Funkcjonujący od 2010 roku Program Gwarancji Jakości Styropianu „Gwarantowany Styropian” to użyteczne narzędzie, które pozwala uchronić się przed zakupem niepełnowartościowego materiału. Pierwsze efekty już są dostrzegalne – klienci coraz częściej zwracają uwagę na ważne parametry.

Zapoczątkowany przez Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu Program Gwarancji Jakości Styropianu miał początkowo na celu samokontrolę branży. Dostępne na rynku produkty ze styropianu, dedykowane zastosowaniom fasadowym mają bowiem często zaniżoną jakość, spowodowaną oszczędnościami na surowcach i silną konkurencją cenową. Jak jednak pokazują obserwacje czołowych producentów styropianu oraz dystrybutorów, podnoszenie standardów produkcji już wkrótce wymuszą sami klienci, którzy chcą dokonywać świadomego zakupu. Niebagatelny wpływ na tę zmianę mają między innymi zaostrzające się wymagania dotyczące energooszczędności w budynkach i możliwość samodzielnego sprawdzenia jakości styropianu.
 
Remontuj świadomie
Przez długi czas kwestia wyboru odpowiedniego materiału do ocieplenia elewacji budynku sprowadzała się do wyboru korzystnego cenowo wyrobu, a wielu inwestorów zwracało uwagę jedynie na estetyczny efekt modernizacji. Wprowadzenie świadectw charakterystyki energetycznej budynku, które mają wpływ na jego wartość rynkową, spowodowało, że świadomi inwestorzy poszukują przede wszystkim sprawdzonych produktów.
Klienci mają coraz większą świadomość, że waga styropianu jest wyznacznikiem jego jakości. Są przygotowani do zakupu. Wielu z nich słyszało lub czytało o Programie Gwarancji Jakości Styropianu i kojarzy czerwony znak umieszczony na paczkach styropianu certyfikowanych producentów. Te produkty mogę zawsze polecić z czystym sercem wszystkim tym klientom, którzy poszukują solidnego materiału – mówi Krzysztof Dziedzic, kierownik hurtowni Aquapipe w Stalowej Woli.
Świadomość znaczenia jakości z roku na rok jest coraz większa. Klienci zwracają uwagę na ważne parametry styropianu, a nie jak do tej pory tylko i wyłącznie na cenę produktu. Wiedzą, że decydując się na materiał dobrej jakości, inwestują w solidne i trwałe ocieplenie na lata, które dodatkowo przyniesie zwrot poniesionych nakładów – potwierdza Paweł Walczak, właściciel marketu budowlanego Dom i mieszkanie Profit z Limanowej.
 
Czerwony Znak Gwarancji Jakości „Gwarantowany Styropian”, staje się wymiernym wskaźnikiem standardów, o czym świadczy rosnące zainteresowanie klientów. Co ważne, wstępną kontrolę jakości każdego i nie tylko certyfikowanego styropianu można każdorazowo przeprowadzić samodzielnie.
 
Kontrole coraz częstsze
Przez długi czas zarówno klienci, jak i dystrybutorzy nie mieli możliwości rozpoznania, czy dany materiał nadaje się do ocieplania fasady metodą lekką mokrą. Odczytanie zapisów umieszczonych na opakowaniach wymagało znajomości norm budowlanych, a sprawdzenie parametrów – skorzystania z usług laboratorium.
Wszystkie wyroby kontrolowane w ramach Programu Gwarancji Jakości Styropianu są oznaczane czytelną tabelą informującą o najważniejszych cechach styropianu. To ukłon w stronę wszystkich klientów, którzy chcą wiedzieć, co dokładnie kupują – mówi Radosław Moczkowski, Dyrektor Handlowo-Techniczny Działu Knauf Therm Styropian Budowlany.
 
Zawarte w tabeli czytelne informacje dotyczące deklarowanych parametrów lambda, wytrzymałości na naprężenia ściskające CS(10) oraz gęstości można w każdej chwili wstępnie sprawdzić za pomocą przenośnej wagi. Gęstość styropianu wpływa w decydujący sposób na jego cechy związane z wytrzymałością i termoizolacyjnością.
Od współpracujących z nami hurtowni dostajemy sygnały, że coraz częściej pojawiają się klienci, którzy ważą styropian przed zakupem. Bardzo nas to cieszy, bo okazuje się, że wysoka jakość staje się większą wartością niż niska cena – mówi Grzegorz Jędra, doradca techniczny firmy Austrotherm.

Program Gwarancji Jakości Styropianu „Gwarantowany Styropian” to początek budowania świadomości klientów, który dobrze wróży przyszłości branży budowlanej. Rzeczywistość zweryfikują również zaostrzające się przepisy dotyczące energooszczędności w budownictwie. Już w 2021 roku nowe budynki mają się cechować minimalnym zużyciem energii, a nie będzie to możliwe bez odpowiednich materiałów termoizolacyjnych.

Program Gwarancji Jakości Styropianu „Gwarantowany Styropian”