Wymiana okien na takie o współczynniku mniejszym od 1W/m2*K i wysokim współczynniku przepuszczalności energii słonecznej znacząco zmniejsza straty ciepła przez przenikanie oraz redukuje zapotrzebowanie na energię obiektu.

 

O swoich doświadczeniach oraz o nowościach w technologii montażu i komponentach opowiada Łukasz Niemiec, INWEST-PROFIL.

Okna spełniające wymogi energooszczędności powinny mieć jak najniższy współczynnik przenikania ciepła Uw i na to należy zwracać uwagę przy wyborze okna. Niski współczynnik osiąga się przez zastosowanie w oknie szerszych profili z dodatkową wewnętrzną uszczelką oraz szyb dwukomorowych o niskim współczynnika przenikania ciepła Ug, z tzw. „ciepłą ramką” międzyszybową. Dotyczy to zarówno okien PCV, jak i drewnianych.

Kolejnym czynnikiem poprawiającym izolacyjność termiczną jest poprawny montaż okien, najlepiej w warstwie ocieplenia, żeby uniknąć tworzenia „mostków termicznych”, z uszczelnieniem membranami wodoszczelnymi i paro-przepuszczalnymi. Jest to montaż poza lico muru. Tańszą, ale mniej efektywną energetycznie, opcją jest montaż na równo z licem zewnętrznym muru i zamontowanie ocieplenia z zakładką na okno. W obu przypadkach montaż powinien być wykonany szczelniej od wewnątrz pomieszczenia przez profesjonalną ekipę montażową posiadającą autoryzację producenta.

Ostatnio modne jest stosowanie w oknach nawiewników ciśnieniowych lub higrosterowanych. Jest to najtańsza opcja dostarczenia do pomieszczeń świeżego powietrza przy wentylacji grawitacyjnej, ale trzeba wiedzieć, że takie rozwiązanie pogarsza własności izolacji cieplnej okien, czego zgodnie z obowiązującymi przepisami nie uwzględnia się przy podawaniu współczynnika przenikania ciepła okna. Dużo lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła, ale należy to przewidzieć już przy projektowaniu inwestycji.

Każdy poważny producent stolarki budowlanej (np. firma Inwest-Profil) posiada w swojej ofercie szeroką gamę produktów od okien tradycyjnych, poprzez energooszczędne, do okien do domów pasywnych oraz profesjonalne usługi montażowe i doradztwo techniczno-handlowe. Nasza firma może pochwalić się zrealizowaniem inwestycji o wysokich wymogach energetycznych, zarówno w zakresie domów jednorodzinnych, jak i budownictwa mieszkaniowego.

Na podstawie GLOBEnergia Plus 6/2016