Chodząc po podłodze wykonanej z paneli przede wszystkim słyszymy charakterystyczne stukanie. Są to dźwięki odbite rozchodzące się w pomieszczeniu, po którym spacerujemy. Nie możemy jednak zapomnieć o ich drugim rodzaju – tzw. dźwiękach transmisyjnych, które przenikają przez strop. Jeśli więc mieszkamy w budynku piętrowym, będziemy słyszeć sąsiadów z dołu, a oni będą słyszeć nas.

paneleDźwięki odbite możemy tłumić, stosując podkłady pod panele podłogowe. Jednocześnie poprawi się – chociażby ze względu na dołożenie kolejnej warstwy – izolacja akustyczna przegrody, która obniży poziom dźwięków transmisyjnych. Niestety, nie jesteśmy w stanie wyciszyć podłogi całkowicie.

Rodzaje podkładów

Podstawowym zadaniem podkładów pod panele podłogowe jest właśnie ich wyciszenie. Możemy podzielić je na dwie grupy: produkowane na bazie naturalnych składników (tj. korek, tektura, ekopłyty), oraz płyty i pianki z tworzyw sztucznych.

Głównym problemem, jeśli chodzi o wybór podkładu, jest fakt, że jeden produkt lepiej tłumi dźwięki odbite, inny natomiast transmisyjne. Trudno znaleźć materiał, który wyciszy oba rodzaje dźwięków w stopniu zadowalającym. Jeśli podłożem dla paneli jest materiał naturalny (np. legary drewniane), do izolacji akustycznej powinniśmy wykorzystać również podkład pochodzenia naturalnego.

źródło: Dom Korkowy

źródło: Dom Korkowy

Maty korkowe – najlepsza izolacja akustyczna

Korek, z racji bardzo porowatej struktury, jest bardzo dobrym materiałem do izolacji akustycznej. Nie przenosi drgań, a dodatkowo izoluje termicznie. Dźwięki transmisyjne wycisza nawet o 25 dB, dźwięki odbite do 25%.

Maty korkowe są dość kruche, ich stosowalność ogranicza się więc do bardzo równego podłoża. Niestety, jest to również rozwiązanie drogie.

Tektura falista – niska cena… i nic więcej

Tektura falista jest przede wszystkim tania. Izolacyjność akustyczna tego materiału jest znikoma, podkład z racji małej grubości nie niweluje żadnych nierówności podłoża. Jedynym plusem, obok ceny, może być dobra przewodność cieplna, co czyni tekturę dobrym materiałem dla ogrzewania podłogowego.

Ekopłyty i płyty drewnopochodne

Pod tymi pojęciami kryją się stosunkowo niedrogie materiały, posiadające całkiem przyzwoitą zdolność tłumienia dźwięków – transmisyjnych do 20 dB, odbitych do 16%. Ponadto, dobrze niwelują nierówności podłoża.

Płyty drewnopochodne można układać warstwowo pod powierzchnią paneli podłogowych. Ekopłyty natomiast należy układać tak, by łączenia podkładu nie znalazły się pod stykami paneli.

Uwaga – płyty ekologiczne podczas układania mogą się kruszyć i pylić, przez co odradzane są alergikom.

Płyty z polistyrenu ekstrudowanego (XPS)

arbiton

źródło: Arbiton

Podkład tego typu cechuje się dobrymi parametrami izolacyjności akustycznej i cieplnej. Sprzedawany jest jako zwykłe płyty lub harmonijkowo składane maty. Dobrze tłumi dźwięki transmisyjne – do 20 dB, słabiej odbite – do 11%. Pozwala zniwelować niewielkie krzywizny podłoża. Pod panele nie należy stosować zwykłego styropianu, ponieważ jest zbyt miękki.

Pianka polietylenowa – najczęściej stosowany podkład

Pianka polietylenowa jest bardzo popularna, ale mało skuteczna. Dźwięki transmisyjne wycisza maksymalnie o 17 dB, odbite do 19%. Nieznacznie niweluje nierówności podłoża. Jest to jednak materiał nietrwały, szybko utlenia się i traci swoje właściwości. Niewątpliwym plusem jest niska cena.

Cena idzie w parze z jakością

Jeśli chodzi o izolację akustyczną, zwykle zależność jest prosta – im droższy materiał, tym lepiej wyciszy naszą podłogę. Do nas należy wybór, czy zdecydujemy się na rozwiązanie tanie i niskiej jakości, czy może zainwestujemy w materiał naturalny, bardzo dobrze tłumiący dźwięki i trwały przez lata.

Opracowano na podstawie: Murator Dom, E-izolacje, oraz Dom Korkowy.

Bartłomiej Tomczyk

Redaktor Termomodernizacja