Automatyka budynkowa coraz częściej wykorzystywana przez budujących dom

smart home

Jak wynika z raportu o budowie domów w Polsce przygotowanego przez oferteo.pl w ubiegłym roku na montaż systemów smart home zdecydowało się 34% osób budujących dom.

Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.
smart home

Podziel się

Najczęściej wybierano urządzenia do sterowania ogrzewaniem oraz kamery monitoringu i alarmy. 72% osób, które zainwestowały w inteligentny dom, zrobiło to, aby zwiększyć swój komfort, np. poprzez automatyzację niektórych czynności (m.in. skręcanie kaloryferów, czy regulacja oświetlenia).

W dobie wysokich cen energii część osób aktywnie poszukuje sposobów na optymalizację kosztów. Inwestorzy, którzy kupili sprzęt smart home, najczęściej decydowali się na urządzenia do sterowania ogrzewaniem – takiej odpowiedzi udzieliło 81% z nich. Popularnością wśród budujących cieszyły się również sprzęty podnoszące bezpieczeństwo, takie jak smart kamery monitoringu (77%) i alarmy (61%).  6 na 10 nowych domów wyposażonych zostało w inteligentne systemy oświetlenia. Podobny odsetek został odnotowany w przypadku smart wideo dzwonków i domofonów. Większość osób, które zdecydowały się na skorzystanie z rozwiązań smart home, kupiła dwa lub więcej urządzeń. Zakup pojedynczego urządzenia zadeklarowało 32% respondentów. 

Przede wszystkim bezpieczeństwo

Powodem stojącym za większością zakupów inteligentnych rozwiązań do domu jest chęć zwiększenia komfortu. Może to się odbywać poprzez wprowadzenie automatyzacji w obsłudze urządzeń AGD i RTV, sterowania światłem czy regulacji ogrzewania. Takiej odpowiedzi udzieliło 72% respondentów. 6 na 10 osób motywowało taką inwestycję zainteresowaniem nowymi technologiami. 

Częstym powodem inwestowania w rozwiązania smart home była chęć zwiększenia poczucia bezpieczeństwa. Był to powód zakupu dla 44% respondentów, co może być powiązane z popularnością niektórych urządzeń, takich jak inteligentne alarmy czy kamery monitoringu.

Co  trzeci inwestor motywował swoją decyzję możliwością ograniczenia kosztów rachunków. Do takich zastosowań sprawdzą się np. inteligentne głowice termostatyczne, które automatycznie zmniejszą moc grzania kaloryfera, gdy otworzymy okno lub po osiągnięciu odpowiedniej temperatury.

Osoby, które zdecydowały się na zakup sprzętów smart home, są w większości przypadków zadowolone ze swojego wyboru. 87% respondentów zadeklarowało, że inteligentne urządzenia spełniły ich oczekiwania. Co dziesiąta osoba wstrzymała się od oceny.

Urządzenia raczej montujemy samodzielnie

W 2021 roku w 37% przypadków inteligentne urządzenia były montowane przez fachowców. W ubiegłym roku na taki sposób instalacji decydowano się rzadziej o 9 p.p. W 2022 roku najczęściej urządzenia smart home zakładano samodzielnie – takiej odpowiedzi udzieliło 35% ankietowanych. Niektóre osoby zdecydowały, że montażem w większości zajmą się fachowcy, jednak część prac zrealizowały własnoręcznie. Tacy inwestorzy stanowili 29%. Respondenci, którzy większość instalacji smart home wykonywali samodzielnie, ale skorzystali przy tym z pomocy profesjonalnych wykonawców stanowili 8%.

Źródło: oferteo.pl

Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.