Ceny wełny mineralnej – wiosna 2023

Sezon grzewczy się kończy. Był on zdecydowanie wymagający ze względu na wysokie ceny nośników energii i niepewności związane z ich dostępnością. Aby uniknąć podobnych sytuacji w przyszłości możemy zdecydować się na przeprowadzenie termomodernizacji. Jedną z prac, którą bez problemu możemy wykonać nawet sami jest - ocieplenie poddasza wełną mineralną. Przyda się również w innych obszarach związanych z dociepleniem domu. Jakie są ceny wełny mineralnej na wiosnę 2023 r.? Sprawdzamy!

Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja
Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.
Ceny wełny mineralnej - wiosna 2023

Podziel się

Wełna mineralna jest szeroko stosowanym materiałem izolacyjnym w budownictwie mieszkaniowym, komercyjnym i przemysłowym. Jest stosowana do izolacji stropów, dachów i ścian zewnętrznych w celu zmniejszenia strat ciepła i kosztów ogrzewania. 

Istnieje kilka technologii aplikacji wełny mineralnej w izolacji ścian zewnętrznych, w tym metoda mokra i metoda sucha. Pierwsza polega na przymocowaniu sztywnych płyt z wełny mineralnej do zewnętrznej części ściany murowanej, druga polega na wypełnieniu drewnianej lub stalowej ramy konstrukcyjnej wełną mineralną i pokryciu jej odpornym na warunki atmosferyczne materiałem wykończeniowym. Wełnę mineralną wykorzystuje się również do izolacji akustycznej ścian i stropów, a także do ochrony przeciwpożarowej. Pod pojęciem wełna mineralna mieszczą się jednak dwa terminy.

Kilka słów o rodzajach wełny mineralnej 

Wełna mineralna dzieli się na skalną i szklaną. Są to dwa popularne materiały izolacyjne, których stosowanie jest powszechne w budownictwie i przemyśle. Wełna skalna jest wykonana z bazaltu lub diabazu, a szklana z piasku i szkła. Oba materiały mają podobne właściwości izolacyjne i są odporne na ogień, co sprawia, że są idealne do stosowania w budynkach.

Główną różnicą między nimi jest temperatura, przy której mogą być stosowane. Wełna skalna może być stosowana w temperaturze do 750°C, podczas gdy szklana tylko do 450°C. Ponadto, wełna skalna jest bardziej skomplikowana w produkcji i jest nieco droższa niż szklana. Jednakże, wełna skalna ma lepsze właściwości dźwiękochłonne i jest bardziej odporna na wilgoć niż szklana.

Co do wartości współczynnika przewodzenia ciepła lambda λ - obie wełny mogą mieć te wartości bardzo niskie. Najlepsze wełny szklane mogą osiągnąć 0,031 W/(m·K). Skalna natomiast 0,034 W/(m·K).

Ile kosztuje wełna mineralna?

Przejrzeliśmy wiele internetowych ofert firm budowlanych w celu przedstawienia cen 1 m2 wełny mineralnej o różnych grubościach. Nie jest bowiem tajemnicą, że im grubsza izolacja, tym jest ona droższa. Dodatkowo na koszt wpływa lambda, czyli współczynnik przewodzenia ciepła. Niższa lambda to lepsze właściwości termoizolacyjne. Porównaliśmy również ceny wełny mineralnej o grubości 5 cm, 10 cm, 15 cm i 20 cm.

*wzięto pod wełny mineralne stosowane do ocieplenie poddaszy.

Widać dokładnie, że ceny silnie wahają się nawet w obrębie tej samej grubości w tym samym rodzaju wełny mineralnej. Zależy to przede wszystkim od wartości współczynnika lambda. Ważne są także właściwości akustyczne. Jeżeli nie wierzysz do końca w to, jak ważnym parametrem jest lambda, to w materiale Ocieplenie ścian – jak zmniejszyć grubość izolacji? tę sprawę wyjaśniamy.

Audyt i dofinansowania na ocieplenie domu

Aby termomodernizacja przebiegła pomyślnie, zaleca się przeprowadzenie audytu. Audytor zarekomenduje najlepsze rozwiązanie dla twojego budynku. Co więcej, na audyt można uzyskać dotację w ramach programu Czyste Powietrze. Dopłata może wynieść do 100% kosztów (maksymalnie 1200 zł). Interesujesz się przeprowadzeniem audytu? Sprawdź jego ceny w artykule Ile kosztuje audyt energetyczny w 2023 r.?

Źródła: Termomodernizacja.pl, PSB, sklepy internetowe.

Zobacz również