Bitwa o remizy! Gminy z najwyższą frekwencją wyborczą otrzymają pieniądze na termomodernizację!

Rząd organizuje "bitwę o remizy". W ramach tej inicjatywy, w każdym powiecie, gmina, która osiągnie najwyższą frekwencję w wyborach, zostanie nagrodzona dofinansowaniem na termomodernizację lokalnej Ochotniczej Straży Pożarnej (OSP). Jak duże dofinansowanie czeka najbardziej zmobilizowane gminy? Czy istnieją specjalne warunki? Sprawdzamy!

Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja
Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.
bitwa o remizy

Podziel się

To inicjatywa Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, która promuje aktywność obywateli w wyborach.

“W każdym powiecie – oprócz miast na prawach powiatu - gmina do 20 tysięcy mieszkańców z największą frekwencją w wyborach do Sejmu i Senatu otrzyma do miliona złotych dotacji na termomodernizację, remont i wyposażenie remizy strażackiej. To ogłoszony dziś nowy program profrekwencyjny Ministerstwa Klimatu i Środowiska i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji” - czytam na rządowej stronie.

Gmina z najwyższym udziałem obywateli w głosowaniu w swoim powiecie otrzyma wsparcie na szeroką modernizację strażackiej remizy. Wśród możliwych prac wyszczególniono zmianę źródła ciepła na bardziej ekologiczne, montaż instalacji OZE, a także wyposażenie w niezbędny sprzęt.

Potężny zastrzyk gotówki dla Straży Pożarnej 

Należy wspomnieć, że wsparcie finansowe dla modernizacji jednej remizy może wynieść nawet milion złotych. Dofinansowania dla jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych (OSP) zostaną przyznane w 2024 roku. Odbędzie się to zgodnie z procedurami ustalonymi przez resort klimatu i środowiska w ramach odpowiedniego priorytetowego programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, jak i również MSWiA, które działa przy współpracy z Komendą Główną Państwowej Straży Pożarnej (PSP).

“Do każdego powiatu trafi 1 mln zł - do tej gminy, która będzie miała największą frekwencję wyborczą! Ponad 300 mln zł trafi do OSP, żeby ich remizy stały się jeszcze bardziej nowoczesne” - zaznacza komendant główny Straży Pożarnej Andrzej Bartkowiak.

Udział w wyborach a bitwa o remizy

Udział w wyborach to nasz obywatelski obowiązek. Zachęcamy więc do udziału i do krytycznego spojrzenia na sytuację polityczną. Warto zapoznać się programami wyborczymi, czy nawet wypowiedziami poszczególnych polityków. Jeżeli nasza opcja nie wygra, to może uda się otrzymać pieniądze na Straż Pożarną, która stoi w naszej obronie niezależnie od składu parlamentu. Ponadto starajmy się myśleć, że “bitwa o remizy” ma zachęcić do pójścia do urn, a nie do konkretnej opcji politycznej. Na koniec zaznaczmy, że przepis o frekwencji dotyczy tylko tej na wyborach parlamentarnych.

Źródło: PSP, gov.pl
Zdjęcie główne: gov.pl

Zobacz również