Ceny paliw w dół!
Sezon grzewczy już za nami, to jednak nie oznacza, że możemy zapomnieć o ogrzewaniu. Przede wszystkim, późna wiosna i lato to dobry czas na podjęcie termomodernizacyjnych działań. Nie ma wtedy obaw, że budynek się wychłodzi. Drugą kwestią jest przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Mimo zakończenia sezonu grzewczego, cały czas potrzebne jest paliwo do jej przygotowania. W wielu polskich domach jest to to samo paliwo, które służy do ogrzewania. Jak obecnie kształtują się ceny paliw?

Podziel się
Polski Alarm Smogowy oraz Instytut Badań Rynku i Opinii Publicznej podsumowały, jak obecnie kształtują się ceny paliw stałych w składach opału. Opracowany na podstawie badań typu mystery calling dotyczy cen w składach opału w latach 2021-2023. Badanie zostało przeprowadzone w dniach 18-20 kwietnia 2023 r. i polegało na tym, że osoby dzwoniące do składów opału podawały się za klientów planujących zakup opału. Podane w raporcie kwoty to ceny brutto dla klienta indywidualnego i z reguły zawierają koszty transportu do 10 km.
Składy węgla pod kontrolą
Instytut Badań poddał kontroli po dwa składy z każdego województwa. W całej Polsce skontrolowano więc 32 składy opału. Wybrano składy zlokalizowane w różnych miejscowościach. Kontrola cen dotyczyła ceny węgla typu Orzech oraz ekogroszku o najwyższej kaloryczności. Jak czytamy w opisie metodologii raportu, duża rozpiętość cen węgla wynika z faktu, że węgiel dostępny na składach pochodzi z różnych krajów, a co za tym idzie jego cenę kształtuje wypadkowa różnych elementów: rzeczywista jakość opałowa, aktualna podaż, koszty transportu oraz zaufanie konsumentów do produktu – najdroższy jest węgiel polski, najtańszy kazachstański, który jest również najczęściej dostępny.. Zaobserwowano, że w składach zalega znaczna ilość węgla zagranicznego, często pochodzenia kolumbijskiego. W niektórych składach można również nabyć rosyjski węgiel z Syberii. Warto podkreślić, że węgiel jest dostępny w niemal wszystkich placówkach handlowych.
Pellet pod lupą
W trakcie badań pod lupę wzięto również pellet oraz drewno kominkowe. Okazuje się jednak, że drewno w tym kanale sprzedażowym jest mało popularne i dostępne było w zaledwie w kilku składach. Pellet był dostępny w 22 składach. Analitycy sprawdzili również ceny tych paliw w najpopularniejszych sieciach DIY oraz na internetowych platformach sprzedażowych oraz na stronach producentów.
Ceny paliw w dół
Badanie wykazało, że zarówno ceny węgla Orzech, ekogroszku, pelletu, jak i drewna kominkowego w ostatnim czasie spadły. Średnie ceny paliw w kwietniu 2023 r. kształtowały się następująco:
- Węgiel orzech: 1 925 zł/t
- Ekogroszek: 1 932 zł/t
- Pellet:1 696 zł/t
- Drewno kominkowe: 578 zł/m3


Od stycznia 2023 ceny węgla i ekogroszku spadły odpowiednio o 22% i 24%. Drewno kawałkowe potaniało o 19%, a pellet o 32%. Jakich tendencji możemy się spodziewać względem cen? W raporcie czytamy, że prawdopodobnie nieznaczne spadki będą kontynuowane, aż wreszcie ceny ustabilizują się w połowie roku, aby zacząć rosnąć przed kolejnym sezonem grzewczym.
W raporcie zwrócono również uwagę, że drewno kominkowe wykazuje znaczną rozpiętość cenową. Z tego względu dynamika zmian jego cen jest najtrudniejsza do oszacowania.
W sezonie wiosennym dostępność drewna jest wciąż niska, a jego ceny uzależnione są od wielu czynników – regionu kraju, źródła pochodzenia, gatunku, stopnia przygotowania do transportu i późniejszego wykorzystania, a przede wszystkim stopnia wysuszenia. Ceny drewna sezonowanego są bardzo wysokie i tym tłumaczyć należy znaczny wzrost średniej ceny tego paliwa w stosunku do cen z lata ubiegłego roku. W raporcie podkreślono także, że osoby, które korzystają z drewna w większych ilościach, z reguły posiadają własne źródła taniego lub nawet darmowego paliwa.
Źródło: PAS