Audyt energetyczny obowiązkowy przy montażu pompy ciepła – czy to dobry pomysł?

czyste powietrze audyt energetyczny

Co do zasady – audyt energetyczny stanowi nieocenioną pomoc przy planowaniu termomodernizacji. Dostarcza wielu cennych informacji o stanie naszego budynku, ale przede wszystkim wskazuje najbardziej uzasadniony ekonomicznie wariant termomodernizacji. Wiceminister klimatu i środowiska Krzysztof Bolesta na konferencji prasowej potwierdził, że beneficjenci programu Czyste Powietrze, chcąc wziąć dotację na pompę ciepła, będą musieli najpierw obowiązkowy wykonać audyt energetyczny – bez znaczenia czy modernizacja będzie zwykła, czy kompleksowa.

Zdjęcie autora: Michał Jakubiec

Michał Jakubiec

Redaktor TERMOMODERNIZACJA.PL
czyste powietrze audyt energetyczny

Podziel się

  • Od 14 czerwca br. pojawi się obowiązek wykonania audytu energetycznego przed montażem pompy ciepła w ramach programu Czyste Powietrze.
  • Audyt już teraz jest obowiązkowy przy okazji kompleksowej termomodernizacji. Można na niego otrzymać 1200 złotych dotacji. 
  • Lista ZUM i audyt energetyczny mogą spowodować spadek zainteresowania pompami ciepła. Czy tylko na chwilę?

Obowiązek audytu energetycznego będzie dotyczyć tylko pomp ciepła. Jeżeli będziemy chcieli pozyskać dofinansowanie na inne źródło ciepła, to audyt energetyczny będzie dobrowolny. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy otrzymujemy dotację w ramach kompleksowej termomodernizacji. Wówczas, niezależnie od wybranego źródła ciepła, audyt musi zostać wykonany. Co więcej, muszą być zrealizowane konkretne cele związane z obniżeniem zapotrzebowania na ciepło w budynku. Do tego właśnie służy audyt – wskazuje obszary, które należy zmodernizować.

Kompleksowa termomodernizacja

W programie Czyste Powietrze można otrzymać 1200 złotych na audyt energetyczny, a kwota dopłaty nie jest wliczana do całkowitej kwoty dotacji. Oczywiście samo dofinansowanie w przypadku kompleksowej termomodernizacji jest znacznie wyższe. W wyniku przeprowadzonych działań konieczne jest osiągnięcie co najmniej jednego wskaźnika kompleksowej termomodernizacji:

  • zmniejszenie zapotrzebowania na energię użytkową do 80 kWh/(m2·rok), lub 
  • zmniejszenie zapotrzebowania na energię użytkową o minimum 40%.

Gdy chcemy skorzystać z dopłaty na audyt energetyczny, a mamy w planach zwykłą termomodernizację, to w takiej sytuacji musimy zrealizować cały zakres prac wyszczególniony w audycie. Ze szczegółami zaznajomisz się w materiale: Audyt energetyczny w programie Czyste Powietrze – na czym polega i ile ich wykonano?

Po co obowiązkowy audyt energetyczny?

Dlaczego jednak zdecydowano się na ten ruch? Jest to działanie prewencyjne – rządzący uznali, że dzięki temu spadnie liczba nietrafionych inwestycji w pompy ciepła. Po pierwsze od 14 czerwca pojawi się obowiązek wyboru tych urządzeń oraz kotłów na biomasę z listy ZUM. Z drugiej strony – tak jak powiedział Krzysztof Bolesta – pojawi się obowiązkowy audyt energetyczny. 

“W trosce o dobro klientów, konsumentów – tych, którzy się zdecydują wymieniać kopciuchy na pompy ciepła, wprowadzamy też od 14 czerwca obowiązek audytu energetycznego budynku” – zapowiedział Krzysztof Bolesta, wiceminister MKiŚ.

Trzeba będzie więc wykonać audyt energetyczny, którego zalecenia będą musiały zostać zrealizowane. Mowa tutaj o ociepleniu czy wymianie okien. W budynku o niskim zapotrzebowaniu na energię potrzebujemy pompy ciepła o mniejszej mocy, a także samo urządzenie działa efektywniej, jeśli nie musi dostarczać dużej ilości ciepła. Taka inwestycja z audytem energetycznym będzie jednak wymagać większych nakładów finansowych. Cóż, oczywiście, jeżeli audyty będą przeprowadzane rzetelnie. Wiele audytów przeprowadzana jest zdalnie, bez wizji lokalnej i tylko na podstawie dokumentów dostarczonych przez klienta. Dodatkowo nie ma w tym przypadku odpowiedzialności jak przy świadectwach charakterystyki, a audyt sporządzić może właściwie każdy. Tutaj NFOŚiGW i rząd mają pole do popisu.

Spadek zainteresowania pompami ciepła

Wszystko wskazuje na to, że wprowadzone obostrzenia będą powodować kolejne spadki zainteresowania pompami ciepła w programie Czyste Powietrze. Ten trend obserwujemy już od dłuższego czasu. Inwestycji będzie co prawda mniej, ale powinny być lepiej wykonane. To lepsze rozwiązanie niż hurraoptymizm i montowanie pomp ciepła w każdym budynku bez większej rozwagi. 

Pompy ciepła tracą na popularności w programie Czyste Powietrze – ustąpiły kotłom na biomasę.
Źródło: czystepowietrze.gov.pl

Dla wizerunku technologii to zdecydowanie dobre podejście. Być może nowe regulacje zmniejszą ilość niezadowolonych klientów. W perspektywie czasu pompy ciepła powinny ponownie zyskiwać w programie Czyste Powietrze. Mniej nieudanych inwestycji będzie systematycznie zwiększać zaufanie do tych urządzeń. Czy taki sam obowiązek powinien dotyczyć także innych urządzeń grzewczych? Mówiąc o pompach ciepła i kotłach, dotykamy całkowicie innej specyfiki działania. Kocioł na biomasę może z powodzeniem zastąpić kocioł węglowy i działać w instalacji wysokotemperaturowej. Pompa ciepła natomiast ma wyższą efektywność, gdy dostarcza niskotemperaturowe ciepło do instalacji grzewczej. 

Źródło: czystepowietrze.gov.pl

Zdjęcie autora: Michał Jakubiec

Michał Jakubiec

Redaktor TERMOMODERNIZACJA.PL