Bezemisyjny Dom Ronalda McDonalda

W Warszawie z inicjatywy Fundacji Ronalda McDonalda powstanie trzeci w Polsce Dom dla rodzin najdłużej hospitalizowanych dzieci. W projekt zaangażowała się firma Holcim Polska, która dostarczy niskoemisyjne materiały budowlane, a także zapewni wsparcie techniczne nad procesem budowy. Będzie to Dom modelowy, który będzie inspiracją dla kolejnych domów na całym świecie. Przyjrzyjmy się tej niecodziennej inwestycji.

Podziel się
Fundacja Ronalda McDonalda wybuduje trzeci Dom Ronalda McDonalda dla Instytutu „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie. Będzie to trzeci Dom, po krakowskim i warszawskim. Jest to kontynuacja misji Fundacji – aby rodzina mogła być razem. Dom — tak, jak pierwsze dwa — będzie pomagać rodzinom pacjentów oddziałów onkologicznych, neonatologicznych, oczekujących na przeszczepy i w każdym z przypadków, gdy proces leczenia wymaga długiego czasu.
“Nasze programy są naturalnym uzupełnieniem publicznego systemu opieki zdrowotnej. Dom Ronalda McDonalda jest dla rodziny domem na czas choroby dziecka. Fundacje, takie jak my, są partnerami największych szpitali pediatrycznych na świecie. Wśród partnerów Domu są firmy odpowiedzialne, posiadające historię, reputację i doświadczenie w swoich dziedzinach. Dzięki ich wiedzy możemy budować mądrze, trwale, z myślą o przyszłości. Dom powstanie w modelu wielu partnerstw z ludźmi i firmami, które chcą wspierać publiczną medycynę pediatryczną i mieć wpływ na tempo zmian, jakie w niej zachodzą” – mówi Katarzyna Rodziewicz, Prezes Zarządu i Dyrektor Wykonawcza Fundacji Ronalda McDonalda.
Bezemisyjny Dom powstanie w przyszłym roku
Dom zostanie zbudowany po raz pierwszy z wykorzystaniem technologii CLT (Cross Laminated Timber), a także przy wykorzystaniu zrównoważonych materiałów budowlanych dostarczonych przez Holcim Polska. Dzięki temu budynek będzie energooszczędny i niskoemisyjny. Gotowe elementy domu będą dostarczane bezpośrednio na miejsce budowy i ustawiane na płycie fundamentowej powstałej dzięki zastosowaniu betonu Agilia FIBRO, który charakteryzuje się zminimalizowanym udziałem stali i redukuje zbrojenie do 80 proc. względem tradycyjnych płyt fundamentowych. Posadzki powstaną z innowacyjnej wylewki na bazie płynnego jastrychu anhydrytowego, który również nie wymaga dodatkowego zbrojenia, co czyni konstrukcję lżejszą i mniej emisyjną. Aby poprawić efektywność energetyczną budynku, w obiekcie zostanie zastosowana innowacyjna mineralna termoizolacja na bazie piany Airium, która jest ognioodporna i w pełni recyklingowalna. Ponadto Dom będzie wykorzystywał wodę deszczową w różnych obszarach funkcjonowania. Budynek na wyposażeniu będzie mieć też bardzo efektywne systemy grzewcze.
Jesteśmy dumni, że możemy być częścią tak ważnej inicjatywy. Jako producent innowacyjnych i zrównoważonych rozwiązań budowlanych wspieramy odpowiedzialne budownictwo, które przyśpiesza swój rozwój i wkracza w nowe obszary. Dzięki współpracy z Fundacją Ronalda McDonalda i zastosowaniu innowacyjnych materiałów, idea zdrowego domu staje się rzeczywistością. Już niebawem bliscy małych pacjentów będą mogli skorzystać z pobytu w Domu, który od fundamentów jest projektowany z myślą o dobrym samopoczuciu i komforcie jego użytkowników - zauważa Mateusz Piotrowski, Dyrektor Komunikacji Holcim Polska.
Domy Ronalda McDonalda w Polsce i na świecie
Wszystkie rozwiązania w projekcie dobrano świadomie, czyli w taki sposób, aby odpowiadały głównej idei Domu, dobrej, dodającej sił przestrzeni, przyjaznej dla rodzin. Trzeci Dom Ronalda McDonalda będzie składał się z 20 prywatnych pokoi z łazienkami dla rodzin, w pełni wyposażonej kuchni, pralni, bawialni oraz ogrodu. Oddanie Domu planuje się na wiosnę 2025 roku, czyli za rok.

fot. Paweł Augustyniak
Na całym świecie funkcjonuje blisko 400 Domów Ronalda McDonalda, rozmieszczonych w 48 krajach obok najważniejszych publicznych ośrodków pediatrycznych. Od 50 lat, każdego roku, Domy Ronalda McDonalda zapewniają ponad 2,2 miliona noclegów dla rodzin w czasie trudnej choroby dziecka, kiedy leczenie wiąże się z wyjazdem daleko od własnego domu. Domy w Polsce pomagają bezpłatnie.
Źródła: Holcim, PropertyDesign.