Kolektor z wymiennikami membranowymi zamontowany w zbiorniku wodnym zabudowanym pod ziemią daje możliwość magazynowania wody potrzebnej do pozyskania energii z przemiany fazowej tak zwanego ciepła utajonego.
Cykliczna zmiana objętości przez pęcznienie powoduje odrywanie się lodu i odladzanie wymienników. Praca kolektora z wymiennikami membranowymi powoduje jednoczesne wytwarzanie energii ciepła i chłodu. Pozyskana energia z przemiany fazowej może być użyta do zasilania rożnych odbiorników. Energię cieplną zastosowano do zasilania pomp ciepła jako dolne źródło. Można nią także zasilić nagrzewnice w centralach wentylacyjnych, traktując kolektor z wymiennikami membranowymi jako GWC. Natomiast powstający w procesie odladzania i akumulowany lód zastosowano do zasilania instalacji klimatyzacji wspomagającej pracę chillerów.
Kolektor z wymiennikami membranowymi zamontowany w takim zbiorniku jest alternatywą dla dolnego źródła ciepła w postaci sond głębinowych i kolektorów poziomych, pomp ciepła woda-woda czy powietrze-woda. Łączy w sobie wymienione rozwiązania zastępując kosztowne odwierty pionowe. Wykorzystuje źródło wody w każdej postaci, nawet ścieki. Wykonanie instalacji z kolektorem z wymiennikami membranowymi w porównaniu do instalacji z sondami pionowymi to 50% kosztów inwestycji. Jest jedynym urządzeniem, które daje 100% gwarancji niezmiennego parametru zasilania pompy ciepła z dolnego źródła niezależnie od pory roku – zima/lato dzięki uzyskiwaniu energii z przemiany fazowej wody w lód i wykorzystaniu zjawiska katotermii (4°C na dnie zbiornika kolektora).
Cały artykuł w numerze GLOBEnergia 5/2014