Wychodząc z domu w pośpiechu sprawdzamy czy żelazko jest wyłączone, czy kuchenka gazowa wyłączona, czy okna są zamknięte…To ostatnie nie musi być problemem!

 
Wystarczy wyposażyć okna w specjalne mechanizmy, które po zaprogramowaniu będą je nadzorować i nimi sterować. Te niewielkie elementy zintegrowane z okuciem okiennym nie rzucają się w oczy, a przy tym pracują bezgłośnie. W ten sposób tworzą bazę niezbędną do funkcjonowania inteligentnego i wydajnego systemu sterowania domem LSN (Local Security Network). Potrzebny jest również zestaw czujników (kontaktronów, sensorów), tworzących magnetyczny system zabezpieczeń. Wyręczają one w sprawdzaniu, czy okna są zamknięte, czy otwarte. Zasada ich działania jest prosta. Czujniki wraz z magnesami znajdują się na wrębie skrzydła, integrując je w ten sposób bezpośrednio z okuciem. W ten sposób powstaje pole magnetyczne, które „nadzoruje” okno. Przy zamkniętym oknie jest ono ciągłe, przy otwartym, nieprawidłowo zamkniętym lub podważanym z zewnątrz – przerwane. Informacja o tym przesyłana jest do centrali sterującej automatyką lub zintegrowanego systemu alarmowego.
 
Cały zintegrowany system tworzą również czujniki służące do nadzorowania wietrzenia i temperatury. Działają podobnie jak kontaktrony, z tym, że z jednej strony są zintegrowane z okuciem okiennym, a z drugiej – połączone z termostatem grzejnika lub klimatyzatora. Dzięki takiemu zabezpieczeniu nie musimy pamiętać o włączaniu i wyłączaniu ogrzewania zimą lub klimatyzacji latem za każdym razem, kiedy chcemy otworzyć okno. Ma to ten dodatkowy plus, że ograniczamy straty energii, a tym samym rachunki za ogrzewanie lub klimatyzację. Po zamknięciu okien zostaje odtworzone pole magnetyczne w kontaktronie, które powoduje automatycznie uruchomienie kaloryferów, zgodnie z zaprogramowaną temperaturą. W jeden obwód można włączyć maksymalnie 16 okien.
 
Na rynku dostępne są również mechanizmy sterowania wyciągiem oparów. System ten czuwa nad zgodnym z przepisami użyciem kuchennych wyciągów oparów. Jest to bardzo przydatne, gdy w domu występują otwarte źródła ognia, na przykład kominki lub niezależne ogrzewanie gazowe. Kuchenny wyciąg oparów może być uruchomiony tylko przy otwartych oknach. Jeśli okna są zamknięte, system automatycznie odcina dopływ energii i zapobiega tym samym ryzyku zatrucia tlenkiem węgla.
 
Udogodnieniem może być napęd elektryczny, który w pełni automatycznie uchyla, zamyka i rygluje skrzydło okienne. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie w przypadku, gdy okno umieszczone jest wysoko lub gdy pomieszczenie często jest zawilgocone. Wyposażone w ten system okna można otwierać i zamykać przyciskiem, włącznikiem czasowym lub za pomocą czujników wilgotności i temperatury. Pozwala on na płynną regulację wielkości uchylenia i umożliwia zaprogramowanie dowolnych, regularnych okresów wietrzenia. Gdy powietrze w domu osiągnie odpowiednią temperaturę i wilgotność, okno samo się zamknie.
 
 
 
 
Na podstawie informacji prasowej Roto