Ceny w górę! Ile teraz kosztuje styropian? Lato 2024 

Kalendarzowe lato się rozpoczęło, więc przychodzimy do was z kolejnym zestawieniem cen styropianu. Okres wakacyjny to dobry czas, aby przeprowadzić termomodernizację i przemawia za tym kilka rzeczy. Po pierwsze piękna i słoneczna pogoda, która dla samego procesu przyklejania styropianu jest najbardziej odpowiednia. Przyjrzyjmy się zatem temu, ile kosztuje styropian na początku lata 2024 roku. Okazuje się bowiem, że od kwietnia ceny poszły w górę. 

Zdjęcie autora: Michał Jakubiec
Zdjęcie autora: Michał Jakubiec

Michał Jakubiec

Redaktor TERMOMODERNIZACJA.PL
styropian

Podziel się

  • Styropian to niezwykle popularny materiał izolacyjny, który ma szerokie spektrum zastosowań. Wyróżnić możemy styropian biały i grafitowy, ale czy wiecie, jaka jest między nimi różnica?
  • Ceny styropianu wzrosły od kwietnia 2024 roku. W tak krótkim czasie ceny powędrowały w niektórych przypadkach nawet o 18% w górę!
  • Jak obniżyć ceny termomodernizacji? Oczywiście, że możemy skorzystać z dotacji. Pamiętajmy także o prawidłowej kolejności termomodernizacji.

Styropian jest jednym z najpopularniejszych materiałów izolacyjnych w polskich domach. Przemawia za nim jego względnie niska cena, dobra właściwości termoizolacyjne, dostępność i łatwość montażu. Znakomicie sprawdza się do ocieplenia ścian, podłóg, stropów, a także dachów, choć tutaj częstszym wyborem jest wełna mineralna. Oprócz dobrej izolacyjności termicznej styropian pozwala wygłuszyć nasze pomieszczenia. Dzięki temu hałasy dobiegające z ulicy czy od sąsiadów stają się mniej uciążliwe. 

Styropian – najważniejsze informacje 

Mamy dwa główne rodzaje styropianu, które różnią się od siebie właściwościami. Styropian biały odznacza się współczynnikiem przewodzenia ciepła λ w okolicach 0,036-0,042 W/(m·K). Z kolei styropian grafitowy ma te wartości jeszcze niższe, bo na poziomie 0,030-0,033 W/(m·K). Oczywiście różnica jest także w kolorze, co również ma techniczne wyjaśnienie. Styropian grafitowy zawdzięcza swój kolor uszlachetniającym dodatkom, które mogą pochłaniać lub odbijać promieniowanie podczerwone. Tymi dodatkami może być grafit, ale także sadza i związki aluminium. 

Niższy współczynnik przewodzenia ciepła λ oznacza, że przy tej samej grubości izolacji materiał zapobiegnie ucieczce większej ilości ciepła. Ten argument można także obrócić i stwierdzić, że przy lepszej izolacyjności potrzebujemy cieńszej warstwy izolacji. Przy ociepleniu ścian od zewnątrz zyskujemy to, że okna osadzone w przegrodzie będą mniej zasłonięte, co zwiększy ilość promieni słonecznych wpadających do naszych pomieszczeń. Cenowo wychodzi to podobnie – co do zasady im lepsza izolacyjność, tym więcej musimy zapłacić za materiał. 

Ile kosztuje styropian? Stan na początek lata 2024

Przeanalizowaliśmy oferty firm budowlanych i internetowych sklepów z izolacjami. Robiliśmy to już wielokrotnie i w najbliższym czasie pojawi się raport trendów cenowych, który dostarczy wam informacji o dynamice cen styropianu na przestrzeni lat 2023-2024. Ostatniego przeglądu rynku dokonaliśmy 4 kwietnia – czy od tego czasu ceny uległy znacznym zmianom? Wzięliśmy pod uwagę ceny styropianów białych i grafitowych o grubościach 5 cm, 10 cm, 15 cm i 20 cm i okazało się, że ceny wzrosły. Zanim powiemy, o ile, to przedstawiamy zestawienie najnowszych cen.

styropian
Wzięto pod uwagę styropian fasadowy.

Jeśli chodzi o styropian biały, to dolna granica cenowa nie zmieniła się za bardzo. Ceny utrzymały się na tym samym poziomie z wyjątkiem grubości 15 cm, gdzie ceny spadły od ostatniego przeglądu cen o 3,5%. Zmiana więc jest kosmetyczna. Niemniej jednak te droższe, a co za tym idzie lepszej jakości materiały, zdrożały nawet o 18% (styropian 5 cm). W pozostałych przypadkach wzrost wyniósł 6-9%. Jeśli chodzi styropian grafitowy, to tutaj zmiany w poszczególnych kategoriach niewiele się od siebie różnią i również wynoszą 6-9%

Jak obniżyć ceny ocieplenia? Dlaczego ważna jest kolejność modernizacji?

Są jednak sposoby, aby ocieplenie domu nie musiały rozregulować domowego budżetu, a w tym mogą pomóc dotacje, w tym Czyste Powietrze. Więcej szczegółów o dotacjach na ocieplenie dowiesz się w materiale Ocieplenie domu – sposoby dofinansowania w 2024 roku. Jeżeli planujesz termomodernizację, to zacznij ją od ocieplenia ścian. Dzięki temu możesz zaoszczędzić wiele środków na ogrzewaniu. Pamiętajmy, że przed wymianą źródła ciepła, dobrze jest obniżyć zapotrzebowanie na ciepło w budynku. To istotne o tyle, że dzięki temu nowe urządzenie grzewcze, które będziemy chcieli kupić, będzie miało mniejszą moc, co przekłada się na jego cenę. 

Co więcej, gdybyśmy najpierw dobrali nowy kocioł lub pompę ciepła, a potem zainwestowali w ocieplenie budynku, to znaleźlibyśmy się w sytuacji, w której mamy przewymiarowane urządzenie. Nie działa to dobrze na efektywność urządzenia, a zwłaszcza pompy ciepła, w której podstawowym elementem jest sprężarka, której żywotność liczy się w ilości cykli, czy włączeń. Mocno przewymiarowana pompa ciepła bez odpowiednio dużego bufora włączałaby się niezwykle często, co nazywane jest taktowaniem. Trzeba pamiętać, że termomodernizacja zmienia realia i po części rzeczywistość, w której po zakończonych pracach przychodzi nam żyć. Zadbajmy o to, aby nie żałować tej decyzji.

Źródła: oferty internetowe, Termomodernizacja.pl

Zobacz również