3 zalety automatycznego sterowania centralnym ogrzewaniem

shutterstock 19894765

W każdym domostwie, w którym występuje niezależne ogrzewanie, istnieje również problem z regulacją pracy źródła ciepła. W przypadku kotłów na węgiel lub biomasę problemem jest dokładanie do kotła paliwa. Nie zawsze mamy ochotę lub możliwość optymalnie załadować kocioł. Na pomoc przychodzi automatyka.


1. Oszczędność energii i pieniędzy.

Pierwszą zaletą jest możliwość regulacji temperatury w danych pomieszczeniach. W przypadku klasycznych grzejników montowanych na ścianach, powinno mocować się zawory termostatyczne. Dzięki temu w pomieszczeniach nieużywanych lub tam gdzie pasuje nam niższa temperatura nie tracimy ciepła. Zawór reguluje temperaturę wody w grzejnikach i nie ma potrzeby otwierania okien kiedy jest nam za ciepło. W przypadku ogrzewania podłogowego można zastosować elektroniczne termostaty połączone z centralą sterowania ogrzewaniem. W każdym pomieszczeniu ustawiamy odpowiednią temperaturę, a automatyka wykonuje resztę pracy. Zautomatyzowane kotły na gaz, paliwo stałe czy pompy ciepła regulują produkcję energii na podstawie dostarczonych z czujników temperatury danych o zapotrzebowaniu na ciepło w domu. Obniżenie temperatury o kilka stopni w czasie kiedy nie ma nikogo w domu pozwala na znaczną oszczędność pieniędzy w przeciągu całego sezonu grzewczego.

2. Wygoda użytkowania.

Po ciężkim dniu pracy wsiadamy w samochód, autobus czy pociąg i jedziemy do domu ze świadomością, że pierwsze kroki skierujemy nie na wygodną kanapę tylko do kotłowni. Najgorzej mają Ci, którzy muszą załadować palenisko kotła. Automatyczne sterowanie pozwala na oszczędzenie czasu i wygodę przyjścia do ciepłego domu. W przypadku kotłów gazowych, pomp ciepła czy kotłów na paliwo stałe z automatycznym podajnikiem można ustawić niższą temperaturę w ciągu dnia kiedy nikogo nie ma w domu. Automatyka pozwala również na ustawienie godziny powrotu do domu i wtedy odpowiednio wcześniej kocioł zaczyna produkować więcej ciepła. Wracając do domu cieszymy się komfortem ciepła.

3. Oszczędność czasu.

W dobie ciągłej pogoni za pieniędzmi i często przenoszenia pracy do domu warto pomyśleć o oszczędności czasu. Zastosowanie automatyki pozwala na ograniczenie wizyt w kotłowni do minimum i każdorazowego ustawiania zaworów na grzejnikach w pomieszczeniach. W skrócie nie ma potrzeby odrywania się od pracy, sprzątania, gotowania czy nauki.
Automatyczne sterowanie centralnym ogrzewaniem stanowi potężne ułatwienie w ogrzewaniu domu i przyczynia się do ograniczenia kosztów. Jednakże dla projektantów, a przede wszystkim instalatorów stanowi poważne wyzwanie. Cały układ jest skomplikowany i łatwo popełnić błąd, dlatego polecam szczególną uwagę przy doborze fachowca.

Łukasz Piechowicz – Termo24.pl