Ciepło dla alergików

(...) Ogrzewanie powierzchniowe wywołuje intensywne promieniowanie cieplne. Poprzez przyjmowanie i reflektowanie promieniowania przez ściany, całe pomieszczenie znajduje się w strefie równomiernego promieniowania cieplnego.

Ogrzewanie ścienne otacza dom podobnie jak ciepła osłona. Straty ciepła pokrywane są w miejscach, gdzie one powstają. W ten sposób są one mniej odczuwalne przez człowieka. Najlepszym rozwiązaniem jest uwzględnienie potrzeby stosowania ogrzewania ściennego już w początkowej fazie projektowania.

Zalety
Ogrzewanie ścienne w ostatnim czasie zyskuje coraz więcej zwolenników, zastępując modę na ogrzewanie podłogowe. Skąd to zainteresowanie? Główną zaletą ogrzewania ściennego jest m.in. wyeliminowanie w pomieszczeniu cyrkulacji kurzu, zarodków roślin i innych alergenów, jest więc zbawienne dla alergików.

Temperatura pomiędzy sufitem a podłogą jest zawsze równomierna, ściany promieniują ciepłem, co w rezultacie daje uczucie przytulności już przy niskiej temperaturze zasilania wody grzewczej (max do 50°C).

Zalet ogrzewania ściennego można wymieniać więcej, ale najważniejsza z nich to oszczędność energii w stosunku do konwencjonalnego ogrzewania, osiągana przez możliwość obniżenia temperatury pomieszczenia z zachowaniem przytulności.
Obniżenie temperatury w pomieszczeniu ogrzewanym, ściśle do wymaganej wartości, jest najprostszym, a jednocześnie najbardziej efektywnym sposobem oszczędzania energii.

Należy pamiętać, że:

 • zmniejszenie temperatury powietrza tylko o 1oC powoduje (w danym czasie) zmniejszenie zużycia energii o 4 - 8%,
   
 • zastosowanie ogrzewania ściennego pozwala obniżyć temperaturę powietrza w pomieszczeniu o 4°C.

Porównując różnego rodzaju ogrzewanie w celu wybrania tego, które jest dla inwestora najkorzystniejsze, musimy pamiętać o podstawowych ich cechach. Zdajemy sobie bowiem sprawę, że zainstalowane przez nas urządzenia, materiały, technika muszą dobrze służyć inwestorowi przez wiele lat.

Krótkie zestawienie
Poniżej kilka cech dwóch rodzajów ogrzewania: grzejnikowego i ściennego.

Ogrzewanie grzejnikowe:

 • Oddawanie ciepła głównie na drodze konwekcji,
   
 • Rozkład temperatury: ciepło u góry, zimno na dole,
   
 • Temperatura zasilania: stare instalacje 90°C, nowe 55°C,
   
 • Przeciętna temperatura powietrza w pomieszczeniu 20°C,
   
 • Temperatura powierzchni grzejnej: stare instalacje 60°C, nowe 45-50° C,
   
 • Dodatnia -a więc niekorzystna jonizacja powietrza,
   
 • Cyrkulacja kurzu i alergenów.

Ogrzewanie ścienne:

 • Oddawanie ciepła głównie przez promieniowanie,
   
 • Rozkład temperatury: ciepło równomiernie rozłożone na całej wysokości pomieszczenia,
   
 • Temperatura zasilania: 35-40°C/55°C,
   
 • Przeciętna temperatura powietrza w pomieszczeniu - 18°C,
   
 • Temperatura powierzchni grzejnej: 25-40°C,
   
 • Nie powoduje niekorzystnej jonizacji powietrza,
   
 • Nie powoduje niekorzystnej cyrkulacji kurzu i alergenów,
   
 • Idealne rozwiązanie przy zastosowaniu techniki kondensacyjnej i solarnej.

Ogrzewanie ścienne doskonale nadaje się do zastosowania w sprzężeniu z systemami solarnymi, szczególnie polecane przy ogrzewaniu kotłami kondensacyjnymi. Doskonale nadaje się zarówno do modernizacji starego budownictwa, jak i w nowym. Dodatkową cechą ogrzewań ściennych jest brak widocznych elementów grzewczych (eliminujemy wystające i często nieestetyczne grzejniki), możemy więc dowolnie urządzać wnętrze.

Różne rozwiązania
Moduły ogrzewania typu Lago mogą być instalowane kompatybilnie na różnych wysokościach i długościach ścian. Moduły te łączone są ze sobą. Gotowe moduły miedziane o różnej wysokości i szerokości, są zainstalowane na ścianie i zatynkowane. Rury falowe (registry) zamontowane są na siatce stalowej, służącej do równomiernego przenoszenia ciepła oraz stanowiącej płytę montażową. Zamocowanie modułów odbywa się za pomocą dybli wbijanych, objętych dostawą modułu. Grubość tynku wynosi 30 mm. Zastosowane mogą być wszystkie ogólnodostępne tynki wewnętrzne.
Każdy moduł składa się z poziomych, owalnych rur zbiorczych zasilania i powrotu (35x12x1 mm) połączonych ze sobą, ułożonymi pionowo rurami falowymi (registrami) d = 8 mm. Moduły o różnej wielkości mogą być połączone ze sobą za pomocą specjalnych kształtek do lutowania. Zabudowany na końcu zasilania modułu lub grupy modułów odpowietrznik pod tynkowy gwarantuje równomierny i pewny przepływ poprzez wszystkie elementy.

Innym typem ogrzewania ściennego jest płyta kartonowo - gipsowa (2600 x 625 x 20 mm) z miedzianymi elementami grzewczymi wewnątrz. Strona frontowa jest gotowa do malowania lub tapetowania, sprawdza się nie tylko w budownictwie mieszkalnym, ale również w biurach. Montaż zgodnie ze standardem dla suchego wykańczania pomieszczeń. Podłączenie do wodnego obiegu grzewczego następuje za pomocą rur Cu 15 mm ułożonych w przestrzeni nadbudowy podłogi lub za listwą przypodłogową, poprzez lutowanie, skręcanie lub prasowanie. Większa ilość płyt może być podłączona szeregowo. Pozostała powierzchnia ściany wykańczana jest ogólnodostępnymi w handlu płytami kartonowo - gipsowymi 20 mm.

Ciekawym rozwiązaniem jest ogrzewanie blokami z kanałami powietrznymi W blokach piaskowo - wapiennych znajdują się pionowe kanały o średnicy 70 mm. Bloki te tworzą przelotowe kanały dla powietrza, wznoszące się na całej wysokości ściany. W kanałach tych krąży ogrzane powietrze. Bloki te spełniają wymagania statyczne ściany nośnej i jednocześnie ściana ta tworzy dużą powierzchnię promieniującą ciepłem. Metoda ta stosowana jest w pierwszej kolejności w nowym budownictwie. Rury siatkowe znajdują się pod kanałami powietrznymi i są zakryte listwą przypodłogową aluminiową lub drewnianą.

Można również zastosować system z przestrzenią powietrzną. W tym przypadku płyty kartonowo - gipsowe montowane są przed ścianą zewnętrzną (wewnątrz) za pomocą elementów dystansowych, tworząc przestrzeń powietrzną (poziom instalacyjny). Głębokość przestrzeni powietrznej + grubość płyty wynosi 70 mm. Rury siatkowe montowane są przy podłodze i zakryte szczelinową listwą przypodłogową.

Ogrzewane poprzez krążące ciepłe powietrze płyty kartonowo - gipsowe, stanowią wielkopowierzchniowe ogrzewanie pomieszczenia, pracując na zasadzie przyjemnego promieniowania.

Alternatywnym rozwiązaniem jest płyta termoizolacyjna, która stanowi kombinacje izolacji cieplnej z techniką grzewczą. Element izolacyjny, wykonany z twardej pianki polystyrolowej, posiada profile dystansowe, do których przymocowana jest płyta kartonowo - gipsowa (lub inny materiał do suchego wykańczania wnętrz). Powstająca w ten sposób przestrzeń powietrzna wykorzystana jest jako ogrzewanie hypokaustyczne. Rury siatkowe montowane są przy podłodze i zakryte szczelinową listwą przypodłogową.

Przypodłogowa listwa grzejna


 

Zainstalowane przed ścianą zewnętrzną (wewnątrz) rura siatkowa powoduje unoszenie się ogrzanego powietrza w obszarze przyściennym. Ogrzana tym sposobem ściana funkcjonuje jako wielkopowierzchniowy grzejnik oddający ciepło promieniowania. Przypodłogowa listwa grzejna gwarantuje przytulny klimat pomieszczenia bez dużych nakładów na wykonawstwo. Obudowa rury siatkowej, oprócz standardowo oferowanej, może być wykonana na miejscu zainstalowania, zgodnie z subiektywnym odczuciem estetyki.

Rura siatkowa
Rura siatkowa o wymiarach grubość = 65 mm i wysokość = 75 mm wykonana jest z miedzi Cu 15 mm stanowiącej rdzeń, do którego przylutowana jest siatka z drutu miedzianego. Zabudowana przed ścianą względnie poniżej kanałów powietrznych w systemach hypokaustycznych pracuje jako grzejnik ogrzewający powietrze. Ogrzane tym sposobem powietrze unosi się przed ścianą lub wewnątrz ściany, ogrzewając powierzchnie ścian. Obudowa, względnie przysłona drewniana lub aluminiowa, zasłania rury siatkowe, tak że w ogrzewanych pomieszczeniach nie widzimy żadnych grzejników.

Jak wbijać gwoździe...
Jak wbijać gwoździe i wiercić otwory, aby nie uszkodzić instalacji grzewczej? Dotyczy to szczególnie ogrzewań pierwszych dwóch przedstawionych powyżej typów ogrzewania. Sposób jest bardzo prosty. Za pomocą termofolii zmieniającej barwę pod wpływem temperatury jest możliwe znalezienie zatynkowanej instalacji. Po przyłożeniu folii do ściany obszar najsilniejszego zabarwienia wskazuje miejsce ułożenia rur zbiorczych i falowych modułów. Dostępne jest również termiczne urządzenie do poszukiwania instalacji. Urządzenie wyposażone jest w promień lasera, który odczytuje punktowo temperaturę powierzchni ogrzewanej ściany. Obszar najwyższej temperatury oznacza miejsce zabudowy zbieracza lub rury falowej w ogrzewaniu ściennym.

Źródło: Magazyn Instalatora 4/2004