Szeroka gama ofert na rynku sprawia, że potencjalnemu klientowi bardzo ciężko jest zorientować się który z produktów jest najlepszy, jakie są różnice w technologii oraz jakości ich wykonania, co przekłada się na późniejszy komfort użytkowania. Problem ten nie omija również i systemów grzewczych.

Kotłownie, w których instaluje się kotły na paliwo stałe muszą spełniać pewne wymagania które określone są w Polskiej Normie dotyczącej kotłowni wbudowanej na paliwo stałe. Kotły na paliwa stałe są w Polsce ciągle najtańszymi w użytkowaniu urządzeniami grzewczymi. Charakteryzują się one uniwersalnością ze względu na rodzaj stosowanego surowca. Może nim być nie tylko węgiel kamienny i drewno, ale również i biopaliwa: brykiety, pellety etc. Ze względu na bogactwo ofert znajdujących się na rynku kotły na paliwo stałe można podzielić na :
– kotły z dolnym spalaniem (zasypowe),
– kotły z górnym spalaniem (komorowe).

Na polskim rynku zdecydowanie najpopularniejsze są kotły z górnym spalaniem. W urządzeniach tych komora spalania połączona jest z komorą zasypową, mają one jeden lub dwa ciągi spalania (kanał konwekcyjny w wymienniku ciepła kotła, przez który przechodzą spaliny) oraz stały ruszt paleniska. Kocioł ten nadaje się do spalania każdego rodzaju paliwa, jednak największą wydajność a zarazem efektywność uzyskać można przy spalaniu węgla lub koksu. Całe paliwo, które znajduje się w komorze spalania przechodzi w żar a spalanie zachodzi bardzo szybko. Spaliny, które opuszczają kocioł charakteryzują się wysoką temperaturą. Grubość warstwy żaru i moc cieplna zmienia się podczas pracy po załadowaniu kotła paliwem.

Kotły ze spalaniem dolnym są nieco droższe, mimo to różnica w cenie zwraca się przeważnie po jednym sezonie grzewczym. Spalanie odbywa się na tylnej ścianie komory zasypowej lub w komorze spalania, która umieszczona jest z tyłu komory zasypowej. Znajdują się tu 2 lub 3 ciągi spalin, co powoduje, że są one bardziej sprawne. Grubość warstwy żaru i moc cieplna utrzymywana jest w tym kotle automatycznie, co przekłada się na lepszą sprawność. Cechą charakterystyczną tych kotłów jest to, że spaliny opuszczające to urządzenie mają niższą temperaturę, jest niższa emisja zanieczyszczeń, czego efektem jest mniejsze zanieczyszczenie środowiska. Dodatkową zaletą jest możliwość regulacji mocy cieplnej.

Który z nich jest lepszy pod względem ekonomiczności i efektywności? W kotle ze spalaniem dolnym spaliny mają mniejszą temperaturę, miąższość warstwy żaru jak i moc cieplna utrzymywana jest automatycznie, w przeciwieństwie do kotła ze spalaniem górnym, w którym wszystkie te parametry mają charakter zmienny. Pod względem efektywności lepszy jest kocioł ze spalaniem dolnym, gdyż ma 2 lub 3 ciągi spalin podczas gdy kocioł ze spalaniem górnym ma tylko 1 lub maksymalnie 2. Im większa jest liczba ciągów tym większa jest sprawność jak i efektywność kotła. Kocioł ze spalaniem górnym jedynie przeważa w aspekcie cenowym. Jest on stosunkowo tani i bardziej dostępny na rynku.
Podejmując decyzje o zakupie nowego kotła należy w pierwszej kolejności zastanowić się nad rodzajem paliwa, jakie chcemy użytkować a dopiero później nad rodzajem samego kotła. Każdy z producentów podaje rodzaj paliwa, przy którym sprawność kotła jest najwyższa a zastąpienie paliwa podstawowego innym powoduje emisję szkodliwych związków do atmosfery i zmniejszenie efektywności pracy samego kotła. Uwagę zwracamy również nie tylko na koszty inwestycyjne oraz eksploatacyjne, ale również na możliwość „współpracy” nowego kotła z istniejącą instalacją w kotłowni oraz na jego trwałość. Kolejną sprawą jest dobra izolacja cieplna. Najlepsza jest ta, która wykonana jest z wełny mineralnej lub szklanej o grubości około 80 mm. Niższa sprawność kotła oraz straty ciepła związane są ze złą izolacją.