Ceny wzrosły! Ile kosztuje świadectwo charakterystyki energetycznej po zmianie przepisów?

Gdy w przestrzeni medialnej pojawiła się informacja o tym, że od 28 kwietnia wejdą nowe przepisy dotyczące świadectw charakterystyki energetycznej, niektórzy sceptycy zaczęli podnosić, że spowoduje to nagły wzrost cen wyrobienia takiego dokumentu. Minęły już prawie dwa tygodnie od tego dnia, więc można pokusić się o porównanie kosztów sprzed wejścia w życie nowelizacji z aktualnie obowiązującymi. Czy świadectwo charakterystyki energetycznej podrożało? 

Zdjęcie autora: Michał Jakubiec
Zdjęcie autora: Michał Jakubiec

Michał Jakubiec

Redaktor TERMOMODERNIZACJA.PL
Ceny wzrosły! Ile kosztuje świadectwo charakterystyki energetycznej po zmianie przepisów?

Podziel się

Zanim przejdziemy do analizy ofert firm, które świadczą usługę wykonania świadectwa charakterystyki energetycznej, to przypomnijmy co się zmieniło od 28 kwietnia. Zmiany nie były wcale rewolucyjne, a stanowiły bardziej uszczelnienie obowiązujących przepisów. Co możemy zaliczyć do najważniejszych zmian?

Podczas przedstawienia zawiadomienia o zakończeniu budowy lub wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie budynku, inwestorzy muszą dostarczyć świadectwo charakterystyki energetycznej. Wyłączono spod tego obowiązku domy mieszkalne, których powierzchnia zabudowy nie przekracza 70 m2. Jest jednak warunek - muszą być one budowane dla własnych celów mieszkaniowych przez właściciela nieruchomości, który jest jednocześnie inwestorem. Są to te same budynki, na które nie trzeba posiadać pozwolenia na budowę. Może to doprowadzić do sytuacji, w których te budynki nie będą spełniały aktualnie obowiązujących norm.

Jeśli istnieje świadectwo charakterystyki energetycznej dla danego obiektu, to przy ogłoszeniu lub reklamie dotyczących jego sprzedaży lub wynajmu należy zamieścić najważniejsze informacje o nim, m.in.:

 • wskaźniki rocznego zapotrzebowania na energię użytkową, energię końcową, nieodnawialną energię pierwotną,
 • udział odnawialnych źródeł energii w rocznym zapotrzebowaniu na energię końcową,
 • jednostkową wielkość emisji CO2.

Obowiązek posiadania świadectwa

Kiedy świadectwo charakterystyki energetycznej jest obowiązkiem? Podczas:

 • sprzedaży lub najmu,
 • zbycia prawa do lokalu,
 • przed złożeniem zawiadomienia o zakończeniu budowy obiektu budowlanego,
 • wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie.

W przypadku, gdy transakcja koncentruje się na całym budynku, to świadectwo charakterystyki energetycznej przekazane z tego powodu powinno zawierać informacje odnoszące się do całości. Natomiast, jeśli chodzi o sprzedaż lub wynajem konkretnych części budynku, jak na przykład pojedynczy lokal, świadectwo powinno obejmować wyłącznie tę konkretną część. 

Więcej informacji w artykule Świadectwo charakterystyki energetycznej – zmiany weszły w życie!

Przed 28 kwietnia - o czym wiele osób nie wie - także istniał obowiązek przekazania świadectwa charakterystyki energetycznej przy sprzedaży lub najmie. Problem tkwił jednak w tym, że był on powszechnie ignorowany. Wprowadzone zmiany ewidentnie wskazują, że popyt na świadectwa powinien wzrosnąć. Czy ceny temu odpowiadają?

Koszty wykonania świadectwa charakterystyki energetycznej są ściśle związane z rodzajem nieruchomości, z którą mamy do czynienia. Zrozumiałe jest to, że w przypadku domu, wykonanie świadectwa wymaga więcej pracy. 

Czy świadectwo charakterystyki energetycznej podrożało?

Na początku marca pisaliśmy o kosztach wykonania świadectwa charakterystyki energetycznej. Wówczas kształtowały się one na takim poziomie:

 • mieszkanie 180 - 600 zł (stan na 03.03.2023),
 • dom 350 - 1000 zł (stan na 03.03.2023).

W maju postanowiliśmy ponownie przyjrzeć się cenom, które proponują firmy audytorskie swoim klientom. Przejrzeliśmy oferty tych samych firm, co przed dwoma miesiącami. Co udało się zaobserwować? Mianowicie to, że ceny wzrosły, a szczególnie zmieniły się dolne granice. Aktualnie uśredniony przedział cenowy prezentuje się następująco:

 • mieszkanie 250 - 700 zł,
 • dom 500 - 1000 zł.
Ile kosztuje świadectwo charakterystyki energetycznej

To naturalne następstwo zaakcentowania obowiązku posiadania świadectwa. Nie oznacza to jednak, że jest to niebotycznie wysoki koszt. Przy sprzedaży mieszkania za 400 tys. zł, wykonanie świadectwa za 500 zł nie budzi przesadnej grozy. Podobnie w przypadku domu. Ci, którzy posiadają nieruchomość, a nie chcą jej sprzedawać nie muszą ponosić tego kosztu. Jednak względnie niskie ceny za wykonanie świadectw wiążą się z tym, że część świadectw wykonywanych jest zdalnie. Przy okazji ostatniego artykułu pojawiły się słuszne głosy, że nie ma takiego zakazu. Owszem - nie ma. Ustawa mówi jedynie o wykonaniu świadectwa z należytą starannością. Interpretacja tak uniwersalnego określenia jest więc bardzo szeroka.

Wspominamy o tym, ponieważ niestety nie zmieniły się budzące wątpliwości informacje w ofertach internetowych o bardzo szybkim czasie realizacji. Tak jak pisaliśmy w marcu - wykonanie świadectwa dla domu w trzy dni, a mieszkania nawet w jeden to zdecydowanie za szybko, jeśli chcemy mówić o rzetelnym przeprowadzeniu analizy budynku lub mieszkania. 

Źródła: MRiT, firmy oferujące świadectwo charakterystyki energetycznej.

Zobacz również