Aktualności Aktualności

Borowo, Ratoszyn i Sokolniki – czas na Przegląd Termomodernizacyjny!

W kolejnym Przeglądzie Termomodernizacyjnym przeniesiemy się do Borowa, Ratoszyna i Sokolnik. Jak przebiegają termomodernizacje w tych miejscach? Sprawdzamy!

Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja
Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.
termomodernizacja, świadectwo charakterystyki energetycznej, termomoderniację budownictwo

Podziel się

Ukończono proces termomodernizacji budynku świetlicy wiejskiej w Borowie, należącej do gminy Rościszewo w województwie mazowieckim. Całkowity koszt inwestycji opiewał na kwotę 187 tys.  złotych brutto.

Świetlica wiejska w Borowie.
Źródło: ekstrasierpc.pl

W ramach realizacji tego zadania, Gmina Rościszewo otrzymała wsparcie finansowe od Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, wchodzące w skład programu "Mazowsze dla lokalnych centrów integracyjnych". Dofinansowanie wyniosło 149 tysięcy złotych. Zakres prac termomodernizacyjnych obejmował szereg działań, takich jak ocieplenie ścian budynku świetlicy przy użyciu styropianu, zastosowanie tynku silikonowego i mozaikowego, wykonanie podbitki dachowej, położenie opaski z kostki betonowej wokół budynku oraz wymianę zewnętrznych parapetów.

Ośrodek zdrowia w Ratoszynie

W Ratoszynie w województwie lubelskim zakończyła się termomodernizacja należącego do gminy budynku, w którym działał ośrodek zdrowia. Budynek przeszedł kompleksową termomodernizację, w ramach której wymieniono wszystkie stare, nieszczelne okna i drzwi. Dodatkowo wykonano ocieplenie ścian, piwnic oraz stropu na poddaszu. Zainstalowano nowy dach oraz zewnętrzne schody. Ponadto, dokonano wymiany instalacji kanalizacyjnej, a także zamontowano system fotowoltaiczny.

Cały proces modernizacyjny absorbował ponad 1,3 miliona złotych. Jednakże, dzięki skutecznej pozyskanej pomocy finansowej, gmina otrzymała imponujące 95-procentowe dofinansowanie w ramach rządowego programu "Polski Ład", skierowanego do samorządów, na obszarach, gdzie wcześniej funkcjonowały Państwowe Gospodarstwa Rolne (PGR-y).

Ośrodek Zdrowia w Ratoszynie.
Źródło: opole.24wspolnota.pl

Obecnie w odnowionym budynku znalazły schronienie uchodźcy z Ukrainy, a ośrodek zdrowia jest nieczynny. 

Szkoła w Sokolnikach po termomodernizacji

W minionym tygodniu zakończyły się odbiory techniczne inwestycji, którą samorząd gminy Gorzyce realizował w budynku Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Sokolnikach.

Wójt gminy podkreśla, że zakres przeprowadzonych prac był ogromny. Rozpoczęto od termoizolacji fundamentów, ścian oraz izolacji dachów. Dokonano również wymiany stolarki okiennej i drzwiowej na modele spełniające współczesne normy dotyczące efektywności energetycznej. W ramach modernizacji zainstalowano także system fotowoltaiczny o mocy 25 kW, który ma na celu zaspokojenie większości potrzeb energetycznych szkoły.

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Sokolnikach.
Źródło: echodnia.eu

Projekt stanowi integralną część inicjatywy "Poprawa efektywności energetycznej budynków użyteczności publicznej w gminie Gorzyce", obejmującej pięć różnych obiektów. Całkowita wartość tej inwestycji przekracza 5 milionów złotych. Na realizację tego obszernego zadania gmina otrzymała znaczące dofinansowanie w wysokości 3,87 miliona złotych z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych, pozostała część została sfinansowana z budżetu gminy.

W ramach tego kompleksowego projektu wcześniej przeprowadzono modernizację w Szkole Podstawowej w Furmanach, Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Trześni oraz w remizie OSP Trześń, gdzie wymieniono piece na bardziej energooszczędne. Dodatkowo w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Trześni zainstalowano system fotowoltaiczny o mocy 9 kW. W Szkole Podstawowej nr 2 w Gorzycach nastąpiła wymiana kotłów gazowych, obecnie w trakcie realizacji jest instalacja fotowoltaiczna o mocy około 30 kW, a także termomodernizacja stropodachów na segmencie nr 4. W planach jest również wykonanie nowego pokrycia dachowego, wymiana grzejników, instalacji c.o., oświetlenia oraz podłóg na części budynku.

Po 20 Przeglądach Termomodernizacyjnych postanowiliśmy zmienić formułę cyklu. Począwszy od grudnia materiał będzie pojawiał się pod koniec miesiąc. Będzie zawierał najciekawsze i najbardziej efektowne termomodernizacje, które zakończono w okresie między kolejnymi Przeglądami.

Źródło: ekstrasierpc.pl, opole.24wspolnota.pl, echodnia.eu