Budynek w całości nadający się do recyklingu? To możliwe!

Obiektem, który został zaprojektowany tak, aby można było go rozebrać i ponownie wykorzystać, jest budynek MVRDV Matrix One w Amsterdamie. Jest to w pełni recyklingowalna konstrukcja, co idealnie wpisuje się w nowoczesny wymiar ekologicznego budownictwa w gospodarce zrównoważonej. 

Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja
Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.
budynek

Podziel się

MVRDV, holenderska firma architektoniczna, zakończyła budowę Matrix One, 6-piętrowego budynku biurowego i laboratoryjnego. Zbudowano go przy wykorzystaniu 120 tys. komponentów wielokrotnego użytku. Co więcej, budynek jest energooszczędny, a ponadto wykorzystuje odnawialne źródła energii. Budynek jest największym z siedmiu, które tworzą Centrum Innowacji Matrix w Parku Naukowym w Amsterdamie. Służy on jako centrum dla naukowców i przedsiębiorców opracowujących rozwiązania niektórych z najtrudniejszych wyzwań na świecie. W Matrix One ponadto znajduje się jadłodajnia na parterze, bar na szczycie schodów, sala na 100 osób i miejsce do przechowywania rowerów. Co jednak go wyróżnia?

Budynek nadający się do recyklingu

Matrix One skonfigurowano tak, aby można go było rozebrać. Prawie wszystkie elementy, od drzwi i okien po sufity i meble, są całkowicie rozłączne i mogą być ponownie wykorzystane. Nawet podłogi są wykonane z prefabrykowanych betonowych segmentów, które nie mają trwałych wiązań - można je po prostu odkręcić i wyjąć.

Firma współpracowała z holenderskim startupem Madaster w celu opracowania paszportów materiałowych dla budynku. Cyfrowe identyfikatory przechowują ważne szczegóły, takie jak waga, rozmiar i właściwości materiału. Ułatwia to ponowne wykorzystanie komponentów budynku w efektywny sposób, ponieważ przechowuje cenne informacje o wykorzystanych materiałach.

Po zakończeniu okresu użytkowania konstrukcji lub po jej renowacji, komponenty te mogłyby być dostępne do zakupu na rynku pre-owned (podobnym do eBay, ale dla budynków). MVRDV twierdzi, że 90% materiałów budynku można poddać recyklingowi.

Odpady budowlane w Europie to duże wyzwanie

W Unii Europejskiej odpady budowlane i rozbiórkowe stanowią obecnie jedną trzecią wszystkich wytwarzanych odpadów. Priorytetem holenderskiego rządu jest maksymalne ograniczenie ilości tych odpadów do 2050 r. Jest to data, w którym Holandia ma ostatecznie utworzyć gospodarkę o obiegu zamkniętym.

Dążeniu do obiegu zamkniętego towarzyszy zmniejszenie śladu węglowego budynków i konstrukcji, które generują zdumiewające 37% światowej emisji CO2. Matrix ONE jest tylko jednym z wielu eksperymentów mających na celu zmniejszenie tych emisji, testując technologie, które są do tego niezbędne.

Partner MVRDV, Frans de Witte skomentował, że Matrix ONE stanowi wyjątkową okazję do eksperymentowania z różnymi taktykami zmniejszania emisji dwutlenku węgla, które bada się od dłuższego czasu. Ma również nadzieję, że umiejętności i wiedza pozyskana podczas tworzenia tak nowoczesnych budynków pozwoli na rozwój ekologicznego budownictwa na szerszą skalę.

Dach Matrix One jwyposażono w mikroinstalację fotowoltaiczną o powierzchni 1000 m2. Pozostałą przestrzeń przeznaczono na roślinność, której zadaniem jest pomóc izolacji. Do innych innowacyjnych rozwiązań trzeba zaliczyć również rozbudowaną automatykę budynkową. Czujniki i aplikacja na smartfony służą do regulacji oświetlenia i ogrzewania, zmniejszając zużycie energii.

Źródło: MVRDV.