Audyt energetyczny w programie Czyste Powietrze – na czym polega i ile ich wykonano?

Od 2023 roku w programie Czyste Powietrze mamy możliwość skorzystać z dotacji na audyt energetyczny. Wynosi ona nawet 1200 złotych, co w pełni wystarcza, aby pokryć koszty audytu nawet dla dużego budynku jednorodzinnego. Co musimy wiedzieć o audycie w Czystym Powietrzu? Ile ich wykonano w ramach dotacji? Sprawdzamy!


Podziel się
- W programie Czyste Powietrze złożono wnioski o 60 tys. audytów energetycznych!
- Czy pojawi się samodzielna dotacja na audyt energetyczny?
- Kiedy audyt energetyczny jest obowiązkowy? Przyglądamy się dotacji na kompleksową termomodernizację, ale i nie tylko!
Już ponad rok działa dotacja na audyt energetyczny w programie Czyste Powietrze - pora więc na małe podsumowanie. Jak podaje NFOŚiGW, w 2024 roku złożono ponad 60 tys. wniosków, które uwzględniały wykonanie audytu. Dodatkowo dowiedzieliśmy się, że przykładowo w maju złożono zaledwie 4567 wniosków obejmujących audyt, a w listopadzie było ich aż 7058. W maju złożono łącznie ok. 18,5 tys. wniosków (o audyt starał się co czwarty wnioskodawca), a w listopadzie ok. 19 tys. wniosków (o audyt starał się co trzeci beneficjent) - oznacza to, że zainteresowanie wzrosło nie tylko ilościowo, ale i procentowo.
“Dla umów o dofinansowanie zawartych na podstawie wniosków o dofinansowanie złożonych od 03.01.2023 zostało złożonych 60 402 wnioski o dofinansowanie, w których zaplanowano wykonanie audytu energetycznego (stan od 03.01.2023 r. do 31.12.2023 r., przy czym w tym terminie złożono łącznie 217 918 wniosków o dofinansowanie)” - podaje Ewelina Steczkowska, rzeczniczka NFOŚiGW.
Samodzielna dotacja na audyt energetyczny
Zapytaliśmy też, czy są prowadzone prace nad samodzielną dotacją do audytu energetycznego. Aktualnie finansowanie audytu wiąże się z przeprowadzeniem termomodernizacji. Co więcej, refundacja środków pojawia się tylko wtedy, gdy zostaną zrealizowane przedsięwzięcia wyszczególnione w audycie.
“Aktualnie nie są prowadzone prace dotyczące zmiany zasad finansowania audytu energetycznego. Celem programu priorytetowego Czyste Powietrze jest likwidacja nieefektywnych źródeł ciepła oraz poprawa jakości powietrza” - tłumacz rzeczniczka NFOŚiGW.
Na audyt energetyczny możemy pozyskać dotację w wysokości do 100% kosztów kwalifikowanych - maksymalnie 1200 złotych. Kwota ta stanowi niejako osobną dopłatę - nie wlicza się jej do całości dofinansowania. Jeżeli chcesz poznać wszystkie kwoty dotacji w programie, zachęcamy do lektury naszego PORADNIKA - CZYSTE POWIETRZE 2024. Musimy jednak wiedzieć, że w grę wchodzi nawet 135 tys. złotych, więc warto się zainteresować.
Kompleksowa termomodernizacja
Audyt energetyczny jest obowiązkowy podczas starania się o dotację w ramach kompleksowej termomodernizacji. Praktycznie jest to modernizacja rozległa, obejmująca zazwyczaj ocieplenie ścian i wymianę źródła ciepła. W teorii program Czyste Powietrze stawia odpowiednie cele przed beneficjentami, chcącymi zrealizować kompleksową inwestycję. Oczywiście samo dofinansowanie jest znacznie wyższe, a sam audyt musi zawierać zalecenia, które spowodują, że znacząco obniży się zapotrzebowanie na energię użytkową. W wyniku przeprowadzonych działań konieczne jest osiągnięcie co najmniej jednego wskaźnika kompleksowej termomodernizacji:
- zmniejszenie zapotrzebowania na energię użytkową do 80 kWh/(m2·rok), lub
- zmniejszenie zapotrzebowania na energię użytkową o minimum 40%.
Co więcej, aby skorzystać z dotacji na kompleksową termomodernizację, musimy spełnić dwa warunki. Po pierwsze wykonać audyt energetyczny - to już wiemy. Drugą sprawą jest złożenie audytu wraz z wnioskiem o płatność (dokument podsumowujący audyt energetyczny budynku sporządzony na obowiązującym w ramach programu wzorze). Należy także pamiętać, że wariant wskazany w audycie energetycznym musi zostać zrealizowany w całości, a sam jego zakres powinien umożliwić spełnienie jednego ze wskaźników. Beneficjent ma na to czas nie później niż do dnia zakończenia realizacji przedsięwzięcia.
Ważne jest również to, aby wypełniony na podstawie audytu “Dokument podsumowujący audyt energetyczny” zawierał wymagane dane oraz wartości potwierdzające uzyskanie efektu ekologicznego. Oprócz tego należy potwierdzić w nim osiągnięcie odpowiedniej redukcji zapotrzebowania na energię użytkową.


Audyt energetyczny a zwykła termomodernizacja
Co jednak, gdy chcemy zrealizować zwykłą termomodernizację? Wtedy również możemy wykonać audyt energetyczny i otrzymać 1200 złotych bezzwrotnej dotacji. Co prawda nie ma konkretnych wymagań dla inwestycji, ale musimy zrealizować wszystkie zalecenia wyszczególnione w audycie. Dlatego wtedy należy zlecić audyt na obszar, który chcemy zmodernizować. Może to być modernizacja kotłowni, wymiana okien czy docieplenie poddasza lub ścian. Firmy audytorskie zazwyczaj mają w swoich cennikach pozycję o nazwie “Audyt Czyste Powietrze”, a osoby zajmujące się tym zawodowo wiedzą, w jaki sposób wykonać taki audyt, aby spełniał wymogi programu. Jeżeli interesujesz się przeprowadzeniem audytu, koniecznie sprawdź, ile kosztuje w artykule: Koszty audytu w górę! Ile zapłacisz za audyt energetyczny w 2024 roku?
Komentarze (Jeden komentarz)