Domy pasywne mają ekstremalnie niskie zapotrzebowanie na energię cieplną. Rozwiązania energooszczędne stosowane przy jego budowie wymagają zainwestowania większej ilości pieniędzy. Mimo tego są korzystne, pozwalają bowiem na płacenie mniejszych rachunków. Inwestycja po jakimś czasie się zwraca. Nic dziwnego, że budownictwo pasywne cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Co powinniśmy wiedzieć przed przystąpieniem do budowy domu energooszczędnego?

Lokalizacja ma znaczenie

Jeśli zdecydowaliśmy się na budowę domu pasywnego, musimy pamiętać o odpowiednim doborze działki, tak aby była jak najbardziej nasłoneczniona. Warto też zainteresować się tym, czy w danej gminie czy powiecie istnieje program wsparcia finansowego na budowę domu pasywnego” – radzi Paweł Trzciński, ekspert firmy Budvar.  “Dom pasywny jest to budynek, który cechuje się wysokim współczynnikiem energooszczędności. Można uzyskać takie efekt dzięki zainwestowaniu na początku większej ilości pieniędzy, później możemy cieszyć się oszczędnościami na opłatach za ogrzewanie, czy na chłodzenie w przypadku używania klimatyzacji” – wyjaśnia.

Dobry dom pasywny musi charakteryzować się również dobrą cyrkulacją powietrza. Budynek powinien być zarówno właściwie zaprojektowany, jak i wykonany przy użyciu odpowiednich materiałów, o jak najmniejszym współczynniku przenikania ciepła. Bardzo ważne jest należyte zaizolowanie przegród zewnętrznych oraz dachu.

 

Dlaczego domy pasywne są droższe od tradycyjnych?

Energooszczędne produkty są droższe od tradycyjnych. Różnica cenowa nie zawsze jest jednak bardzo duża. Przykładem są okna. Te o zwiększonej liczbie komór i lepszym współczynniku przenikania ciepła można kupić w zbliżonej cenie do standardowych. Dlatego warto zwrócić uwagę, czy okna, które wybieramy, są potrójnie uszczelnione i wystarczająco oszklone. Nie tylko wybór produktu ma jednak znaczenie. Aby okna były szczelne, zapewniały ciepło w domu oraz chroniły przed hałasem, muszą zostać właściwie zamontowane. Nie mogą powstać mostki termiczne. „Na rynku jest wiele firm, które specjalizują się w tzw. ciepłym montażu, i takie rozwiązania należy wybierać” – mówi ekspert.

 

Źródło: infoWire.pl