A może kocioł na paliwo stałe? Tylko z górnym czy z dolnym spalaniem?

kocioł na paliwo stałe

W dzisiejszych czasach konkurencja w każdej branży jest bardzo duża.

Szeroka gama ofert na rynku sprawia, że potencjalnemu klientowi bardzo ciężko jest zorientować się który z produktów jest najlepszy, jakie są różnice w technologii oraz jakości ich wykonania, co przekłada się na późniejszy komfort użytkowania.

Problem ten nie omija również i systemów grzewczych. Okres grzewczy zawsze zmusza do refleksji nad tym, w jakie paliwo należy się zaopatrzyć aby zminimalizować koszty jego zakupu. W artykule tym postaram się skupić na kotłach na paliwo stałe, które to w Polsce są ciągle popularne.

Pomieszczenia- kotłownie, w których instaluje się kotły na paliwo stałe muszą spełniać pewne wymagania które określone są w Polskiej Normie [1] dotyczącej kotłowni wbudowanej na paliwo stałe. Przepisy dotyczące tej instalacji umieszczone są również w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Kotłom tym poświęcony jest paragraf 136 w rozdziale 4.

Kotły na paliwa stałe są w Polsce ciągle najtańszymi w użytkowaniu urządzeniami grzewczymi. Charakteryzują się one uniwersalnością ze względu na rodzaj stosowanego surowca. Może nim być nie tylko węgiel kamienny i drewno ale również i biopaliwa : brykiety, pellety oraz wierzba energetyczna i zboża energetyczne. Ze względu na bogactwo ofert znajdujących się na rynku kotły na paliwo stałe można podzielić na :
- kotły z dolnym spalaniem (zasypowe),
- kotły z górnym spalaniem (komorowe).
 

Na polskim rynku zdecydowanie najpopularniejsze są kotły z górnym spalaniem. Są   przyjazne  Użytkownikowi oraz  mają odpowiednią cenę. W urządzeniach tych komora spalania połączona jest z komorą zasypową, mają one jeden lub dwa ciągi spalania (kanał konwekcyjny w wymienniku ciepła kotła, przez który przechodzą spaliny) oraz stały ruszt paleniska. Kocioł ten nadaje się do spalania każdego rodzaju paliwa, jednak największą wydajność a zarazem efektywność uzyskać można przy spalaniu węgla lub koksu. Całe paliwo, które znajduje się w komorze spalania przechodzi w żar a spalanie zachodzi bardzo szybko. Spaliny, które opuszczają kocioł charakteryzują się wysoką temperaturą. Grubość warstwy żaru i moc cieplna zmienia się podczas pracy po załadowaniu kotła paliwem.
  kocioł na paliwo stałe

Kotły ze spalaniem dolnym są nieco droższe, mimo to różnica w cenie zwraca się przeważnie po jednym sezonie grzewczym. Spalanie odbywa się na tylnej ścianie komory zasypowej lub w komorze spalania, która umieszczona jest z tyłu komory zasypowej. Znajdują się tu 2 lub 3 ciągi spalin, co powoduje że są one bardziej sprawne. Grubość warstwy żaru i moc cieplna utrzymywana jest w tym kotle automatycznie, co przekłada się na lepszą sprawność. Cechą charakterystyczną tych kotłów jest to, że spaliny opuszczające to urządzenie mają niższą temperaturę, jest niższa emisja zanieczyszczeń czego efektem jest mniejsze zanieczyszczenie środowiska. Dodatkową zaletą jest możliwość regulacji mocy cieplnej.

Mając już krótką charakterystykę obu typów kotłów należy się zastanowić nad wyborem któregoś z nich. Który z nich jest lepszy pod względem ekonomiczności i efektywności?   W kotle ze spalaniem dolnym spaliny mają mniejszą temperaturę , miąższość warstwy żaru jak i moc cieplna  utrzymywana jest automatycznie, w przeciwieństwie do kotła ze spalaniem górnym w którym wszystkie te parametry mają charakter zmienny. Pod względem efektywności  lepszy jest kocioł ze spalaniem dolnym, gdyż ma  2 lub 3 ciągi spalin podczas gdy kocioł ze spalaniem górnym ma tylko 1 maksymalnie 2 . Im większa jest liczba ciągów tym większa jest sprawność jak i efektywność kotła. Kocioł ze spalaniem górnym jedynie przeważa w aspekcie cenowym. Jest on stosunkowo tani i bardziej dostępny na rynku.

Podejmując decyzje o zakupie nowego kotła należy w pierwszej kolejności zastanowić się nad rodzajem paliwa jakie chcemy użytkować a dopiero później nad rodzajem samego kotła. Każdy z producentów podaje rodzaj paliwa przy którym sprawność kotła jest najwyższa a zastąpienie paliwa podstawowego innym powoduje emisję szkodliwych związków do atmosfery i zmniejszenie efektywności pracy samego kotła. Uwagę zwracamy również nie tylko na koszty inwestycyjne oraz eksploatacyjne ale również na możliwość „współpracy” nowego kotła z istniejącą instalacją w kotłowni oraz na jego trwałość. Kolejną sprawą  jest dobra izolacja cieplna. Najlepsza jest ta, która wykonana jest z wełny mineralnej lub szklanej o grubości około 80 mm. Niższa sprawność kotła oraz straty ciepła związane są ze złą izolacją.

 

Autor: Joanna Szeremeta

Źródła:
[1] PN – 87/B-02411 ” Kotłownie wbudowane na paliwo stałe”
- http://www.seko.pl/seko-kotly-piece-co/piece_coporady.html
- http://www.elar.com.pl/kotly-grzewcze
- „Audyt energetyczny „ praca zbiorowa pod redakcją dr hab. inż. Jana Norwisza