Współczynnik przewodzenia ciepła λ jest wartością charakteryzującą zdolność danego materiału do przewodzenia ciepła. Jego jednostką jest [W/(mK)] – informuje więc ile ciepła (w dżulach) w ciągu jednej sekundy przepłynie przez 1 m2 jednolitego materiału o grubości 1 m przy różnicy temperatury 1oC.

Sposób określania

Producenci informują nas o tzw. wartości deklarowanej współczynnika, wyznaczonej na podstawie analizy statystycznej wyników specjalistycznych badań laboratoryjnych, według obowiązujących norm. Co więcej – w zależności od temperatury i wilgotności wartość „lambdy” może ulegać zmianom. Pomiary powinny być powtarzanie regularnie, by udowodnić zgodność wyrobu z deklarowanym wynikiem.

Im współczynnik będzie niższy, tym wyższym oporem cieplnym charakteryzuje się dane ciało – ma lepsze właściwości termoizolacyjne przy konkretnej grubości. Producenci materiałów dociepleniowych starają się więc osiągnąć jak najniższe deklarowane wartości współczynnika i zminimalizować grubość koniecznej izolacji.

współczynnik przewodzenia ciepła

źródło: Shutterstock

Współczynnik przewodzenia ciepła dla różnych materiałów dociepleniowych

Na stronach naszego portalu można znaleźć charakterystyki wielu materiałów dociepleniowych. Poniższa tabela zestawia przedziały najczęściej spotykanych wartości współczynnika przenikania ciepła dla tych ociepleń:

materiał deklarowany współczynnik
przewodzenia ciepła [W/(mK)]
styropian EPS „biały” 0,038 – 0,045
styropian EPS „grafitowy” 0,030 – 0,035
styrodur XPS 0,029 – 0,034
wełna mineralna szklana 0,030 – 0,045
wełna mineralna skalna 0,034 – 0,045
pianki poliuretanowe (PUR) / PIR 0,020 – 0,024
celuloza 0,037 – 0,041
aerożel 0,014 – 0,022
korek ekspandowany 0,037 – 0,040
perlit 0,040 – 0,059
keramzyt 0,075 – 0,080
mata z włókien drzewnych 0,038 – 0,050

Niewielka różnica?

Jak widać, wartości współczynnika przewodzenia ciepła dla różnych materiałów cieplnych to setne części W/(mK). Można stwierdzić, że w wielu wypadkach różnica pojawia się dopiero na 3 miejscu po przecinku – wobec tego czy jest znacząca?

współczynnik przewodzenia ciepła

źródło: Shutterstock

Dla porównania – 15 cm warstwa styropianu o współczynniku 0,031 W/(mK), zapewnia (w przybliżeniu) izolację taką jak 20 cm tego o λ równym 0,042 W/(mK). Niski współczynnik lambda powoduje wzrost grubości izolacji, a nie zawsze możemy sobie na to pozwolić.

Nie tylko lambda się liczy

Współczynnik przewodzenia ciepła jest oczywiście ważny, ale to czy dany produkt nadaje się do ocieplenia konkretnego elementu naszego budynku zależy od innych parametrów. Bardzo istotna jest wytrzymałość mechaniczna, odporność na działanie wilgoci, reakcja na ogień, a w wielu wypadkach również parametry akustyczne i masa ocieplenia. Nie ocieplimy identycznym materiałem podłogi, ścian i dachu. Zmiennych jest bardzo wiele, warto więc pozostawić poprawny dobór ocieplenia fachowcom. Więcej na temat zastosowań konkretnych materiałów dociepleniowych można znaleźć w artykułach kategorii Izolacje na naszym portalu.

Źródła: IZOLACJE.com.pl, Stryronet

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.