Budynek pasywny, zeroenergetyczny i zeroemisyjny – czym one się różnią?

Budynek pasywny, zeroemisyjny i zeroenergetyczny

Każdy już zapewne słyszał o polityce Unii Europejskiej nastawionej na przeciwdziałanie zmianom klimatycznym. Z tego względu kraje członkowskie podejmują wszelkie działania, aby podążać drogą zielonej energii i przyspieszyć globalną transformację energetyczną. Liczne dofinansowania i inicjatywy zachęcają do inwestycji w rozwiązania, które mają przyczynić się do zwiększenia energooszczędności budynków i zmniejszenia emisji niepożądanych substancji do atmosfery. A jakie są to rozwiązania? Sprawdzamy.

Zdjęcie autora: Nova Energia

Nova Energia

Koło Naukowe działające na AGH w Krakowie
Budynek pasywny, zeroemisyjny i zeroenergetyczny

Podziel się

W tym materiale przyjrzymy się trzem typom nowoczesnych budynków: pasywnego, zeroenergetycznemu i zeroemisyjnemu. 

Budynek pasywny

Jednym z rozwiązań technologicznych, mających na celu zapewnienie energooszczędności jest dom pasywny. Według definicji jest to obiekt, którego roczne zużycie energii pierwotnej (czyli pochodzącej ze spalania paliw kopalnych) nie przekracza 15 kWh/m2rok. Jest to około ośmiokrotnie mniejsza wartość w stosunku do standardowych gospodarstw domowych, które średnio zużywają około 120 kWh/m2rok! Budowa takiego domu wiąże się jednak z dużo większymi kosztami. Aby zapewnić mniejsze straty ciepła do otoczenia, budynek taki musi być bardzo dobrze zaizolowany termicznie. Domy pasywne zaprojektowane są w taki sposób, aby jak najlepiej wykorzystać zyski energii ze słońca. Dlatego stosuje się oszklenia o dużej powierzchni, a pomieszczenia, w których przebywa się najczęściej tj. salon czy kuchnia umieszczane są w południowej stronie budynku. Dom pasywny zaopatrzony jest również w wentylację nawiewno-wywiewną, która znacznie ogranicza straty ciepła. Aby zwiększyć jej wydajność w zimie, można zastosować np. gruntowy wymiennik ciepła wraz z rekuperatorem. 

Budynek pasywny.
Źródło: avenston.com

Budynek zeroenergetyczny

Budynek zeroenergetyczny jest najbardziej przyjaznym środowisku obiektem, który można spotkać we współczesnym  budownictwie. Jest on samowystarczalny, czyli zużywa dokładnie tyle energii, ile zostanie w nim wyprodukowane. Innymi słowy rachunki za prąd wynoszą w takim obiekcie 0 zł! W porównaniu do budynku pasywnego jest on jeszcze lepiej zaizolowany termicznie z maksymalnym wyeliminowaniem mostków cieplnych. Ponad to, aby dom zeroenergetyczny faktycznie, nie pobierał energii z zewnątrz, musi być zaopatrzony w źródło zielonej energii tj. fotowoltaikę i/lub turbinę wiatrową wraz z generatorem prądu, która następnie wspiera ogrzewanie elektryczne czy pompę ciepła. Urządzenia energooszczędne powodują, że koszty budowy takiego obiektu zwiększają się nawet o 20-30% w stosunku do standardowych budynków. 

Budynek zeroenergetyczny.
Źródło: buildingdoctors.com

ziej opłacalnym i cenionym rozwiązaniem.

Budynek zeroemisyjny

Jako ostatni pod lupę idzie budynek zeroemisyjny. Po ustaleniach Komisji Europejskiej przyjmuje się, że jest to obiekt, który cechuje się niemal zerowym zużyciem energii netto. Nie ma dokładnie skonkretyzowanej definicji takiego obiektu, jednak przyjmuje się, że produkcja energii w domu zeroemisyjnym stanowi równoważnik dwutlenku węgla wyprodukowanemu podczas jego budowy i eksploatacji. Zapotrzebowanie na energię w istotnym stopniu pokrywane jest przez instalacje OZE, co czyni takie rozwiązanie przyjaznym dla środowiska. Czym jednak różni się on od swoich poprzedników? Tak samo jak dom pasywny i zeroenergetyczny wymaga zastosowania dobrej, wręcz idealnej izolacji termicznej, instalacji fotowoltaicznej i/lub turbiny wiatrowej, czy okien o niskim współczynniku przenikania ciepła. Dom zeroemisyjny zaopatrzony jest jednak również w inteligentny termostat, energooszczędne oświetlenie i filtrację powietrza. Materiały wykorzystywane do jego budowy charakteryzują się natomiast obniżonym śladem węglowym. Jest to m.in. biodegradowalne drewno, wełna mineralna, celuloza i różnego rodzaje surowce pochodzące z recyklingu. 

Dom zeroemisyjny.
Źródło: newbuildings.org

W praktyce każdy z w/w domów jest domem ekologicznym. Dom pasywny jest jednak mniej wymagający w porównaniu do domu zeroenergetycznego i zeroemisyjnego. Z czasem, ze względu na bardzo dobrą izolację termiczną, dom pasywny można przekształcić w pozostałe obiekty. Inwestycje w domy ekologiczne wiążą się z wysokimi kosztami początkowymi, które nie zwracają się błyskawicznie. Jest to jednak doskonałe rozwiązanie, aby uniezależnić się od energii dostarczanej z zewnątrz. Budując dom od podstaw warto dążyć do tego, aby spełniał on normy domu zeroenergetycznego. Samowystarczalność i status niskiego zużycia energii w przyszłości będzie jak najbardziej opłacalnym i cenionym rozwiązaniem.

Zestawienie

Dom pasywnyDom zeroenergetycznyDom zeroemisyjny
Roczne zużycie energii pierwotnej nie przekracza 15 kWh/m2/rokWykorzystanie OZENie jest samowystarczalnyBardzo dobra izolacja termicznaDo budowy wykorzystuje się standardowy beton komórkowy i drewnoRoczne zużycie energii jest równe rocznej produkcjiWykorzystanie OZESamowystarczalnośćIdealna izolacja termicznaMoże pobierać energię z zewnątrz, kiedy instalacja w danym momencie nie produkuje wystarczającej ilości energiiRoczne zużycie energii jest równe rocznej produkcjiWykorzystanie tylko OZESamowystarczalnośćIdealna izolacja termicznaDo budowy wykorzystuje się materiały o obniżonym śladzie węglowym takie jak biodegradowalne drewno
Porównanie ekologicznych budynków.

Materiał został przygotowany przez Koło Naukowe Nova Energia, AGH.
Oliwia Jarzęcka

Zdjęcie autora: Nova Energia

Nova Energia

Koło Naukowe działające na AGH w Krakowie