Budżet programu Mój Prąd 4.0 wyczerpany! Kiedy kolejny nabór?

Najnowsza informacja powinna zainteresować wszystkich tych, którzy w ostatnim czasie zainwestowali w fotowoltaikę! Budżet programu Mój Prąd 4.0 - podstawowego instrumentu wspierającego fotowoltaikę w naszym kraju wyczerpał się dziś o godzinie 9:00. Kiedy zatem możemy spodziewać się uruchomienia kolejnego naboru wniosków?

Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja
Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.

Podziel się

Z informacji podanej przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wynika, że dziś, tj. 17.03.2023 r. o godzinie 9:00 wyczerpał się budżet w programie Mój Prąd. Budżet wynosił 350 mln zł. Fundusz poinformował, że niniejsze środki wyczerpały się 2 tygodnie przed planowanym na 31.03.2023 r. zakończeniem naboru.

Tytułem przypomnienia - czwarta edycja programu została już raz przedłużona. Mój Prąd 4.0 miał zakończyć się pod koniec 2022 roku, jednak 15.12.2022 r. zmieniono warunki programu podwyższając poziom dofinansowania na instalację fotowoltaiczną o 2 tys. zł (do 7 tys. zł) i na magazyny energii o 8,5 tys. zł (do 16 tys. zł).
Łącznie na wszystkie komponenty dotacja mogła wynieść nawet do 31 tys. zł! Z całą pewnością wpłynęło to na przyspieszenie rozdziału środków z zaplanowanego budżetu. Warto podkreślić, iż suma środków była mniejsza niż w poprzednich edycjach programu.

Mój Prąd 4.0

Przypomnijmy, że program priorytetowy Mój Prąd to instrument wspierający rozwój energetyki prosumenckiej, a konkretnie segment mikroinstalacji fotowoltaicznych (PV). O dotacje mogły się starać osoby fizyczne wytwarzające energię elektryczną na własne potrzeby, które mają zawartą umowę kompleksową regulującą kwestie związane z wprowadzeniem do sieci energii elektrycznej wytworzonej w mikroinstalacji.

Czwarta edycja programu (w wersji obowiązującej od 15. grudnia 2022 r.) dotowała:

  • zakup i montaż mikroinstalacji fotowoltaicznych – o zainstalowanej mocy elektrycznej od 2 kW do 10 kW, służących na potrzeby istniejących budynków mieszkalnych.
    Dotowaniu w tym obszarze nie podlegały przedsięwzięcia polegające na zwiększeniu mocy już istniejącej mikroinstalacji fotowoltaicznej – przez zwiększenie mocy już istniejącej mikroinstalacji fotowoltaicznej rozumie się zarówno dołożenie paneli fotowoltaicznych jak i przyłączenie do jednego Punktu Poboru Energii (PPE) kolejnej mikroinstalacji fotowoltaicznej z odrębnym inwerterem.
  • zakup i montaż magazynów ciepła - zasobniki c.w.u zasilane przez pompę ciepła lub kocioł elektryczny, zasobniki c.w.u z grzałką elektryczną, bufory ciepła zasilane przez pompę ciepła lub kocioł elektryczny, bufory ciepła z grzałką elektryczną, bufory ciepła wraz z zasobnikiem c.w.u. stanowiące jedno kompletne urządzenie, pompa ciepła typu powietrze/woda tj. pompa ciepła do c.w.u. + zasobnik c.w.u. lub pompa ciepła do c.w.u. ze zintegrowanym zasobnikiem. Minimalna pojemność magazynu ciepła - 20 dm3 (1 dm3 = 1 litr).
    Dotacjom w tym obszarze nie podlegały urządzenia magazynujące ciepło, które nie wpływają na wzrost autokonsumpcji energii elektrycznej wytworzonej przez mikroinstalację fotowoltaiczną – np. zasobnik c.w.u. i/lub bufor ciepła zasilany przez kocioł na paliwo stałe, kocioł gazowy.
  • zakup i montaż magazynów energii elektrycznej o pojemności co najmniej 2 kWh. (cena za 1 kWh nie może przekroczyć 6 tys. zł.)
  • zakup i montaż systemów zarządzania energią HEMS/EMS z zastrzeżeniem zakupu i montażu magazynu energii elektrycznej lub magazynu ciepła.

Kolejny nabór?

Informacje na temat kolejnego naboru programu Mój Prąd poznamy już wkrótce.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przedstawi je już w najbliższą niedzielę 19.03.2023 r. Jak podaje redakcja Globenergia.pl z nieoficjalnych informacji wynika, że mają zostać wprowadzone zmiany w programie, ale szczegóły nie są jeszcze znane.

Generalnie program Mój Prąd 4.0 nie cieszył się tak dużym zainteresowaniem jak jego poprzednia - trzecia edycja. Przypomnijmy, że środki trzeciej edycji wyczerpały się już po trzech miesiącach od uruchomienia dofinansowania.

Uruchomienie kolejnej edycji programu powinno ucieszyć wszystkich potencjalnych prosumentów. Inwestycja w fotowoltaikę w net-billingu jest bowiem tym bardziej opłacalna, im wyższa jest autokonsumpcja energii. Unikamy wówczas opłat za dystrybucję. Dodatkowe wsparcie, szczególnie w dobie rozwijającego się rynku magazynowania energii jest konieczne.
Będziemy informować na bieżąco o szczegółach dotyczących nowej odsłony programu.

Źródło: gov.pl, Globenergia.pl

Zobacz również