A może podłogówka?

podłogówka

Ogrzewanie podłogowe, czyli tzw. „podłogówka”, to obecnie niezwykle modny sposób na zwiększenie komfortu cieplnego w pomieszczeniach mieszkalnych.

Jest to związane z coraz większym zainteresowanie klientów takimi urządzeniami jak pompy ciepła, czy też kotły kondensacyjne, które pracują wydajnie przy niższych parametrach temperaturowych zasilania i powrotu.

Wybierając ogrzewanie podłogowe musimy zdecydować się na instalację systemów wodnych, bądź elektrycznych. Najbardziej popularne, oczywiście ze względów ekonomicznych, są te pierwsze, gdzie czynnikiem grzewczym jest woda, która płynie w odpowiednich rurach pod podłogą.ogrzewanie pdłogowe Należy pamiętać, że wybór ogrzewania podłogowego trzeba zaplanować wcześniej, tzn. na etapie projektowania budowy lub rozbudowy domu, gdyż musimy posiadać odpowiednio wytrzymały strop, jak również właściwe grubości zarówno warstw konstrukcyjnych jak i izolacyjnych. Schemat takiej instalacji przedstawia rysunek obok. Niewątpliwą wadą opisanego systemu jest to, że po zalaniu betonem, nie będziemy mieć już drugiej szansy na poprawienie rozkładu systemu grzewczego. Należy rozlokować go tak, aby chodząc boso po podłodze nie wyczuwało się ani miejsc chłodniejszych ani cieplejszych. Przy złym ułożeniu rur temperatura w pomieszczeniu będzie prawie niewyczuwalna, natomiast problem odpowiedniego ciepła pojawi się na podłodze. Dlatego też bardzo ważnym elementem jest wybór odpowiedniej firmy projektowej.

Następną kwestią jaką należy poruszyć jest opłacalność całego systemu oraz jego trwałość. W wypadku powyższego rysunku, tj. podłogi z zatopionymi z jastrychu przewodami grzejnymi szacuje się na co najmniej 50 lat. Natomiast ekonomiczność takiego modelu wynika z redukcji temperatury w pokoju mieszkalnym przy jednoczesnym zachowaniu komfortu cieplnego oraz z obniżenia temperatury wody, która zasila ogrzewanie podłogowe (ok. 35 °C). Przy takich wartościach możliwe jest zastosowanie energii słonecznej (z kolektorów słonecznych), pomp ciepła, kotłów niskotemperaturowych.

Dzięki powyższym czynnikom możliwe jest obniżenie temperatury powietrza w określonym pomieszczeniu o około 2 – 3°C przy jednoczesnym zachowaniu komfortu cieplnego. Przy takiej redukcji, oszczędność energii zużytej na ogrzanie domu waha się w granicach 10 – 15%. Koszty całej inwestycji wahają się w granicach 100-150 zł/m2, łącznie z robocizną (czyli drożej o ok. 10 – 50% od standardowego ogrzewania wodnego). Jednak porównując cały proces inwestycji do kosztów instalacji zwykłych grzejników, można stwierdzić, że cała inwestycja zwraca się po kilku  latach eksploatacji.

Konserwacja ogrzewania podłogowego nie przysparza zbyt wielu problemów zwykłym użytkownikom. Muszą oni jednak przestrzegać kilku reguł. Po pierwsze, nie wolno dowolnie zmieniać pokrycia podłogi, bez wcześniejszych konsultacji z osobami kompetentnymi. Należy również, co pewien czas, kontrolować temperaturę wody, która zasila obieg. Zmiana temperatury może być związana z wymianą regulatorów. Na koniec, należy dodać, iż zabronione jest przekraczanie dopuszczalnych obciążeń podłogi z systemem grzewczym, gdyż może dojść do znacznych uszkodzeń.

Pomimo tego, że wodne ogrzewanie podłogowe można stosować jako jedyną metodę grzewczą budynku mieszkalnego, to jednak większość inwestorów, stosuje system zmienny (uwzględniając tradycyjne ogrzewanie konwekcyjne).  Na parterze, czyli zazwyczaj w salonie, jadalni, łazienkach oraz kuchni stosuje się ogrzewanie podłogowe, natomiast na poddaszu (sypialnie) instaluje się tradycyjne grzejniki. podłogowe ogrzewanieWtenczas zarówno ogrzewanie podłogowe, jak i grzejniki przyłączone są do tego samego źródła ciepła (pompy ciepła lub kotła). Woda, która  zostaje podgrzana do wyższej temperatury dla grzejników (ok. 50- 55°C) musi zostać następnie schłodzona, zanim zostanie przetransportowana do systemu podłogowego. W tym celu montuje się zawory termostatyczne, które mają za zadanie ograniczyć temperaturę wody powracającej z instalacji. Obok został przedstawiony schemat połączenia ogrzewania podłogowego z tradycyjnym grzejnikowym.

 

Ogrzewanie podłogowe wodne jest to system, który idealnie nadaje się do budynków nowowzonosznych. Wtedy relacje cenowe pomiędzy podłogówką a ogrzewaniem grzejnikowym nie są duże, gdyż część prac jest wykonywanych bez względu na to jakie ogrzewanie zainstalujemy. W budynkach już istniejących również można zainstalować podłogówkę, szczególnie jest to uzasadnione w przypadku przeprowadzania gruntownego remontu pomieszczeń i tutaj również część kosztów będzie poniesiona bez względu na to jaki system grzewczy wybierzemy.

 

Autor:  Łukasz Sojczyński

Źródła:

- www.podlogowka.pl
- www.budnet.pl
- www.muratordom.pl
- „Magazyn instalatora – abc” 3/2009