W przypadku każdej instalacji centralnego ogrzewania występuje moment, w którym trzeba odpowietrzyć instalację lub wymienić element. Gdzie zatem umieścić zawory, aby te czynności były jak najprostsze?

 

 
Każdy inwestor, który decyduje się na nowy budynek lub na wymianę instalacji C.O. w istniejącym już budynku powinien zadać sobie to pytanie. Odpowiednie rozmieszczenie pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze podczas napraw i serwisu.
1. Po pierwsze, należy pamiętać, że wszystkie zawory odpowietrzające powinny być umieszczone w najwyższych punktach instalacji, a odwadniające, czyli spustowe w punktach najniższych.
 
2. Jeżeli instalacji, a właściwie jej układ, jest otwarty, należy pamiętać o odpowiednim umieszczeniu naczynia wzbiorczego. Położenie zbiornika musi gwarantować zabezpieczenie instalacji przed spadkiem ciśnienia poniżej atmosferycznego, a tym samym przed zapowietrzeniem instalacji.
 
3. Grzejniki powinny być połączone przez zawory grzejnikowe na wejściu i zawory odcinające na wyjściu wody z grzejnika. Dzięki temu wymiana grzejnika będzie szybka i prosta. W innym wypadku konieczne jest spuszczenie wody z całej instalacji.
 
Istotne jest, aby jak najrzadziej napełniać instalację świeżą wodą wodociągową, ze względu na to, że woda ta zawiera związki, które mogą przyczynić się do korozji i odkładania osadów w rurach.