Ciepłe Mieszkanie – czy program zyskuje popularność?

Trwa drugi nabór w programie Ciepłe Mieszkanie, mający na celu poprawę efektywności energetycznej mieszkań w budynkach wielorodzinnych. Przedstawiciel Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podzielił się informacją dotyczącą liczby oraz łącznej wartości zatwierdzonych wniosków.

Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja
Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.
Ciepłe Mieszkanie - czy program zyskuje popularność?

Podziel się

Na złożenie wniosku w ramach programu Ciepłe Mieszkanie pozostało nieco poniżej trzech miesięcy, gdyż nabór potrwa do 31 stycznia 2024 roku.

Paweł Mirowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), udzielił aktualnych informacji na dzień 6 listopada tego roku. W tym okresie fundusz przyjął 50 wniosków o dotacje o łącznej wartości 114 mln zł.

Regulamin programu Ciepłe Mieszkanie przewiduje, że może on być zakończony przed 31 stycznia 2024 roku, jeżeli wcześniej wyczerpie się budżet. Pula środków przewidzianych na dotacje w ramach Ciepłego Mieszkania wynosi jednak aż 1,75 mld zł, na razie więc daleko jest do pełnego ich wykorzystania.

Obecny nabór wniosków w programie Ciepłe Mieszkanie przeznaczony jest dla gmin, które będą dysponowały środkami i dofinansowywały zadania realizowane na ich terenie. Po dotacje będą się mogły zgłosić wówczas osoby fizyczne, które są właścicielami lub najemcami lokali mieszkalnych w budynkach wielorodzinnych (także lokali komunalnych stanowiących własność gminy) oraz wspólnoty mieszkaniowe posiadające od 3 do 7 lokali.

Zdaniem Pawła Mirowskiego, gminy z obszaru województw zachodnich, tj. pomorskiego (14 wniosków), dolnośląskiego (10 wniosków) i zachodniopomorskiego (7 wniosków), złożyły najwięcej wniosków do dnia 6 listopada bieżącego roku.

Nowe zasady w programie Czyste Mieszkanie

W ramach Programu Ciepłe Mieszkanie, przewiduje się udzielanie dotacji na wymianę źródeł ciepła, które wykorzystują paliwo stałe, takie jak kopciuchy, oraz na poprawę efektywności energetycznej mieszkań w budynkach wielorodzinnych. Ponadto dofinansowanie umożliwia także podłączenie mieszkania do efektywnego źródła ciepła w budynku lub do miejskiej sieci ciepłowniczej. Dodatkowo warto zaznaczyć, że środki finansowe można uzyskać także na wymianę okien i drzwi. Należy pamiętać, że w ramach programu Ciepłe Mieszkanie obowiązuje zasada, że jedna dotacja przypada na jeden lokal mieszkalny.

Osoby fizyczne będą uprawnione do otrzymania dotacji o wysokości do 41 tys. zł (43,9 tys. zł, jeśli mieszkanie znajduje się w najbardziej zanieczyszczonych gminach), natomiast wspólnoty mogą otrzymać do 375 tys. zł na te cele. Szczegóły w artykule: Ciepłe Mieszkanie – ile można otrzymać pieniędzy? Kto może otrzymać dofinansowanie? Sprawdzamy!

Źródło: NFOŚiGW.

Zobacz również