13 porad – co trzeba wiedzieć przystępując do Programu Czyste Powietrze?
Program Czyste Powietrze daje możliwość uzyskania dofinansowania termomodernizacji domu jednorodzinnego. Sam proces jest złożony i wymaga pewnych formalności. Jak przejść przez to w bezpieczny dla siebie sposób?
Podziel się
Termomodernizacja to szereg prac mających na celu zwiększenie efektywności energetycznej domu (patrz rysunek) Dzięki niej zużywamy mniej energii, ale również odnawiamy i zwiększamy wartość użytkową budynku. Prace modernizacyjne są zazwyczaj kosztowne, dlatego ważne jest stworzenie solidnego planu modernizacji oraz oszacowanie kosztów, co umożliwia skuteczny i efektywny przebieg prac. Zanim przystąpisz do termomodernizacji domu, warto poznać proces modernizacji krok po kroku oraz zebrać niezbędne informacje na ten temat.
Przeczytaj nasze porady co zrobić aby termomodernizacja naszego domu się udała i odbyła się bez przeszkód
1. Jeśli planujesz termomodernizację, rozpocznij planowanie od przeprowadzenia audytu energetycznego. W tym dokumencie opisany zostanie stan techniczny Twojego domu z informacją ile energii zużywa. Następnie w audycie energetycznym określony zostanie zakres prac do wykonania. Od jakości wykonania tego dokumentu będzie zależało czy Twój dom zostanie odpowiednio poddany termomodernizacji.
2. Dlatego upewnij się, czy audytor energetyczny posiada odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie. Poszukaj go w bazie www.peee.gov.pl/pl lub www.zae.org.pl/lista-audytorow/ i zweryfikuj jego kompetencje.
3. Korzystając z dofinansowania w Programie Czyste Powietrze upewnij się, czy w Twojej gminie nie ma innych możliwości dotacji na wymianę kotła lub ocieplenie domu. Pełny obraz możliwości dofinansowania prac modernizacyjnych może umożliwić otrzymanie w efekcie większej dotacji
4. Pamiętaj, że w ramach Programu Czyste Powietrze działa specjalna infolinia, gdzie można się dowiedzieć o zasadach jego funkcjonowania. Konsultanci udzielą Ci informacji pod numerem telefonu 22 340 40 80.
5. W termomodernizacja ważna jest kolejność wykonywanych prac. Pamiętaj, najpierw ocieplamy nieszczelne miejsca w budynku (dach, ściany, stropy, fundamenty). Dopiero później montujemy nowoczesne urządzenia grzewcze. Nie zastosowanie się do tego może grozić większymi rachunkami za energię.
6. Być może planując termomodernizacje zgłosi się do Ciebie osoba oferujące sprzedaż usług, urządzeń, materiałów budowlanych. Pamiętaj, aby weryfikować takie osoby. Bez względu na to, co usłyszysz prowadź zakres prac termomodernizacyjnych zgodnie z przyjętym planem i w odpowiedniej kolejności. Ewentualne zmiany konsultuj z audytorem energetycznym.
7. Bardzo dokładnie zapoznaj się z umową w ramach Programu Czyste Powietrze. Przed jej podpisaniem dokładnie zapoznaj się z jej treścią i upewni się, że zawiera wszystkie istotne informacje. W przypadku wątpliwości pytaj i weryfikuj informacje,
8. Dokładnie zweryfikuj firmę/firmy, z którą planujesz podpisać umowę na wykonanie prac termomodernizacyjnych. Zapytaj o ich dotychczasową działalność. Poproś o referencje. Sprawdź koniecznie ich wpis w KRS. To bardzo ważne. Dopilnowanie jakości wykonania poszczególnych prac to klucz do skutecznej termomodernizacji.
9. Przed podpisaniem umowy dokładnie przeanalizuj zakres prac, koszty oraz jakość proponowanych urządzeń. Sprawdź, czy firma zapewni Ci kompleksowe i systemowe rozwiązania.
10. Sprawdź czy proponowane urządzenia znajdują się pod tym linkiem www.lista-zum.ios.edu.pl/ na liście zielonych urządzeń i materiałów (ZUM), które kwalifikują się do dofinansowania w Programie Czyste Powietrze.
11. Pamiętaj, że w razie wątpliwości w wielu gminach są doradcy energetyczni, którzy mogę Cię wesprzeć w procesie termomodernizacji.
12. Pamięta bo to ważne. Ostateczna odpowiedzialność za proces termomodernizacji leży po Twojej stronie. Jeśli przekażesz zaliczkę, nieuczciwej firmie a ona nie wykona prac zgodnie z umową, będziesz musiał zwrócić dotację.
13. Termomodernizacja to proces niełatwy ale mogący dać konkretne i bardzo wymierne korzyści. Wiele osób już przez to przeszło. Ty też sobie poradzisz. Ważne abyś przestrzegał opisanych wyżej zasad.