Ciepła ramka – wpływ na parametry okna

Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.
Czy ciepła ramka rzeczywiście wpływa na przenikalność cieplną całego okna? Normy stosowane do obliczania Uw wskazują, że tak. Na całkowity współczynnik przenikania ciepła składają się bowiem:
  • współczynnik przenikania ciepła przez ramę okienną,
  • współczynnik przenikania ciepła przez szybę zespoloną,
  • liniowy współczynnik przenikania ciepła na styku ramy i szyby zespolonej.
Dwa pierwsze współczynniki nie uwzględniają wzajemnego oddziaływania ramy i krawędzi szyby zespolonej. Liniowy współczynnik przenikania ciepła (Ψ – psi) wynika z konstrukcji tego połączenia – a co za tym idzie także z rodzaju ramki dystansowej. [caption id="attachment_6480" align="aligncenter" width="450"]ciepła ramka źródło: Shutterstock[/caption]

Ciepła ramka – jakie musi spełniać warunki?

Polskie Normy definiują ramkę o ulepszonych parametrach cieplnych. Klasyfikacja odbywa się na podstawie zależności: ciepła ramka gdzie: d – grubość ściany ramki [m], λ – przewodność cieplna materiału, z którego wyprodukowano ramkę [W/(mK)]. Na tej podstawie można stwierdzić, że do ramek ciepłych NIE zaliczają się popularne ramki dystansowe wykonane z aluminium oraz ramki stalowe. Mianem ramki ciepłej określane mogą być:
  • ramki ze stali szlachetnej (nierdzewnej),
  • ramki z tworzyw sztucznych.
[caption id="attachment_6477" align="aligncenter" width="450"]ciepła ramka źródło: Schüco International KG[/caption]

Czy ciepła ramka coś zmienia?

Badaniem wpływu zastosowania różnego rodzaju ramek dystansowych, w tym ciepłych, zajął się niemiecki Instytut Technik Okiennych w Rosenheim. Wyniki przeprowadzonych badań wskazują na znaczące różnice. Ciepła ramka (przy zachowaniu takich samych pozostałych parametrów okna) obniżyła całkowity współczynnik przenikania ciepła Uw dla okna o od 7,7 do nawet 11% w stosunku do stolarki z klasyczną ramką aluminiową. Ramka dystansowa z materiału o niskiej przewodności cieplnej pomaga zredukować wpływ mostka cieplnego na obwodzie szyby zespolonej. Niższe Uw oznacza mniejsza straty ciepła przez stolarkę okienną. Inwestycję w takie okna należy poprzedzić analizą finansową, gdyż okna o wyższym standardzie izolacji są droższe – przy niedużej oszczędności energii zakup może zwracać się bardzo długo. Ciepła ramka dystansowa pozwala zachować wyższą temperaturę okna od strony pomieszczenia w miejscu styku szyby zespolonej z ramą okienną. Efektem tego jest ograniczenie występowania zjawiska skraplania się pary wodnej w tym miejscu. Ewentualną kondensację będzie można zaobserwować przy dużo wyższych wartościach wilgotności względnej w pomieszczeniu, w porównaniu do okien ze standardową ramką dystansową wykonaną z aluminium. Źródła: OKNOTEST.PL, aluplast.

Zobacz również