Cieplejszy dom dzięki panelom suftowym?

BDX panele sufitowe

Holenderska firma Hunter Douglas wprowadziła na rynek innowacyjne aluminiowe panele sufitowe, które minimalizują straty energii w budynkach, jednocześnie zapewniając znakomitą akustykę pomieszczeń. Panele te są montowane z 30mm odstępem, zwiększonym w porównaniu do standardowych modeli oferowanych przez firmę. Dzięki szerokiej ofercie rozmiarów paneli i swobodzie w ich układaniu, pozwalają one projektantom na stworzenie niepowtarzalnych wzorów sufitów. Panele są przyjazne środowisku, 90 proc. materiałów użytych do ich produkcji nadaje się do recyklingu.

 
Standardowe panele sufitowe dostępne na rynku uniemożliwiają przekazywanie do pomieszczenia ciepła lub chłodu zmagazynowanego w aktywnym termicznie betonowym stropie. Jednocześnie są niezbędne, by zapewnić wystarczającą dźwiękochłonność wnętrza.
W odpowiedzi na ten problem Hunter Douglas opracował panele sufitowe, które są tak ułożone, że przestrzeń pomiędzy kolejnymi elementami (30mm) zapewnia stały przepływ energii oraz wysokie parametry izolacyjności i dźwiękochłonności pomieszczenia. Ewentualne pogorszenie parametrów jest bowiem niwelowane poprzez odpowiednie dostosowanie wysokości panelu. Przy wymiarach wys. 60 mm i szer. 30 mm, wartość dźwiękochłonna utrzymuje się na poziomie αW = 0.50. Dźwiękochłonność można zwiększyć nawet do poziomu αW = 0.85, zestawiając ze sobą panele o różnych wysokościach (30, 80 i 130 mm) z 20 mm odstępem. Dostępność nowych paneli w wielu różnych wymiarach pozwala na stworzenie niepowtarzalnych wzorów sufitów, zwiększając możliwości projektantów. Jak mówi Pieter van Rees, menedżer ds. marketingu Hunter Douglas „Panele można porównać do klocków Lego. Właściwie stworzyliśmy serię elementów, które mogą być kreatywnie zestawione na wiele różnych sposobów. Zakres możliwości jest naprawdę imponujący”.
 
Źródło: Hunter Douglas
 
W 2010 roku firma dostarczyła panele sufitowe typu BD do budynku holenderskiej regionalnej organizacji rządowej Brabantse-Delta odpowiedzialnej za stan wód powierzchniowych. W projekcie wykorzystano panele o wys. 40 mm, szer. 30 mm, z 20 mm odstępem, które miały za zadanie zwiększyć skuteczność oddziaływania aktywnego termicznie betonu. Jak powiedział Pieter van Rees manager ds. marketingu firmy Hunter Douglas: „W trakcie realizacji tego projektu stwierdziliśmy, że chcemy stworzyć bardziej otwarty sufit. W tym celu oddaliliśmy od siebie poszczególne jego elementy, zwiększając przestrzeń między nimi z 20 mm do 30 mm. W rezultacie pogorszyła się akustyka pomieszczenia. W odpowiedzi na wyzwanie opracowano panele, których właściwości sprawiają, że dźwiękochłonność wnętrza utrzymuje się na wysokim poziomie, a swobodny transfer ciepła i chłodu z uaktywnionego termicznie betonowego stropu do pomieszczeń zostaje zachowany.”
 
Panele BXD nadają płaszczyźnie sufitu elegancki wygląd, dzięki niewielkiej odległości między poszczególnymi elementami uzyskując efekt jednej gładkiej powierzchni. Są one przy tym znacznie mniej widoczne i dzięki swojemu niewielkiemu rozmiarowi zajmują mniej przestrzeni niż przegrody, powszechnie stosowane w celu poprawy akustyki pomieszczenia. Panele są przyjazne środowisku: 90% materiałów wykorzystywanych do ich produkcji może być poddanych recyklingowi. Wszystkie panele według klasyfikacji ogniowej produktów budowlanych na podstawie normy EN 13501-1 otrzymały oznaczenie B–s2, d0, co oznacza, że należą do produktów o niskim stopniu palności i przyczyniania się do rozwoju pożaru.
 
Obecnie dominującym trendem na rynku jest zróżnicowanie wysokości sufitu. W odpowiedzi na to zjawisko, poszerzono zakres oferty. Nowe panele BXD (wys. 60 mm) są dostępne w szer. 30, 80 i 130 mm. Panele B (wys. 20 mm) są dostępne w szer. 30, 80, 130 i 180 mm. Panele BD (wys. 40 mm) mają szerokość 30 mm. Taki zakres umożliwia tworzenie przez architektów niezliczonych kombinacji efektu 3D. Zależnie od wystroju i wymagań dotyczących akustyki wnętrza, panele mogą być tak zestawione, by pochłaniały dźwięk do poziomu αW = 0.85. Jak powiedział Pieter van Rees: “Jak wynika z pierwszych opinii jakie dotarły do nas ze strony architektów, nowe propozycje są oceniane jako bardzo inspirujące. Oferujemy projektantom wiele wariantów: mają możliwość stworzenia sufitu o klasycznym lub prawdziwie ekstrawaganckim wyglądzie. Panele BXD są jak klocki – można je ułożyć na wiele sposobów.”
 
Źródło: Hunter Douglas