Chłodzenie pompą ciepła – jakie urządzenie wybrać?

Pompy ciepła to zdobywające coraz większą popularność systemy grzewcze, które odznaczają się wysoką efektywnością. Co więcej, są to urządzenia bardziej wszechstronne od tradycyjnych, ponieważ mogą pełnić pewną funkcję, którą jest chłodzenie. Dzięki temu już teraz stanowią realną alternatywę dla klimatyzacji. Które z odbiorników najlepiej się do tego nadają? Który z nich jest najlepszy?

Podziel się
Pompy ciepła to urządzenia grzewcze, które przekształcają energię z powietrza, wody lub gruntu na ciepło użytkowe. Sposoby chłodzenia pompą ciepła są dwa: pasywne i aktywne. Chłodzenie pasywne realizowane jest najczęściej przy wykorzystaniu niskiej temperatury dolnego źródła ciepła, gruntu lub wody gruntowej. Chłodzenie aktywne jest wówczas, gdy pompa chłodzi pracując przy odwróconym obiegu przepływu czynnika chłodniczego.
Tak samo jak w przypadku ogrzewania, również w przypadku chłodzenia, dostarczanie chłodu jest możliwe na kilka sposobów. Każde z dostępnych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Czy któreś jest wyraźnie lepsze?
Instalacje płaszczyznowe
Pierwszym sposobem na dystrybucję chłodu w budynku są instalacje płaszczyznowe: podłogowe, sufitowe lub ścienne. To rozwiązania, które charakteryzują się bardzo wysoką efektywnością w funkcji grzania i są wręcz układem idealnym dla pompy ciepła pod względem ekonomii pracy. Czy dla chłodzenia to również dobre rozwiązanie?
Zaletą instalacji płaszczyznowej jest przede wszystkim łatwość realizacji. Jeśli wybrana do budynku pompa ciepła posiada funkcję chłodzenia, to takie rozwiązanie można po prostu przetestować. System ten nie wymaga gruntownego przerabiania, czy też dostosowywania instalacji, więc w przypadku niezadowolenia z tej formy, można z niej po prostu nie korzystać.
Wady systemów płaszczyznowych
Okazuje się, że chłodzenie poprzez instalacje płaszczyznowe ma również wady. Przede wszystkim minimalna temperatura zasilania przy takim rozwiązaniu nie może być zbyt niska. Gdy jest zbyt zimno, to wilgoć zaczyna się wykraplać z otoczenia, co może być szkodliwe dla podłogi, ścian, czy sufitu. Temperatura zasilania przy tym rodzaju chłodzenia zazwyczaj wynosi w okolicach 20°C i zależy od wilgotności powietrza. Przy chłodzeniu płaszczyznowym możliwe jest obniżenie temperatury tylko o kilka stopni.
Z wad związanych z komfortem, która jest wskazywana przez przeciwników “podłogówki” jest argument zimnej podłogi, a przez to uczucia zimnych stóp i obawy o przeziębienie. Jak podają eksperci, dla niektórych zimna podłoga może stanowić problem, a dla innych nie - jest to zależne od preferencji użytkownika.
Warto jednak zwrócić uwagę jeszcze na jedną kwestię - uwarstwiania się ciepła w pomieszczeniu. Polega to na tym, że chłód utrzymuje się w dolnej warstwie pomieszczenia. Aby wspomóc ten rodzaj chłodzenia, praktycznie niezbędne jest więc posiadanie w budynku wentylacji mechanicznej, która zapewni cyrkulację powietrza.
Chłodnica wodna
Drugi sposób na chłodzenie domu przy pomocy pompy ciepła to wykorzystanie chłodnicy wodnej zainstalowanej na systemie wentylacji. Zazwyczaj chłodnica jest umieszczana w wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Taki system najczęściej jest montowany na rurze nawiewu do pomieszczeń czystych, a więc sypialni i pokoi. To rozwiązanie również wiąże się z pewnymi ograniczeniami.
Dobór chłodnicy o takiej mocy, by zaspokajała ona w całości zapotrzebowanie na chłód w budynku może wiązać się z koniecznością zwiększenia liczby rzędów w wymienniku. To z kolei zwiększyłoby też opory na przepływie. Problem ten można zniwelować podczas projektowania instalacji, dobierając większe urządzenie.
Ważne jest, aby decyzję o tym, że budynek ma być nie tylko ogrzewany w okresie grzewczym, ale również chłodzony latem, podjąć na etapie projektowania budynku. To pozwoli na wybór odpowiedniego rozwiązania.
Klimakonwektory
Wyprodukowany przez pompę ciepła chłód może być również transportowany za pomocą klimakonwektorów. W sprzedaży występuje wiele rodzajów tych urządzeń m.in.: przypodłogowe, podsufitowe, ścienne, kanałowe, czy kasetonowe. Wybór odpowiedniego rozwiązania zależy w głównej mierze od przyjętej przez inwestora estetyki montażu.
Główną zaletą klimakonwektorów jest to, że nie posiadają ograniczeń temperaturowych. W przypadku klimakonwektorów temperatura na zasilaniu może wynosić nawet 5°C.
Brak ograniczeń temperaturowych wymaga jednak tego, że klimakonwektory posiadają tacę skroplin, na której zbiera się woda. Trzeba więc pamiętać o odprowadzeniu zebranych skroplin. Ważna jest też izolacja rur na zasilaniu i powrocie, by w ścianach nie dochodziło do kondensacji. Inną zaletą klimakonwektorów jest także bardzo efektywna funkcja grzania. Wadą jest natomiast fakt, że są one często dodatkowym elementem instalacji, więc podnoszą koszty inwestycyjne.
Które z nich to najlepsze rozwiązanie?
Bez wątpienia najlepszym z tych rozwiązań są klimakonwektory, ze względu na brak ograniczeń temperaturowych. Są jednak często pomijane w propozycjach dla klientów ze względu na cenę pojedynczej jednostki. Kupując klimakonwektor nie dubluje się dwóch rozwiązań, ponieważ mogą ogrzewać pomieszczenie w efektywny sposób. Co więcej, można wybrać dowolny materiał na podłogę lub ścianę np. lite drewno, które jest niewykorzystywane przy ogrzewaniu podłogowym z uwagi na swoje właściwości izolacyjne.
Źródło: GLOBENERGIA - WEBINAROWA ŚRODA