10 mln pomp ciepła w pięć lat na terenie Unii Europejskiej – czy to możliwe?
Niejednokrotnie wspominamy, że wdrażanie pomp ciepła w ogrzewnictwie jest jego nadzieją na rychłą dekarbonizację. To urządzenie stało się naturalnym wyborem zarówno dla Polaków, jak i Europejczyków zmieniających źródło ciepła. Komisja Europejska chce, aby przez następne pięć lat zainstalowano ich na tereni UE 10 mln. Czy to dużo? Sprawdzamy!

Podziel się
Kierunek polityki unijnej kładzie coraz większy nacisk na montaż pomp ciepła, a także ich współpracę z fotowoltaiką i systemami magazynowania energii. Dzięki temu zwiększamy autokonsumpcję z mikroinstalacji, redukujemy wykorzystanie nieodnawialnej energii pierwotnej - w skrócie działamy z korzyścią dla domowego budżetu, jak i środowiska. Pojedyncze decyzje o inwestycji w te systemy, przy wsparciu programów dotacyjnych w znaczny sposób upraszczają też dekarbonizację. Jej nieodłącznym elementem jest oczywiście wspomniana pompa ciepła.
W dniu 14 marca 2023 r. Parlament Europejski przyjął poprawki do dyrektywy o charakterystyce energetycznej budynków. Nie zabrakło wśród nich takich, które bezpośrednio odnoszą się do pomp ciepła. Czy dyrektywa EPBD stawia tej technologii specjalne wymagania?
Pompy ciepła i bezpieczeństwo energetyczne
W ramach realizacji inicjatywy Komisji Europejskiej znanej pod nazwą RePowerEU członkowie UE zostali wezwani do większego wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych w budynkach. Jakkolwiek to nie zabrzmi - absurdalnie wysokie ceny opału, niepewność związana z dostawami gazu bezsprzecznie pozwoliły na popularyzację pomp ciepła. Urządzenie to jest od roku przedstawiane jako tanie w eksploatacji, ekologiczne i przede wszystkim może dać użytkownikowi możliwość zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego własnego domu. W połączeniu z fotowoltaiką rachunki za ogrzewanie mogą spaść do wręcz niezauważalnych wartości. Trzeba jednak pamiętać, że układ idealny, czyli: pompa ciepła, fotowoltaika i magazyn energii to wydatek rzędu +100 tys. zł (bez programów dotacyjnych). Nie trzeba jednak zrealizować wszystkiego od razu.
Rola promocji pomp ciepła
Komisja podkreśla, że przyszłość będzie w istotny sposób zależała od kierowanych przez obywateli społeczności energetycznych, np. spółdzielni. Kolejnym z kierunków jest dalszy rozwój pomp ciepła i promowanie go jako sposobu na zwiększenie suwerenności energetycznej UE. W Polsce działanie w tym zakresie realizują stowarzyszenia, takie jak PORT PC czy POBE. Nie bez znaczenia jest także udział kampanii informacyjnych, które prowadzi m.in. program Czyste Powietrze.
10 mln pomp ciepła w pięć lat - czy to możliwe?
Czy 10 mln pomp ciepła w pięć lat to dużo? Taki cel stawia Komisja Europejska. Daje to średnio 2 mln urządzeń rocznie. Dla porównania, w 2022 r. w samych Włoszech sprzedano ich ponad 500 tys., a w Polsce prawie 200 tys. sztuk. Według EHPA w Europie w zeszłym roku sprzedano 3 mln pomp ciepła!
Nie jest to więc wynik poza zasięgiem. Co więcej, wydaje się, że średniorocznie w pierwszych latach wynik ten będzie znacznie wyższy. Później może nastąpić wyhamowanie z uwagi na nasycenie rynku. Te setki tysięcy pomp ciepła przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa energetycznego gospodarstw domowych, zmniejszy ich zależność od coraz bardziej zmiennych cen paliw kopalnych i umożliwi im odgrywanie aktywnej roli w transformacji energetycznej.
- Zobacz również: Audyt energetyczny – wymagania w programie Czyste Powietrze
Normy energetyczne i ekologiczne
Komisja Europejska wskazuje także minimalne normy charakterystyki energetycznej, które powinny koncentrować się na renowacji budynków o największym potencjale pod względem:
- dekarbonizacji,
- zmniejszenia ubóstwa energetycznego,
- rozszerzonych korzyści społecznych i gospodarczych.
Ten ostatni punkt odnosi się w szczególności do budynków o najgorszej charakterystyce energetycznej, których renowacja jest priorytetowa. Pompa ciepła rozwiązuje każdy z tych problemów. Po pierwsze zmniejsza emisję CO2 (zwłaszcza we współpracy z energią elektryczną z OZE). Po drugie zmniejsza rachunki za ogrzewanie, co pozwala redukować ubóstwo energetyczne. Przypomnijmy, że występuje ono, gdy mamy do czynienia z sytuacją, w której 10% budżetu domowego jest przeznaczane na koszty związane z energią. Jest to jednak termin umowny. Po trzecie z uwagi na zmniejszenie emisji osiągany jest efekty ekologiczny w postaci poprawy jakości powietrza. Wspólnota swoimi zaleceniami wychodzi jednak poza eksploatację pompy ciepła, skupiając się na całym cyklu życia urządzenia.
"Oceniając potencjał efektywnego ogrzewania i chłodzenia państwa członkowskie powinny brać pod uwagę szersze aspekty środowiskowe i zdrowotne oraz aspekty bezpieczeństwa" - czytamy w sprawozdaniu Parlamentu ws. EPBD
Ze względu na kluczową rolę w transformacji należy zminimalizować ryzyko negatywnego wpływu czynników chłodniczych na środowisko. Powinny być wykorzystywane zatem te czynniki, które charakteryzują się trwałością, są pochodzenia biologicznego i nie są toksyczne.
Zagrożenia związane z szybkim rozwojem pomp ciepła
W artykule Przyspieszone wdrażanie pomp ciepła – szanse i zagrożenia rozprawiliśmy się z kilkoma aspektami ich rozwoju, na które należy zwracać uwagę. Chodzi przede wszystkim o to, że nie zawsze w budynku można zamontować pompę ciepła. Nieraz potrzebne jest wprowadzenie ulepszeń do budynku, których celem jest zmniejszenie zapotrzebowania na moc grzewczą. Oczywiście należy przez to rozumieć ocieplenie i wymianę stolarki okiennej i drzwiowej. To tylko najpopularniejsze z działań termomodernizacyjnych. Nieraz wymagana jest także wymiana instalacji grzewczej, np. gdy jest awaryjna, albo wyjątkowo nieprzystosowana do charakterystyki pompy ciepła.
Dlatego niezależnie od postawy rządzących i trendów kreowanych przez politykę powinniśmy sami wiedzieć, że montaż pompy ciepła wymaga zaangażowania. Sama instalacja pompy ciepła nie stanowi wartości samej w sobie. W przypadku wdrożenia tego rozwiązania w starym nieocieplonym domu jedyne co osiągniemy to wysokie koszty ogrzewania. Prawdopodobnie też musieliśmy kupić urządzenie o większej mocy (za więcej pieniędzy). Źle dobrana pompa będzie natomiast działać niezgodnie z fabrycznymi parametrami, będzie np. często się załączać.
Źródło: Parlament Europejski.