Alert o włączeniu pralki? Powstaje oprogramowanie prognozujące produkcję energii z OZE

Czy zastanawialiście się kiedyś nad tym, jakie ułatwienia mogłyby przynieść inteligentne rozwiązania w domu? Na pewno zastanawiał się nad tym Rafał Rybnik z Iławy, jeden z ośmiu finalistów konkursu Science ONDE Flow Innovation Academy (SOFIA), który pracuje nad oprogramowaniem ułatwiającym życie posiadaczom instalacji fotowoltaicznych. Będzie ona przewidywać ilość wyprodukowanej energii i wyśle alert o włączeniu pralki czy zmywarki. Czy to kolejny krok w kierunku poprawy efektywności energetycznej budynku? Czy zwiększy się również wykorzystanie energii z OZE?

Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja
Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.
oprogramowanie OZE

Podziel się

Program grantowy SOFIA wspiera młodych innowatorów, studentów i doktorantów, badających odnawialne źródła energii. Badacze prowadzą symulacje i analizy naukowe, które odpowiedzą na wyzwania związane z transformacją energetyczną Polski. Wyniki badań poznamy pod koniec roku, a finaliści otrzymają granty. W puli nagród konkursowych jest 200 tys. złotych. Nadrzędnym celem programu jest poszukiwanie nowych technologii i rozwiązań z sektora energetyki odnawialnej.

Aplikacja zwiększy efektywność wykorzystania fotowoltaiki

Jak powszechnie wiadomo energia wiatrowa i słoneczna to odnawialne źródła energii, których skuteczność jest uzależniona od warunków pogodowych. Obecnie brakuje na rynku technologii magazynowania energii. Jedyne co nam pozostaje to wykorzystywać produkowaną energię na bieżąco.

“Uczynienie domowych odbiorników energii inteligentnymi pomoże zoptymalizować nasze zachowania i lepiej zarządzać zużyciem energii w gospodarstwach domowych. Energochłonne zadania jak włączanie zmywarki lub pralki można zaplanować na dni, a nawet godziny, w których panują najlepsze warunki pogodowe” - tłumaczy Rafał Rybnik, jeden z finalistów Science ONDE Flow Innovation Academy. 

W momencie nadprodukcji z OZE energia jest najtańsza. Algorytm programowanej aplikacji opiera się na danych pogodowych. Jeśli prognozy zapowiadać będą słoneczne dni, to urządzenie pomoże zaplanować czynności wymagające dużej mocy. 

Szczegóły o aplikacji

Pakiet oprogramowania będzie składał się z dwóch modułów. Moduł predykcyjny będzie miał za zadanie oszacować poziom produkcji energii przez instalację OZE na podstawie danych pogodowych dla danej lokalizacji. Drugi to moduł sterujący, który zintegruje się z systemem inteligentnego domu i jego urządzeniami.

Aplikacja idealnie wpisuje się w ideę smart home, która to ma na celu poprawę efektywności energetycznej. Rafał Rybnik twierdzi, że pomoże ona zmienić nasze nawyki, a następnie zautomatyzować zachowania. Docelowo przyniesie prosumentowi korzyść w postaci całkowitej kontroli nad ilością wyprodukowanej i zużytej energii.

Wykorzystanie nadwyżek z OZE

Systemy automatyki domowej i przemysłowej pozwolą wykorzystać jak najwięcej energii lokalnie. To bardzo ważne, by energię zużywać w momencie jej wyprodukowania i kiedy są jej nadwyżki. Poprawi to bilans wymiany, odciąży sieci przesyłowe, ograniczy straty energii. Nadwyżek nie musimy magazynować, wystarczy nimi dobrze zarządzać, konsumując energię. 

“System oparty na sztucznej inteligencji podpowie, że prąd jest tani, więc zużywaj go jak najwięcej. 100 tysięcy pralek czy zmywarek włączonych automatycznie o tej samej godzinie? Przy większej skali korzyści z oprogramowania będą ogromne” - wyjaśnia Szymon Witoszek, dyrektor ds. rozwoju w ONDE SA.

Projekt 32-letniego innowatora z Iławy zyskał uznanie jury konkursu za swoje praktyczne zastosowanie. Co więcej, planach jest rozszerzenie oprogramowania o farmy wiatrowe. Aplikacja w oparciu o prognozowanie silnego wiatru poinformuje o większej ilości dostępnej energii. Rozwiązanie będzie przydatne również dla przemysłu, który będzie mógł planować energochłonny proces produkcyjny w dniach, w których energii jest najwięcej i jest najtańsza.

Opracowano na podstawie materiałów ONDE.

Zobacz również