Aktualności Aktualności

1,6 miliarda złotych na Czyste Powietrze – kolejny przelew środków KPO

Polska otrzymała 27 miliardów złotych z KPO. Środki te zostaną przeznaczone na różne cele, w tym na poprawę jakości powietrza i infrastrukturę transportową. Ten rekordowy przelew, pochodzący z funduszy Krajowego Planu Odbudowy, wzbogacił polski budżet 15 kwietnia. Minister ds. funduszy i polityki regionalnej, Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz przedstawiła również, w jaki sposób planuje się wykorzystać te środki. Program Czyste Powietrze zajmuje pierwsze miejsce wśród priorytetów inwestycyjnych.

Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja
Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.
kpo

Podziel się

  • Aż 27 miliardów złotych wpłynęło dzisiaj do Polski ze środków KPO.
  • Na rozpatrzenie wniosków o fundusze czekaliśmy 4 miesiące.
  • Do programu Czyste Powietrze trafi 1,6 miliarda złotych.

„Do Polski wpłynęło 26 miliardów 964 miliony złotych. To jest największy jednorazowy przelew, który wpłynął z Unii Europejskiej do Polski w czasie naszego 20-letniego członkostwa” – mówiła w czasie konferencji prasowej minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Dodała również, że na rozpatrzenie wniosku przez Komisję Europejską  trzeba było czekać 4 miesiące. Polska złożyła wniosek 15 grudnia, a 15 kwietnia wpłynęły środki.

Minister Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz zapowiedziała, że środki te Polska będzie inwestować w różnorodne projekty, z naciskiem na obszar Czystego Powietrza, który otrzyma wsparcie w wysokości 1,6 miliarda złotych. Program Czyste Powietrze już wcześniej korzystał z finansowania z KPO. Dotychczas z Krajowego Planu Odbudowy przeznaczono 860 milionów złotych na termomodernizację budynków mieszkalnych i wymianę starych kotłów na nowoczesne źródła ciepła.

Inne cele środków z KPO

Plany ministerstwa obejmują również inne inwestycje, które dotychczas były zaniedbane. Kolejne inwestycje z KPO są już w trakcie uruchamiania, a to niektóre z nich:

  • poprawę bezpieczeństwa w ruchu kolejowym, w tym modernizację przejazdów kolejowych (na te inwestycje pójdzie 570 milionów złotych),
  • zapewnienie bezpieczeństwa w transporcie, w tym modernizację niebezpiecznych punktów, budowę obwodnic oraz instalacji urządzeń do nadzoru (blisko 400 milionów złotych), 
  • wsparcie dla małych i średnich przedsiębiorstw w rolnictwie (ponad 250 milionów złotych)
  • tworzenie nowych miejsc w żłobkach i klubach dziecięcych (ponad 200 milionów złotych)
  • inwestycje w kształcenie zawodowe, szkolnictwo wyższe oraz uczenie się przez całe życie (ponad 160 milionów złotych),
  • bony na zakup laptopów dla nauczycieli (ponad 150 milionów złotych).

Polska czeka na duże pieniądze

Polska oczekuje ogromnej sumy środków z KPO - aż 59,8 miliarda euro, co przelicza się na około 256 miliardów złotych. Te fundusze podzielono na 25,27 miliarda euro w formie dotacji (108 miliardów złotych) oraz 34,54 miliarda euro jako preferencyjne pożyczki (148 miliardów złotych).

Zgodnie z priorytetami Unii Europejskiej, znaczna część tej kwoty KPO zostanie przeznaczona na cele związane z ochroną klimatu, stanowiąc aż 46,6%. Jest to aż 119 miliardów złotych). Kolejne 21,3% będzie inwestowane w transformację cyfrową, a 22,3% w reformy społeczne. To ogromna możliwość dla naszego kraju, aby dokonać istotnych zmian i przeprowadzić modernizację w różnych obszarach życia społecznego i gospodarczego.

Ponadto MFiPR poinformowało, że kolejna transza środków z KPO trafi do Polski do końca tego roku. Będzie to płatność z drugiego i trzeciego wniosku o płatność z KPO. Rząd planuje złożyć je pod koniec sierpnia lub na początku września tego roku. Do końca roku Polska zamierza również złożyć czwarty i piąty wniosek o płatność z KPO.

Źródło: gov.pl