Już od czterech tysięcy lat, bowiem tyle liczą sobie najstarsze znane nam zamki z pałacu Chorasabad koło Niniwy na równi z zapadkowymi drewnianymi zamkami egipskich faraonów, specjaliści nieprzerwanie przekraczają granice kreatywności dając nam do dyspozycji coraz to nowsze i bardziej niezawodne rozwiązania. Dziś oferta zamków jest tak ogromna ilościowo oraz asortymentowo, że nawet fachowcy w tej dziedzinie nie znają ich wszystkich dostępnych na rynku.

Nowatorskie rozwiązanie
Czy masz już dosyć irytujących odgłosów zatrzaskiwanych dzrzwi? Zdarzyło Ci się uszkodzić część ubioru lub nawet ciała zahaczając o wystający trzpień?  Na szczęście istnieje patent, który zapewni Tobie upragniony spokój – zamek magnetyczny. Dostępny na polskim rynku od kilku lat i niedoceniany, lecz dzięki swym znaczącym zaletom niesamowicie zyskuje na popularności. Argument przemawiający do wszystkich to praktycznie bezszelestne zamykanie drzwi. Nawet przy użyciu dużej siły nie istnieje ryzyko charakterystycznego „trzaśnięcia”. Co więcej, drzwi wewnętrzne zaopatrzone w tego typu zamek nie wymagają naciśnięcia klamki w celu ich zamknięcia. Oprócz aspektów ściśle praktycznych zamki te cechują się walorami estetycznymi, bowiem posiadają chowający się przy otwartych drzwiach trzpień (tzw. „język”), a także niewidoczną od czoła ościeżnicy blachę zaczepową. Zamek wraz z drzwiami stanowi harmonijną całość, co pozwala zniwelować występowanie wszelkich wystających elementów.

Prym w produkcji tego oryginalnego rozwiązania wiodą Włosi. Producenci zapewniają, iż użycie magnesu oraz wyeliminowanie ruchomych mechanicznych części gwarantuje niezawodne funkcjonowanie zamka. Bezwględnym dowodem solidności ma być wykonanie 400 tysięcy cykli otwierania i zamykania zakończonych sukcesem, przez które przeszedł zamek magnetyczny.

Zasada działania
Zamki magnetyczne są zdecydowanie cichsze niż ich standardowe (mechaniczne) odpowiedniki. Zasada działania bazuje na klasycznych prawach fizyki – przyciąganie się odmiennych biegunów magnesu umieszczonego w zamku (skrzydle drzwiowym) i blasze zaczepowej (ościeżnicy). Dokładny moment zatrzaśnięcia następuje podczas domknięcia się skrzydła do uszczelki drzwiowej co pozwala na uniknięcie, jak w przypadku zamka standardowego, metalicznego odgłosu uderzenia „języka” zamka o blachę zaczepową.

Czy warto?
Jeżeli pragniemy, aby nasz dom podążał za duchem czasu i zyskał namiastkę nowoczesności to zamki magnetyczne w drzwiach wewnętrznych będą doskonałym wyborem. Estetyka wykonania, ciche zamykanie i bezpieczeństwo. Ale co z ceną? Koszt recenzowanego rozwiązania waha się od 30 do 80 zł w zależności od doboru materiałów, z których został wykonany czy przeznaczenia zamka, gdyż istnieje możliwość zakupu specjalnej wersji do WC z dodatkowym zamknięciem lub nawet systemu do drzwi przesuwnych. Dla osób ceniących dbałość o środowisko naturalne warto wspomnieć, iż zamki magnetyczne konstruowane są z bezpiecznych materiałów, a sam proces ich produkcji opiera się na restrykcyjnych i ekologicznych zasadach.
Na zamki standardowo udzielana jest 2 letnia gwarancja producenta.

 
Dastin Adamowski KN OZE „Grzała”
Źródło:
www.fiskostar.ee
www.bellevuearch.com.au
www.linvisibile.it/en