Ciepłe Mieszkanie – ruszył drugi nabór! Możliwe nawet 375 tys. zł!

Rozpoczął się drugi nabór do drugiej edycji programu Ciepłe Mieszkanie. Program ten umożliwia uzyskanie wsparcia finansowego na zastąpienie nieekologicznych źródeł ciepła w budynkach wielorodzinnych - oznajmił w czwartek wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.

Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja
Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.
ciepłe mieszkanie

Podziel się

W czasie konferencji prasowej, która odbyła się w Szczawnie-Zdroju (województwo dolnośląskie), Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu i środowiska oraz pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii, podkreślił, że Dolny Śląsk jest liderem w pozyskiwaniu środków z programu Ciepłe Mieszkanie. Zaznaczył, że w pierwszej edycji tego programu na Dolnym Śląsku wykorzystano 30% ogólnopolskich środków przeznaczonych na ten cel.

Wiceminister Zyska zaznaczył, że program Ciepłe Mieszkanie ma na celu zastąpienie przestarzałych i zanieczyszczających źródeł ciepła nowymi, ekologicznymi rozwiązaniami, jednocześnie poprawiając efektywność energetyczną budynków. Dodał, że efektem tego jest obniżenie kosztów związanych z energią i korzyści ekologiczne, takie jak poprawa jakości powietrza.

Wyższe dofinansowanie w programie Ciepłe Mieszkanie

W informacji przekazanej przez wiceministra podkreślono, że w nowej edycji programu znacząco zwiększono wysokość dostępnych dofinansowań. Teraz wynoszą one od 16,5 tys. zł do 43,9 tys. zł dla rodzin i osób fizycznych. Ponadto wprowadzono nową opcję wsparcia w wysokości 350 tys. zł dla wspólnot mieszkaniowych, a nawet do 375 tys. zł, jeśli wspólnota mieszkaniowa zainwestuje w pompę ciepła, instalację fotowoltaiczną, termomodernizację budynku i zwiększenie efektywności energetycznej swojego domu.

Nabór wniosków do drugiej edycji programu Ciepłe Mieszkanie rozpoczął się dzisiaj, czyli w piątek 29 września br. Ireneusz Zyska podkreślił, że ten program jest uzupełnieniem innych inicjatyw rządowych mających na celu poprawę jakości powietrza w Polsce. Wspomniał także o programie "Czyste powietrze", który ma budżet przekraczający 100 miliardów złotych i skierowany jest głównie do właścicieli domów jednorodzinnych.

Paweł Mirowski, pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. programu Czyste Powietrze i efektywności energetycznej budynków oraz wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, podkreślił, że w pierwszym naborze programu Ciepłe Mieszkanie podpisano 374 umowy z gminami na kwotę przekraczającą 746 milionów złotych, co pozwoli na realizację projektów w ponad 33,5 tysiąca lokalach mieszkalnych.

Zakres termomodernizacji

W ramach programu Ciepłe Mieszkanie będzie możliwa wymiana nieekologicznych źródeł ciepła, takich jak przestarzałe piece, na bardziej przyjazne środowisku kotły gazowe, kotły na pellet drzewny o wyższym standardzie, ogrzewanie elektryczne oraz pompy ciepła. Środki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pozwolą także na podłączenie lokalu do bardziej efektywnego źródła ciepła w budynku lub do sieci ciepłowniczej. Program wsparcia finansowego obejmuje również wymianę okien, drzwi, modernizację instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej.

Program jest realizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który udostępnia środki funduszom wojewódzkim. Te z kolei zawierają umowy z gminami, które ogłaszają następnie nabór wniosków wśród mieszkańców. O dofinansowanie mogą ubiegać się właściciele lokali mieszkalnych w budynkach wielorodzinnych, osoby posiadające ograniczone prawa rzeczowe do lokali mieszkalnych, najemcy lokali mieszkalnych będących własnością gminy oraz wspólnoty mieszkaniowe posiadające od trzech do siedmiu lokali.

Źródło: PAP.

Zobacz również