4 sposoby na energooszczędny dom

3 kary

Jeżeli chcemy by nasz dom miał niskie zapotrzebowanie na energię to musimy zwrócić uwagę na wszystko co tą energię pobiera i po poprostu zminimalizować to pobieranie.

Innymi słowy trzeba ograniczyć maksymalnie, starty ciepła oraz zużywanie energii. Jest to dość oczywiste, warto jednak wymienić te elementy i wskazać jak sprawdzić ich klasę energooszczędności, ich jakość.

Zacznijmy od tych mających większy wpływ na straty energii, a równocześnie stanowiących większy problem, ponieważ dane na temat ich jakości są bardziej rozproszone.

Po pierwsze - materiały izolacyjne
One mają największy wpływ na straty ciepła, a więc można powiedzieć, że są odpowiedzialne za ilość wymaganego ciepła do ogrzania budynku. Czyli elementu pochłaniającego większość ogólnego zapotrzebowania na energię dla budynku. Cechy wyrobów izolacyjnych, na które należy zwrócić uwagę to opór cieplny, zachowanie wobec wody i wilgoci, odporność przepływu powietrza, stabilność wymiarów w określonych warunkach temperaturowych i wilgotnościowych, naprężenie ściskające lub wytrzymałość, także klasa reakcji na ogień oraz wskaźnik pochłaniania dźwięku. Te wszystkie informacje znajdują się w deklaracjach właściwości użytkowych (DWU lub DoP) poszczególnych produktów takich jak wełna mineralna czy szklana, bądź styropianów o różnych gęstościach. Można je pobrać bezpośrednio ze stron producentów, np. Rockwool , Isover

Po drugie - okna
Okna są odpowiedzialne za straty ciepła, ale także w słoneczne dni za pewne zyski energii z promieniowania. Warto więc zwrócić uwagę na te parametry techniczne, które wpływają na ich izolacyjność termiczną. Są to: współczynnik izolacyjności cieplnej okna, który mówi o ilości strat ciepła, współczynnik przepuszczalności energii, który mówi o zdolności pozyskiwania darmowej energii cieplnej ze słońca, oraz wydajność wentylacji. Warto tez sprawdzić współczynnik tłumienności dźwięku. Te informacje techniczne znajdują się często w broszurach i katalogach producentów i oczywiście na ich stronach internetowych, gdzie można znaleźć o wiele więcej informacji, np. o certyfikatach poświadczających, że dany produkt spełnia wymagania stawiane budynkom energooszczędnym czy pasywnym, np. Velux , Oknoplus

Po trzecie - oświetlenie
Obecnie energooszczędne oświetlenie utożsamiane jest z oświetleniem LED i jest to właściwie prawidłowe kojarzenie. W Polsce obowiązek umieszczania na etykietach informacji o klasach energetycznych dotyczy właśnie oświetlenia oraz sprzętu AGD. Także najszybciej i najłatwiej potrzebne dane znajdziemy bezpośrednio na opakowaniu interesującej nas żarówki LED. Inne właściwości, na które powinniśmy zwrócić uwagę to podawaną w lumenach wartość strumienia światła. To ona decyduje o tym jak mocno będzie świecić dana lampa. Kolejna istotna informacja to temperatura barwowa światła podawana w Kelwinach. Zakres 2700-3000 K opowiada barwie ciepło-białej, najlepszej do odpoczynku, a zakres 5000-6500 K - zimno-białej, odpowiedniej do pracy. Ważna jest też trwałość źródła światła. Producenci deklarują poziom zużycia lampy LED nawet do 50 tys. godzin.

Po czwarte - sprzęt AGD i RTV
W związku z obowiązkowymi etykietami o klasie energetycznej, bez problemu sprawdzimy zużycie energii każdego urządzenia AGD/RTV. By być jak najbardziej energooszczędnym powinniśmy wybrać te z symbolem A, a dodatkowe + oznaczają jeszcze mniejsze zużycie energii przez dane urządzenie. Także mimo konieczności wydania większych pieniędzy na początku to nie warto żałować, szczególnie przy zakupie urządzeń, które działają w domu bardzo długo lub przez cały czas. Warto „zawalczyć” o energooszczędność lodówki, telewizora, a nawet komputera i wydać więcej bo ostatecznie po prostu się to zwróci.

Opracowanie: Stoch Magdalena
Źródło: Energooszczędność w moim domu