Aktualności Aktualności

12 razy większa liczba instalacji pomp ciepła – niezwykle ambitny plan brytyjskiego rządu

pompa ciepła, czyste powietrze ogrzewanie pomp ciepła lista zum

Wielka Brytania musi wprowadzić sporo zmian w sektorze budowlanym, jeśli chce osiągnąć przyszłe budżety węglowe i cele emisji. Transformacja sposobu ogrzewania gospodarstw domowych zachodzi tam zbyt wolno, a to one odpowiedzialne są za dużą część krajowych emisji CO2. Organizacja Nesta daje wskazówki, które mogłyby pomóc rządowi wrócić na dobre tory i zminimalizować emisje z korzyścią dla mieszkańców.

Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.
pompa ciepła, czyste powietrze ogrzewanie pomp ciepła lista zum

Podziel się

  • Organizacja Nesta wskazuje, że Wielka Brytania musi 12-krotnie zwiększyć liczbę instalacji pomp ciepła w nadchodzących latach, aby osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku.
  • Dekarbonizacja ogrzewania domów musi stać się priorytetem rządu, ponieważ obecnie domy odpowiadają za emisję około 70 milionów ton CO2 rocznie, a zmiany w polityce mogą przynieść znaczne oszczędności emisji.
  • Nesta sugeruje utworzenie krajowej agencji do zarządzania programami ogrzewania i efektywności energetycznej, uproszczenie zasad planowania pomp ciepła oraz wprowadzenie dotacji i nieoprocentowanych pożyczek dla konsumentów, aby przyspieszyć przejście na niskoemisyjne systemy grzewcze.

Organizacja charytatywna Nesta zajmująca się zrównoważonymi innowacjami w opublikowanym ostatnio raporcie określiła działania, jakie Wielka Brytania musi podjąć, aby osiągnąć przyszłe budżety węglowe i cel zerowej emisji netto do 2050 r. Dekarbonizacja ciepłownictwa to złożony problem, który musi stać się priorytetem rządu, ponieważ domy są bezpośrednio odpowiedzialne za wytwarzanie około 70 milionów ton CO2 rocznie.

Wielka Brytania w ciągu najbliższych kilku lat musi poczynić znaczne postępy w sektorze budowlanym, a szczególnie mieszkaniowym. Ponad trzy miliony domów muszą zainstalować pompy ciepła lub inne niskoemisyjne systemy grzewcze w trakcie trwania kadencji nowego parlamentu. Stanowi to 12-krotny wzrost w porównaniu z poprzednim parlamentem. Oznacza to, że zmiana ta dotyczyłaby co dziesiątego gospodarstwa domowego.

W latach 2020-2024 w Wielkiej Brytanii zainstalowano tylko 250 000 pomp ciepła, podczas gdy 25,5 miliona brytyjskich domów nadal korzysta z kotłów olejowych lub gazowych.

Zacząć trzeba było wczoraj

W raporcie Nesta nakreśla, jak nowy rząd Partii Pracy może przywrócić kraj na właściwe tory do osiągnięcia celu zerowej emisji netto poprzez dekarbonizację ogrzewania domów. Wielka Brytania potrzebuje bardziej zdecydowanej polityki i ambitniejszego podejścia do realizacji. Musi skoncentrować się na zastąpieniu kotłów pompami ciepła i innymi niskoemisyjnymi systemami grzewczymi, przy jednoczesnym wspieraniu efektywności energetycznej milionów domów.

Nesta szacuje, że zmiany w polityce i opóźnienia poprzedniego rządu sprawiły, że w Wielkiej Brytanii zabrakło około 15% oszczędności emisji z domów potrzebnych do pokrycia przyszłych budżetów węglowych. Ten brak wynika z wprowadzonych zmian, w tym z rezygnacji z bardziej rygorystycznych przepisów dotyczących efektywności energetycznej wynajmowanych budynków. To też efekt opóźnienia zakazu instalowania kotłów gazowych, olejowych, LPG i nowych systemów ogrzewania węglowego w domach z siecią bezgazową do 2035 r. Można było je wycofywać je od 2026 r. 

Zmiany, zmiany, zmiany

Raport Nesty wskazuje na polityczny plan dotyczący dostarczania czystego ciepła, ze szczegółową listą priorytetów, nad którymi rząd może pochylić się już w ciągu pierwszych 100 dni urzędowania. Obejmują one zrównoważenie rachunków za energię, aby zapobiec przestarzałym podatkom i opłatom powodującym wzrost cen energii w stosunku do gazu. Żeby niskoemisyjne ogrzewanie stało się najbardziej opłacalną opcją, rząd powinien również podjąć współpracę z przemysłem w celu obniżenia kosztów instalacji. Może także pomóc konsumentom w pokryciu wyższych kosztów początkowych pompy ciepła poprzez dotacje i nieoprocentowane pożyczki.

Rząd powinien także w mniejszym stopniu obciążać poszczególne gospodarstwa domowe dekarbonizacją ogrzewania, a zamiast tego opracować wspólne sposoby wdrażania czystego ciepła. Nesta wzywa do utworzenia krajowej agencji, która zarządzałaby rządowymi programami ogrzewania i efektywności energetycznej, a także wspierała lokalne władze. Programy dostaw sąsiedzkich również mogłyby pomóc w przejściu na niskoemisyjne źródła energii. Obejmowałyby instalację wspólnej infrastruktury takiej jak sieci ciepłownicze lub panele grzewcze pod ulicami.

Oprócz tego istnieją też mniejsze, ale ważne zmiany w polityce, które należałoby wprowadzić. Zasady planowania pomp ciepła muszą stać się prostsze. Świadectwa charakterystyki energetycznej muszą być dokładniejsze i bardziej użyteczne. Akredytacja w zakresie niskoemisyjnego ogrzewania musi ulec poprawie, aby podnieść standardy i chronić konsumentów. Nowi inżynierowie ciepłownictwa muszą mieć dostęp do wysokiej jakości szkoleń w zakresie ogrzewania niskoemisyjnego, a obecni inżynierowie zajmujący się ogrzewaniem gazowym muszą być wspierani i zachęcani do zmiany.

Perspektywy na przyszłość

Wprowadzenie zmian w ogrzewaniu domów na czas oznacza, że rząd musi zmienić swoją rolę – z tworzenia przepisów na wyznaczanie tempa. Musi ona łączyć przemysł i sektor publiczny, aby szybko załatwiać sprawy i pewnie komunikować się ze społeczeństwem o potrzebie zmian.

Ogólnie rzecz biorąc, analiza Nesty wykazała, że gdyby wszystkie zmiany w polityce przedstawione w raporcie zostały wprowadzone, typowe gospodarstwo domowe przechodzące na pompę ciepła odnotowałoby spadek rachunków za energię o około 400 funtów rocznie.

Plan Nesty podkreśla również znaczenie zreformowania programów walki z ubóstwem energetycznym, aby lepiej chroniły osoby znajdujące się w najtrudniejszej sytuacji. W tym poprzez przyspieszenie i rozszerzenie realizacji rządowego programu ECO do 2026 r.

Madeline Gabriel – dyrektor ds. zrównoważonej przyszłości w firmie Nesta podkreśliła, że zmiana kursu w obecnym podejściu jest możliwa i wiele można szybko osiągnąć. “Będzie to jednak wymagało poważnej zmiany biegów, aby przyspieszyć odejście od paliw kopalnych. Wiemy, że szybka transformacja ogrzewania domów jest możliwa – zrobiliśmy to w latach 60. i 70. i możemy to zrobić ponownie teraz” - powiedziała.

Źródło: coolingpost.com

Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.