25% Europejczyków ubogich energetycznie – co na to UE?
Ubóstwo energetyczne dotyka nawet 25% mieszkańców Unii Europejskiej i niestety nie omija też obywateli naszego kraju. Jedną z jego przyczyn, jak wskazuje raport Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła, jest niewystarczająca lub zupełnie nie zapewniona termoizolacja budynków, w szczególności niezaizolowane lub słabo zaizolowane ściany, stropy, dachy, podłogi czy też rury instalacji, a także nieszczelne okna i drzwi. Wówczas to drastycznie rosną rachunki za ogrzewanie i ciepłą wodę użytkową.
Podziel się
Ubóstwo energetyczne to sytuacja, w której doświadczamy trudności w zapewnieniu sobie podstawowych potrzeb energetycznych w miejscu zamieszkania - wystarczającego ciepła i ciepłej wody użytkowej, a także mamy trudności z opłaceniem rachunków za te media.
Niskie dochody połączone ze złym stanem energetycznym budynku mogą nakręcać spiralę, która pogłębiać będzie wspomniane ubóstwo energetyczne.
Naprzeciw temu stanowi rzeczy wychodzą rozwiązania wprowadzające współfinansowanie przedsięwzięć modernizacyjnych. Na uwagę zasługują programy pomocowe i dotacje, o których pisaliśmy wielokrotnie w naszym portalu, takie jak program Czyste Powietrze 3.0, ulga termomodernizacyjna czy program Moje Ciepło.
Transformacja energetyczna budynków
Niwelacja ubóstwa energetycznego ma dokonywać się poprzez transformację energetyczną budynków. To właśnie budynki, a właściwie ich termomodernizacja znalazły się w centrum działań, które mają się przyczynić nie tylko do zmniejszenia skali ubóstwa energetycznego, ale też do wzrostu bezpieczeństwa energetycznego mieszkańców krajów UE.
Fakt ten podkreślają niemal wszystkie postulowane przez instytucje UE plany i programy działań - jak REPowerEU czy też Dyrektywa EPBD (skrót z języka angielskiego: the Energy Performance of Buildings Directive), nad której rewizją – uwzględniająca zalecenia unijnego planu REPowerEU, trwają aktualnie prace.
REPowerEU - w kierunku fali renowacji
Co w temacie problemu z ubóstwem energetycznym robi Unia Europejska? Czy ma plan na rozwiązanie problemu? Jedną z aktywności Unii Europejskiej w tym temacie jest REPowerEU. Jest to plan Komisji Europejskiej polegający na uniezależnieniu Europy od rosyjskich paliw kopalnych na długo przed 2030 r. Czy może pomóc rozwiązać problem energetycznego ubóstwa Europejczyków?
Z założenia, pod szyldem i odmienianą przed wszystkie przypadki nazwą REPowerUE kryją się plany oszczędzania energii, produkcji ekologicznej energii oraz dywersyfikacji dostaw energii.
Natomiast w odniesieniu do budynków REPowerUE to plan, którego zapisy mogą ułatwić i przyspieszyć renowację energetyczną już istniejących budynków, a także wyznaczyć wyższe standardy w odniesieniu do budynków dopiero planowanych, w oparciu o nowoczesne, „zielone” technologie.
Pakiet zapowiada następujące zmiany:
- obowiązek montażu instalacji słonecznych (fotowoltaicznych) na wszystkich nowo powstających budynkach mieszkalnych oraz większości komercyjnych, nowych i istniejących, w ciągu najbliższych kilku lat;
- zakończenie dopłat i dotacji dla urządzeń na paliwa kopalne w budynkach, czyli zakończenie dofinansowań do ich zakupu i montażu, np. dofinansowań do kotłów gazowych;
- wprowadzenie przed 2030 r. wymogu tzw. budynków bezemisyjnych (zeroemisyjnych – według nowego standardu unijnego ZEB), czyli takich, które wykorzystują tylko odnawialne źródła energii oraz nie powodują emisji CO2 w samych budynkach.
Termomodernizacja ma natomiast dotyczyć w szczególności:
- docieplenia przegród zewnętrznych budynku (ścian, stropów, dachów, podłóg, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej)
- zastosowania w budynkach nowoczesnych rozwiązań technicznych, takich jak pompy ciepła, wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, instalacje fotowoltaiczne (PV), urządzenia służące zarządzaniu energią
Większość obecnych regulacji w zakresie oszczędzania energii bezpośrednio popycha nas w kierunku konieczności podejmowania modernizacji istniejących zasobów budowlanych. Wiele z nich wymaga kosztownych gruntownych termomodernizacji, na które niewiele osób stać. Bardzo ważne jest, aby mocno rozwijać systemy wsparcia finansowego takich osób. Do tego dochodzi również instytucja prefinansowania tego typu inwestycji. Bez tego ciężko będzie o realizację planów w zakresie efektywności energetycznej dla budynków. Osoby, które obecnie przerastają koszty energii na pewno w większości we własnym zakresie nie podejmą się termomodernizacji. Dlatego obok implementacji nowych wymogów, przepisów ważne jest, aby umieć do tych ludzi dotrzeć i potrafić im pomóc.
Źródła: PORT PC, KE, UE