Będą kolejne dopłaty do każdej tony węgla! Na czym będą polegać?

Nie zdążyliśmy się jeszcze przyzwyczaić do dodatku węglowego, elektrycznego i do innych źródeł ogrzewania, a rządzący planują kolejne dopłaty. Na czym będą polegać? Czy rząd może sobie pozwolić na kolejne systemy wsparcia?

Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja
Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.
dopłaty do węgla

Podziel się

Joachima Brudzińskiego, europosła z ramienia partii rządzącej, zapytano w sobotę w radiu RMF FM, jak Zjednoczona Prawica zamierza pomóc Polakom w sprawie dostaw węgla spoza kraju, jak i o jego cenę.

“Mogę potwierdzić, że będą kolejne dopłaty do węgla po to, żeby obniżyć jego cenę w taki sposób, żeby Polacy decydowali się go kupić” - powiedział europoseł, wiceprezes PiS Joachim Brudziński. 

Kolejna dopłata do węgla

Według europosła węgiel jest dostępny, ale największym jego problemem jest  wysoka cena. Podkreślił, że rządzący nie chcą wpływać i karać ludzi zarabiających na handlu węglem, ale aktualna sytuacja wymaga specjalnych środków zaradczych.

“W tej sytuacji (...) podjęliśmy działania mające na celu dystrybucję tego węgla we współpracy z samorządami. I też poprzez samorządy kierujemy pomoc i to są już miliardy - to są 3 mld złotych przeznaczone na pomoc. Dopłata 1000 złotych do tony węgla” - deklaruje Joachim Brudziński. 

Wiceprezes PiS potwierdza, że te kolejne mechanizmy są po to, aby pomóc osobom użytkującym źródło na węgiel. Celem dopłat ma być obniżenie ceny do takiego poziomu, aby Polacy decydowali się go kupić.

Zapytany o szczegóły, eurodeputowany powiedział, że nad zasadami rząd obecnie pracuje. Dodał też, że sam pomysł nie jest żadną tajemnicą, bo przesłanki o pracach informował m.in premier Mateusz Morawiecki. 

Dodatek węglowy

Do 30 listopada 2022 roku można składać wnioski o dodatek węglowy w wysokości 3 tys. złotych. Przysługuje on gospodarstwom domowym, dla których głównym źródłem ogrzewania jest źródło ciepła na węgiel. Zalicza się do nich kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe - zasilane węglem kamiennym, brykietem lub pelletem, zawierającymi co najmniej 85 proc. węgla kamiennego.

Dodatek dodatek zwolniono od podatku. Ważnym warunkiem otrzymania dodatku węglowego będzie wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Inne wprowadzone mechanizmy wsparcia

Sejm przyjął ustawę o wsparciu odbiorców ciepła systemowego. Mechanizm przewiduje obowiązkowe ograniczenie cen ciepła sieciowego przez wytwórców oraz dodatki dla gospodarstw domowych używających do ogrzewania drewna, pelletu, LPG lub oleju opałowego. 

W obszarze wsparcia dla odbiorców ciepła sieciowego ustawa przewiduje dla wytwórców obowiązek ustalenia ceny ciepła - tzw. średniej ceny ciepła z rekompensatą. Poziomy rekompensat ustalono: na 150,95 zł za GJ netto dla ciepła wytwarzanego w źródłach ciepła opalanych gazem ziemnym lub olejem opałowym, oraz 103,82 zł za GJ netto dla ciepła wytwarzanego w pozostałych źródłach ciepła. 

Jeśli system ciepłowniczy wykorzystuje różne paliwa jednocześnie, średnia wysokość rekompensaty będzie ustalana według udziału procentowego danego źródła. Wsparcie będzie obowiązywało na cały sezon grzewczy - od października 2022 roku do kwietnia 2023 roku.

Ustalenie takich wartości oznacza średni wzrost rachunków odbiorców o 42%. Jeżeli realne koszty wytwarzania ciepła będą wyższe z powodu wzrostu cen paliw, wytwórcom ciepła stosującym wprowadzane ustawą ceny będzie przysługiwać rekompensata wynikająca z tej różnicy i sprzedanego wolumenu. Za niezastosowanie się do ustawy będzie grozić odpowiedzialność finansowa.

Rekompensata może objąć jedynie sprzedaż ciepła dla gospodarstw domowych oraz wskazanych w ustawie podmiotów. Są to m.in.: wspólnoty mieszkaniowe, spółdzielnie dostarczające ciepło do lokali mieszkalnych, placówki systemu ochrony zdrowia, oświaty itp. 

Źródło: PAP.

Zobacz również