Dlaczego zaplanowanie prac wykończeniowych jest tak ważne?

Zacznijmy od tego, czy wykańczamy mieszkanie nowe, czy już wcześniej użytkowane.
Często inwestorzy traktują remont/wykończenie na zasadzie: “odświeżymy/wymalujemy ściany i będzie gotowe”. Czy tak jest rzeczywiście?
W nowych budynkach kolor ścian jest istotny, bo w pomieszczeniach wymalowanych lepiej się czujemy i szybciej regenerujemy siły. Więc, gdy ściany są odpowiednio przygotowane, rzeczywiście wystarczy je tylko wymalować. Nieco bardziej skomplikowane jest odnowienie używanego mieszkania. Chodzi nie tylko o niefunkcjonalność pomieszczeń, ale też wysokie sufity, czy stare instalacje elektryczne. Zakres koniecznych prac w takim przypadku zdecydowanie się komplikuje i zwiększa.

Jak to zrobić po prostu dobrze? Zacznijmy od wyboru odpowiednich fachowców! Czy warto skorzystać z usług architekta wnętrz?

Czy potrzebny Ci architekt wnętrz?

Nie wszyscy mają wystarczającą wyobraźnię przestrzenną, by urządzić funkcjonalną i wygodną przestrzeń do życia. Jeśli są obawy, że coś pójdzie nie tak, lub nie odpowiada nam zastany układ i funkcjonalność pomieszczeń, warto skorzystać z porady specjalistów – architektów wnętrz. Z informacji od zaprzyjaźnionych architektów wynika, że koszt obmiaru i wykonania wizualizacji mieszkania o powierzchni ok. 60 m2 to koszt w granicach 1200-1400 zł.

Firma wykonawcza – jaka i skąd?

Wbrew pozorom, zwłaszcza w sezonie wiosennym i letnim na rynku budowlanym jest problem z dostępnością firm wykonawczych. Brak fachowców i wolnych terminów przekłada się wyraźnie na cenę usług.
Jeśli chcemy uniknąć rozczarowania z jakości wykonywanych prac i nerwów z tym związanych należy zaplanować te prace odpowiednio wcześnie i bazować na firmach z polecenia znajomych, czy rodziny. W takiej sytuacji łatwo sprawdzić też wykonane już przez fachowców prace.


Prace wykończeniowe – WIELKI RAPORT CENOWY – TUTAJ


W przypadku dużego zakresu prac remontowych ważnym i wiążącym dla firm i dla nas samych jest spisanie umowy obejmującej: zakres ceny, termin rozpoczęcia i zakończenia remontu, warunki udzielenia gwarancji, deklarację wywozu gruzu. Warto też przemyśleć opcję z zakupem i transportem materiałów budowlanych.

Specjalista od nadzoru remontu/wykończenia

W dzisiejszych realiach, coraz częściej na miejscu prac ekip remontowych pojawia się specjalista z uprawnieniami budowlanymi, nadzorujący jakość wykonywania prac, czy rozliczenie z materiałów. Koszt takiego nadzoru w Małopolsce to ok. 800 – 1700 zł.

Czasami, zakres remontu/wykańczania mieszkania może nieco wymknąć się spod kontroli. W przypadku remontu mieszkania, każda praca związana z wyburzeniem ścian, zmianą instalacji c.o, czy modernizacją instalacji elektrycznej powinna być skonsultowana i zgłoszona do spółdzielni mieszkaniowych, a prace związane z wyburzaniem powinny być zlecone firmie, która dodatkowo podejmie się wywozu gruzu. Tego typu prace są najcięższe.

Kolejność wykonywania prac remontowo – wykończeniowych

  1. Wyburzanie i przestawianie ścian
  2. Zmiany w instalacji c.o. oraz przeróbki kanalizacyjne
  3. Modernizacja instalacji elektrycznej
  4. Budowanie ścian, obniżanie sufitów
  5. Prace glazurnicze
  6. Wymiana lub montaż stolarki drzwiowej i okiennej
  7. Roboty tynkarskie, reperacje, obróbka szpalet
  8. Malowanie ścian
  9. Układanie podłóg, cyklinowanie parkietów, układanie wykładzin dywanowych.

Ile trwa remont/wykończenie mieszkania?

Remont czy wykończenie mieszkania o powierzchni 60m2 z wyżej wymienionym zakresem prac trwa od 3 do 5 tygodni. Oczywistym jest, że należy się przygotować na ewentualne “niespodzianki” czyli nieprzewidziane prace, które wychodzą dopiero na etapie pracy. Doświadczona firma powinna mieć je na uwadze, doradzić i dokonać zmian.

Materiały wykończeniowe – ile i jakie?

Co do materiałów wykończeniowych – w tym temacie również warto zaufać doświadczonym fachowcom, którym również zależy na tym, by pracować na sprawdzonych i dobrych materiałach.

Materiały wykończeniowe (płytki, farby, deski podłogowe) kupujemy z zapasem około 10 – 15%. Obecnie w większości sklepów naddatek możemy oddać do sklepu. Warto jednak już po skończonym remoncie zostawić po parę płytek na wypadek uszkodzeń w trakcie użytkowania. W przypadku farb zaleca się spisać producenta i numer RAL.
Co więcej, niektóre hurtownie udzielają atrakcyjnych upustów materiałowych. Może warto skalkulować i skorzystać z usług dostawy tych materiałów na miejsce budowy.

Porządek na budowie – podstawa!

Podczas wykonywania wszystkich prac wykończeniowych, oprócz prawidłowej kolejności wykonywania prac i ich dokładności, o solidności firmy świadczy utrzymanie porządku.
Od specjalistów powinno się wymagać stosowania grubych folii zabezpieczających podłogi, czy cienkich wykładzin dywanowych pod folie. Firmy powinny dysponować odkurzaczami przemysłowymi w przypadku wykonywania prac pylących, takich jak gładzie. Dzisiaj to podstawa i standard!

Jeśli zastosujemy się do podanej kolejności i rad, a wszystko zaplanujemy z odpowiednim wyprzedzeniem, remont i wykończenie mieszkania może być czystą przyjemnością! Pamiętajmy, że wszystkie decyzje, które na tym etapie podejmiemy, będą rzutowały na komfort mieszkania przez wiele lat.

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.