Jak wyciszyć ściany działowe?

Izolacyjność dźwiękowa jest praktycznie tak samo ważnym parametrem, jak izolacyjność termiczna. Odgłosy dobywające się z sąsiednich pomieszczeń mogą łatwo zepsuć nawet pobyt w wymarzonym mieszkaniu; na dodatek utrudniają one odpoczynek i codzienne funkcjonowanie. Dlatego o odpowiednim wyciszeniu ścian najlepiej pomyśleć już w fazie budowy – dzięki temu nie będziemy zmuszeni demontować np. raz ułożonych posadzek. Oszczędzi to czas, nerwy i pieniądze.

W obecnych czasach producenci materiałów budowalnych oferują nam szeroką gammę swoich wytworów, które mogą pełnić rolę izolacji dźwiękowej. Które z nich nadają się do wykorzystania?

Wełna mineralna

Generalnie, wełna mineralna ma dużo zalet jako materiał budowalny. Jest niepalna, świetnie pełni funkcje termoizolacyjne i dopasowuje się do wnęk, w których została umieszczona. Kolejnym plusem okazuje się wysoka izolacyjność akustyczna. To jedno z najczęstszych, najbardziej „klasycznych” rozwiązań wykorzystywanych we współczesnym budownictwie. Poprawnie przeprowadzony montaż obejmuję wykorzystanie rusztu z profili stalowych, umieszczony przy ścianie murowanej. Dokręcamy do niej uchwyty systemowe, łączące profile pionowe ze ścianą. Wełna zostanie umieszczona w środku tak stworzonego szkieletu. Ważnym punktem całej operacji jest podklejenie profili taśmą akustyczną, co pozwoli dodatkowo ograniczyć przepływający hałas.

Tak utworzoną warstwę należy pokryć płytami karton – gips lub gipsowo – włókiennymi. Należy zwrócić szczególną uwagę na to, by nie stykała się ona z sufitem ani podłożem. Wełna będzie pełnić swoją funkcję przez wiele lat i każdy styk będzie mógł skutkować jej zawilgoceniem, co mocno obniży parametry izolacyjne – chcemy tego uniknąć. Utrzymanie od jednego do półtora centymetra pomiędzy sufitem/podłogą a wełną pozwoli na wyeliminowanie tego ryzyka. Z drugiej strony, taka szczelina ułatwi „przepływ” dźwięków. Z tego powodu powinna zostać zatkana, np. taśmą izolacyjną. Całość należy osłonić jakimś materiałem, np. listwą.

Generalizując, wełna będzie dobrym wyborem w większości przypadków.

budynek niskoenergetyczny, budynek pasywny, nowoczesny budynek

Tynk akustyczny

Jak wskazuje nazwa, tynki tego typu pomogą nam poprawić parametry akustyczne ścian. Nałożenie grubej warstwy takiego materiału może znacznie zmniejszyć poziom hałasu – nawet o 70%. Największym plusem tego rozwiązania jest jego uniwersalność i łatwość montażu. Zakrzywione powierzchnie i miejsca, gdzie nie jest możliwe wykorzystanie systemów ze stelażem – tutaj tynk będzie rozwiązaniem idealnym. Początkowo ta technologia była wykorzystywana do wytłumiania np. sal kinowych, domów handlowych czy studiów nagrań – widać więc, że musi być skuteczna. Dużym minusem jest to, że tynk tego rodzaju nie powinien być umieszczony na ścianach wystawionych na duże obciążenia – jest on o wiele mniej wytrzymały niż standardowy tynk. Dodatkowym plusem jest jego niepalność.

Korek

Przede wszystkim, korek jest drogi – znacznie droższy w zastosowaniu niż pozostałe wymienione tu materiały. Z drugiej strony należy powiedzieć jasno – jego cena wynika w dużej mierze z ciekawego wyglądu, który naprawdę może się podobać. Jeżeli więc myślimy o wytłumieniu ścian, a od dawna marzyła nam się korkowa ściana, warto się nim zainteresować. Ze względu na swoją strukturę, wypełnione powietrzem komórki korka z łatwością „hamują” drgania powietrza, tym samym obniżając hałas. Występuje on w wielu wariantach – od płyt akustycznych przyklejanych do ścian, poprzez boazerię, do tapet korkowych. Oczywiście im grubsza warstwa korka, tym lepsze wyciszenie – najwyższy poziom zapewnią płyty. Jego wykorzystanie pozwoli nam na uzyskanie świetnych parametrów izolacji akustycznej – nawet do 95%!

Akustyczne płyty gipsowo-kartonowe

Typowa płyta karton- gips, lecz o zwiększonej izolacyjności akustycznej. Mow tutaj o tłumieniu rzędu 5-7 dB. To na pewno wartość „słyszalna”, jednak nie oszukujmy się – jeżeli nasz syn zamierza pokój dalej grać na saksofonie, płyty tego typu nie rozwiążą problemu. W sytuacji, gdy nie spodziewamy się większego hałasu w naszym nowym mieszkaniu, wybór tej opcji może być uzasadniony. Niestety, pod względem parametrów odstaje ona od reszty

Płyty gipsowo-włóknowe zespolone z wełną mineralną

Są to gotowe płyty, które przyklejamy do ściany odpowiednio dobranym klejem. W efekcie stłumimy część dźwięków, nie powodując znaczącego zmniejszenia powierzchni użytkowej pomieszczenia – do czego dochodzi po zbudowaniu konstrukcji przedścianki.

Płyty izolacyjne z tektury falistej i piasku

Można je spotkać pod nazwą handlową Phone Star. Stanowią masywną strukturę warstwową złożoną z tektury falistej, wypełnioną piaskiem. Taka budowa sprzyja dobremu tłumieniu dźwięków. Montowane są albo bezpośrednio do ściany przy pomocy kołków, albo przykręcane do przygotowanego stelażu. Całość należy zakryć, zwykle wykonuje się to przy pomocy płyt gipsowo-kartonowych. Poziom wyciszenia zależy od grubości konstrukcji – współczynnik Rw dla płyty wynosi 36 dB.

Podsumowanie

Jeżeli nie dbamy o koszty, świetnym rozwiązaniem będzie korek. Dobry stosunek jakości do ceny zapewni wełna mineralna, która oprócz izolacyjności akustycznej zapewnia też termiczną. Nie spodziewamy się dużych hałasów – niech więc będą to akustyczne płyty karton-gips. Tam, gdzie wybór innych opcji będzie trudny w montażu, sprawdzi się tynk. Ostatecznie możemy też wybrać płyty izolacyjne.

Redakcja Termomodernizacja