Rada Nadzorcza i Zarząd WFOŚiGW w Opolu, mając na celu upowszechnienie nowoczesnych technologii służących ograniczeniu lub uniknięciu niskiej emisji, wytwarzaniu energii cieplnej i elektrycznej oraz wspieraniu inwestycji proekologicznych w regionie, przygotowały program składający się z czterech części, umożliwiający finansowanie przedsięwzięć polegających na:
- wymianie źródeł ciepła w domach jednorodzinnych lub lokalach mieszkalnych (kotłowni lub palenisk o niskiej sprawności energetycznej, opalanych paliwem stałym) na nowoczesne o wyższej sprawności (Program EKO-PIEC),
- termoizolacji domów jednorodzinnych, w tym: wymiana okien i drzwi zewnętrznych, ocieplenie ścian zewnętrznych, ocieplenie dachu, stropodachu, podłogi na gruncie lub stropu nad nieogrzewaną piwnicą (Program EKO-TERM),
- termomodernizacji domów jednorodzinnych, obejmującej termoizolację wraz z wymianą źródła ciepła na nowoczesne o wyższej sprawności (Program EKO-DOM),
- zakupie i montażu urządzeń wykorzystujących energię odnawialną w domach jednorodzinnych istniejących lub będących w budowie (Program OZE).
– Na Opolszczyźnie mamy bardzo duży problem z tzw. niską emisją, zanieczyszczeniem powietrza smogiem, pyłami zawieszonymi, które nie są emitowane przez przemysł, ale z przydomowych kotłowni, gdzie stoją stare piece węglowe. To także problem całego kraju, nieprzypadkowo polskie miasta znajdują się w czołówce rankingu najbardziej zanieczyszczonych miast Europy – mówi Edward Gondecki, wiceprezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu dla Nowej Trybuny Opolskiej.
Program skierowany jest do osób fizycznych będących właścicielami, współwłaścicielami lub wieczystymi użytkownikami nieruchomości, w tym lokali mieszkalnych i budynków jednorodzinnych położonych na terenie województwa opolskiego (w przypadku OZE istniejących bądź będących w budowie jednorodzinnych budynków mieszkalnych).
Dofinansowanie w ramach Programu będzie udzielane w formie pożyczki z możliwością częściowego umorzenia:
- do 30% wartości pożyczki – w przypadku Programu EKO-PIEC,
- do 20% wartości pożyczki – w przypadku Programów: EKO-TERM i OZE,
- do 30% wartości części pożyczki wypłaconej na wymianę źródła ciepła i do 20% wartości części pożyczki wypłaconej na termoizolację budynku – w przypadku Programu EKO-DOM.
Beneficjent będzie mógł otrzymać dofinansowanie w formie pożyczki w wysokości do 95% kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia.
Nabór wniosków o dofinansowanie w formie pożyczki w ramach Programu prowadzony będzie maksymalnie do 31.12.2020 r.
Zasady finansowania zostały zawarte w programie „Ograniczenie niskiej emisji w województwie opolskim dla osób fizycznych przy udziale środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu” oraz jego częściach wskazanych powyżej.
Zarząd Funduszu zastrzega sobie prawo do zawieszenia lub zakończenia realizacji Programu przed upływem okresu, o którym mowa powyżej, jednak nie wcześniej niż 30 dni od dnia podania informacji o zawieszeniu lub zakończeniu naboru wniosków w ramach Programu na stronie internetowej WFOŚiGW w Opolu.
Źródło: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Opolu