Wraz ze wzrostem zainteresowania inwestorów alternatywnymi źródłami energii na znaczeniu zyskują instalacje wykorzystujące ciepło niskotemperaturowe. Z racji prostego montażu i osiągania coraz wyższych sprawności na znaczeniu zyskują pompy powietrze-woda, które w niedalekiej przyszłości mają realną szansę stać się wiodącym źródłem energii odnawialnej w gospodarstwach domowych. 

 
Pompy ciepła typu powietrze-woda,działające na zasadzie odzysku ciepła ze środowiska, stają się coraz popularniejszym rozwiązaniem stosowanym do:
  • ogrzewania pomieszczeń
  • przygotowania ciepłej wody użytkowej.

„Wysoka efektywność i dużo niższe zużycie energii w porównaniu z tradycyjnymi podgrzewaczami na gaz, olej opałowy czy węgiel to atrybuty, które przekładają się na wzrost zainteresowania instalacjami, dla których źródłem jest wszechobecne i łatwe do wykorzystania powietrze, zwłaszcza, że stosowanie tego typu rozwiązań staje się coraz bardziej opłacalne. Z 1 kW energii elektrycznej pobieranej przez wentylator i sprężarkę zamontowane w pompie można uzyskać prawie 4 kW energii do podgrzewu c.w.u., co jeszcze kilka lat temu nie było możliwe.” – mówi Maciej Sokolik z firmy Thermaflex Izolacji.

Ranking TOP 50 powietrznych pomp ciepła: RANKING TOP 50

Współczesne pompy powietrze-woda wyróżnia ponadto szeroki zakres temperaturowy – graniczna temperatura ich pracy zeszła w ciągu kilku lat z -10°C do -25°C, dzięki czemu mogą sprawnie pracować nawet w warunkach zimowych. Skutkuje to ich większym uniezależnieniem od warunków atmosferycznych i wydłużeniem czasu, w jakim urządzenie produkuje darmową energię. Do tego dochodzą oczywiste atuty w postaci prostej instalacji i braku konieczności wykonywania jakichkolwiek odwiertów, co czyni te urządzenia tanimi pod względem inwestycyjnym.

Coraz więcej zwolenników zyskują systemy oparte na jednostce zewnętrznej pompy ciepła. Na ich korzyść przemawia choćby fakt, że nie trzeba martwić się o hałas w domu ani o to czy pompa zmieści się w piwnicy czy innym małym pomieszczeniu gospodarczym. Nie ma też potrzeby posiadania rozległej działki, która pomieściłaby kolektory poziome.

Więcej o trendach na rynku pomp ciepła znajdą państwo w raprocie: Polski rynek pomp ciepła w 2014 roku

 

źródło: thermaflex.com.pl