Pozornie dobrze zachowane elementy drewniane, po odkryciu pierwszej warstwy okazują się zbutwiałe, czy zawilgocone. Taka sytuacja często dotyczy podłogi na gruncie na legarach drewnianych.

Aby ustrzec się nieprzyjemnych niespodzianek na etapie remontu, na wstępne oględziny budynku warto zabrać specjalistę. Fachowiec z uprawnieniami budowlanymi, na zlecenie może wykonać ocenę stanu technicznego budynku, lub ekspertyzy poszczególnych jego elementów.

Koszty remontu i odrestaurowania obiektu mogą okazać się wysokie, co warto wkalkulować w koszt zakupu domu lub koszt ewentualnego remontu.

Dlaczego zwracamy uwagę na podłogę na legarach drewnianych?

Prawidłowo wykonana podłoga na gruncie chroni mieszkańców przed zimnem przedostającym się z gruntu, ma wpływ na koszty utrzymania i poprawia komfort przebywania w budynku.
Technologii wykonywania podłogi na gruncie jest kilka.
W istniejących budynkach można się  spotkać z podłogą wykonaną na słupkach murowanych bądź żelbetowych (szalowanych). Warto zwrócić uwagę na to, by przekrój słupków był tak dopasowany, by belki podłogowe mogły spokojnie na nich spoczywać. Drugi, popularny rodzaj to podłoga na legarach drewnianych.

Wykonanie podłogi na słupkach murowanych – krok po kroku

  1. Podebranie warstwy ziemi
  2. Wytyczenie środków podpór ( słupków żelbetowych)
  3. Wykopanie bądź wywiercenie ręczną wiertnicą otworów w wyznaczonych miejscach
  4. Szalowanie, zbrojenie punktowo.
  5. Zalanie mieszanką betonu
  6. Wykonanie izolacji przeciwwilgociowej na słupkach w miejscu styku belek i betonu w celu zapobiegnięcia przenikania wody do konstrukcji .
  7. Rozłożenie głównych belek drewnianych.
  8. Dołożenie belek dodatkowych w celu zwiększenia wytrzymałości i sztywności konstrukcji.
  9. Rozmieszczenie belek legarów.

Rys. Redakcja Termomodernizacja

Belki drewniane legarów powinny być łączone poprzez skręcanie za pomocą blaszanych kątowników i czopów stolarskich. Bardzo ważne jest wypoziomowanie belek. Płyty OSB należy kręcić do belek.

WAŻNE: Podłogi wykonywane w tej technologii powinny być wentylowane.

Rys. Redakcja Termomodernizacja

Podczas wymiany podłogi może się okazać, że przestrzeń pod nią jest zawilgocona. W takim przypadku należy wykonać dodatkową płytę betonową na utwardzonym i przygotowanym wcześniej podłożu np. z piasku.
Taką płytę betonową należy zaizolować przeciw wilgoci. Izolacja powinna być wykonana z papy na lepiku lub z papy termozgrzewalnej.

Przy podejmowaniu decyzji o wykonaniu izolacji przeciwwilgociowej należy zastanowić się co będzie tańsze lub co będzie spełniało lepsze parametry termoizolacyjne.


Przeczytaj więcej o izolacji przeciwwilgociowej – tutaj


Podłogi na legarach drewnianych były i są nadal popularne z istniejących już domach, budowanych kilkadziesiąt lat temu. Warto jednak mieć świadomość, że dzisiaj, przy obecnej technologii i dostępności materiałów termoizolacyjnych i hydroizolacyjnych dokonać trafnej analizy cenowej. Warto to przeanalizować zwłaszcza nabywając lub remontując taki budynek.

Redakcja Termomodernizacja