O dobry wygląd drzwi możemy zadbać na kilka sposobów. Wynikają one z rodzaju materiału, z którego drzwi zostały wykonane.

Drzwi z PVC

Najłatwiejsze w utrzymaniu są drzwi z PVC. Konserwacja w ich wypadku ogranicza się do usunięcia zanieczyszczeń wilgotną szmatką z dodatkiem łagodnego detergentu. Do tego celu można również wykorzystać odpowiednie mleczko lub emulsję.

Producenci zwracają uwagę, by nie stosować preparatów w których składzie znajdują się alkohol lub rozpuszczalniki. W ten sposób możemy tylko zniszczyć ich powierzchnię, której później nie będziemy w stanie odnowić.

Ewentualne drobne zarysowania na powierzchni drzwi z PVC możemy próbować wypełnić, wykorzystując dostępne na rynku pisaki lub pasty. Zwróćmy jednak uwagę na ich barwę i zasadę działania, aby nie pogorszyć sytuacji. Najtańsze produkty są bowiem wątpliwej jakości.

Drzwi aluminiowe

W przypadku drzwi aluminiowych ograniczamy się tylko do czyszczenia wodą z dodatkiem łagodnego detergentu. Ewentualne przemalowanie drzwi jest zazwyczaj nieopłacalne.

Drzwi drewniane

Drewno wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Czyścimy je łagodnymi środkami, zaleca się również zastosować specjalne mleczko do konserwacji drzwi. Stanowczo odradzane są środki zawierające rozpuszczalniki oraz płyny do mycia szyb, gdyż mogą uszkodzić powłokę lakierniczą.

Jeśli zdecydujemy się na samodzielne odświeżanie drewna, wykorzystajmy do tego celu odpowiedni lakier (może być renowacyjny) lub farbę do drewna. Warto wcześniej zeszlifować powierzchnię, wyczyścić oraz pomalować lakierem podkładowym lub bejcą – i na koniec zastosować wybrany lakier lub farbę.

Pamiętajmy by stosować lakier ciemniejszy od aktualnego koloru drzwi. W ten sposób nie stracimy widocznego wzoru drewna.

konserwacja drzwi

źródło: Pixabay

Wewnętrzne drzwi fornirowane

Czyszczenie drzwi tego typu wykonujemy z użyciem lekko zwilżonej, delikatnej szmatki. Do czyszczenia większych zabrudzeń warto wykorzystać dedykowany dla tego materiału środek.

Drzwi fornirowane można malować z wykorzystaniem farb i lakierów do drewna. Pamiętajmy, by wcześniej ich powierzchnię zeszlifować i wyczyścić.

Okucia i uszczelki

Konserwacja okuć w drzwiach sprowadza się do nasmarowania ich dwa razy w roku substancją zmniejszającą tarcie i zabezpieczającą przed korozją. Do tego celu wykorzystujemy wazelinę, smar, olej maszynowy lub preparat na bazie silikonu.

Raz na pół roku warto również zakonserwować uszczelki – pokrywając je specjalnym środkiem lub wazeliną techniczną. W ten sposób przedłużymy ich żywotność i zabezpieczymy przed wilgocią.

Dbajmy o jakość

Wykonując konserwację drzwi, przede wszystkim zwróćmy uwagę, by stosowane środki nie były zbyt agresywne w stosunku do czyszczonej powierzchni. Podobnie w przypadku smarowania okuć i uszczelek. W przeciwnym razie wyrządzimy sobie więcej szkody niż pożytku.

Opracowano na podstawie: Stolpaw, Drzwi.pl, Dom.pl

Bartłomiej Tomczyk

Redaktor Termomodernizacja