31,4 mld dolarów – wartość rynku izolacji w 2022 roku
Wielkość światowego rynku izolacji termicznej oszacowano na 31,40 mld dolarów w 2022 r. i według szacunków w latach 2023-2030 będzie on rozwijał się w tempie skumulowanej rocznej stopy wzrostu (CAGR) wynoszącej 4,5%. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że trend będzie dużo bardziej zauważalny w krajach Unii Europejskiej. Najważniejszymi czynnikami, które to determinowały były wysokie koszty ogrzewania i rosnąca świadomość na temat oszczędzania energii. Czy rynek ociepleń już teraz przechodzi rewolucję?
Podziel się
Wielkość rynku ociepleń budynków oszacowano na 31,4 mld dolarów w 2022 r. i oczekuje się, że osiągnie 32,69 mld dolarów w 2023 r. Było to możliwe dzięki regulacjom, które mają przyczynić się do obniżenia ogólnego zużycia energii. To właśnie polityka efektywności energetycznej stanie się głównym czynnikiem napędzającym rynek ociepleń budynków.
Materiały izolacyjne przyjazne środowisku
Produkcja materiałów izolacyjnych (jak praktycznie każda gałąź przemysłu) wiąże się z negatywnym oddziaływaniem na środowisko. Według raportu Grand View Research będzie to motywacją dla branży, która skupi się na opracowywaniu ekologicznych produktów. Jest to trend zauważalny nie tylko w sektorze ociepleniowym. Nie można jednak zapomnieć o tym, że ocieplenie domu jest uznawane za działanie prośrodowiskowe z uwagi na zmniejszenie zapotrzebowania na ciepło w budynku. Regulacje środowiskowe mogą w pewnym stopniu zmniejszać dostępność materiałów ociepleniowych. Niemniej na drodze do dekarbonizacji budownictwa jest to krok kluczowy.
Materiał izolacyjny nadający się do recyklingu zyskuje na popularności ze względu na surowe przepisy dotyczące produktów konwencjonalnych. Oczekuje się, że rosnące preferencje dla produktów ekologicznych, biodegradowalnych i nadających się do recyklingu przez właścicieli domów, architektów i firmy, dzięki rosnącej świadomości ekologicznej, zwiększą zagrożenie substytutami w branży izolacji termicznej budynków w okresie prognozy. Zarówno produkcja, jak i utylizacja izolacji będzie głównym kierunkiem transformacji sektora budowlanego.
- Zobacz również: Ocieplenie domu – jak wybrać materiał izolacyjny?\
Rynek ociepleń - który jest największy?
Ameryka Północna zdominowała rynek izolacji termicznej budynków z udziałem na poziomie 37% w 2022 r. Jest to związane z wdrożeniem surowych przepisów dotyczących ekologicznego budownictwa w celu zmniejszenia zużycia energii na konstrukcję.
Europa jest jednym z większych rynków z udziałem 33% w 2022 r. Według przewidywań do 2030 r. zostanie głównym rynkiem izolacji budynków. Wynika to głównie z nastawionych na efektywność energetyczną działań Unii Europejskiej, poprzez m.in. dyrektywę EPBD. Coraz głośniej mówi się o termomodernizacji budynków, co w efekcie ma prowadzić do budownictwa zeroemisyjnego.
Prognozuje się, że region Azji i Pacyfiku odnotuje najwyższy wzrost w najbliższych latach, ze względu na rosnącą aktywność budowlaną w regionie, aby zaspokoić wymagania rosnącej populacji. Szacuje się, że Chiny mają największy udział w regionie dzięki różnym inicjatywom rządowym mającym na celu poprawę infrastruktury publicznej.
Źródło: Grand View Search.