Ciepły montaż okien i drzwi – jakie wkręty wybrać? 

Sposób, w jaki zamontowane są okna i drzwi wpływa na ich parametry użytkowe, w tym izolacyjność termiczną oraz akustyczną. O jakości montażu tych wyrobów, poza właściwym przygotowaniem podłoża i uszczelnieniem, decyduje również zastosowanie odpowiednich łączników: kołków i wkrętów. Te niewidoczne na pierwszy rzut oka elementy odgrywają bardzo ważną rolę. Jak je dobrać i na co zwrócić uwagę przy ich użyciu?

Zdjęcie autora: POiD
Zdjęcie autora: POiD

POiD

Polski Związek Okna i Drzwi
oknorec ciepły montaż

Podziel się

Dobry montaż okien i drzwi wymaga wykorzystania wysokiej jakości rozwiązań, w tym również dopasowanych łączników, które zapewniają stabilne połączenie mechaniczne stolarki z murem. Dzięki temu jest ona odporna na naprężenia mechaniczne, działanie zmiennych czynników atmosferycznych i zachowuje parametry użytkowe. Jakie łączniki do ciepłego montażu wybrać, żeby okna i drzwi dobrze spełniały wszystkie swoje funkcje?

Dobre wkręty do ciepłego montażu

Skuteczne ograniczenie ryzyka powstawania mostków termicznych zapewnia montaż stolarki okiennej i drzwiowej poza otworem, z wysunięciem poza lico muru. To metoda z powodzeniem stosowana pierwotnie w budynkach energooszczędnych i pasywnych, która obecnie zyskuje na popularności. Ponieważ okno lub drzwi nie są tu umieszczone w otworze montażowym, tylko osadzone „na zewnątrz”. Może to być zrealizowane za pomocą specjalnych blach lub łączników, to kluczowe znaczenie ma właśnie stabilne zamocowanie mechaniczne wyrobu.  Dobrym rozwiązaniem jest wówczas montaż dwu lub wielopunktowy do wnęki okiennej/drzwiowej z zastosowaniem kołków ramowych z wkrętem z łbem stożkowym. Kołki zapewniają odpowiednie zagłębienie w mocowanym elemencie, skuteczną ochronę antykorozyjną oraz mocne i trwałe połączenie systemu montażu z podłożem.

Klimas Wkręt-Met-Marbet Bausystem-montaż okna poza otworem

Przy montażu okien i drzwi bezpośrednio w strefie ocieplenia ściany z użyciem dostosowanych do tego systemów (np. opartych na ciepłych ramach montażowych) rekomendowane jest zaś mocowanie wielopunktowe. Można tu zastosować kołki ramowe wyposażone w łeb sześciokątny typu SW. Dają one możliwość „dociągnięcia” elementów systemu do podłoża przy pomocy klucza. 

Podstawowe błędy montażowe – jak ich uniknąć?

Popełnione na etapie montażu błędy mogą skutkować obniżeniem parametrów użytkowych stolarki, zwiększeniem strat ciepła w budynku, a w skrajnych przypadkach uszkodzeniem zamontowanego wyrobu. Ich naprawa jest czasochłonna, kosztowna i trudna do wykonania. Może nawet wiązać się z koniecznością demontażu okien lub drzwi. Dlatego podczas prac montażowych należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych kwestii, co pozwoli nam uniknąć późniejszych problemów. Poza odpowiednim przygotowaniem i zwymiarowaniem otworu kluczowe jest też stabilne zamocowanie mechaniczne stolarki z użyciem dopasowanych wkrętów. Dlatego ważne są:

  1. właściwe dopasowanie wkrętów pod względem długości i średnicy – w zależności od rodzaju stolarki i specyfiki inwestycji, uwzględniamy głębokość zakotwienia oraz grubość mocowanego elementu. Innego typu zamocowania sprawdzą się w przypadku stolarki wielkoformatowej, a inne rozwiązania przy montażu wyrobów o standardowych wymiarach
  2. stosowanie się do zaleceń producentów np. montaż na wymaganą ilość kołków oraz w odpowiednich miejscach – żeby okno lub drzwi były zamontowane stabilnie i prawidłowo przenosiły wszystkie obciążenia, niezbędne jest zastosowanie do ich montażu właściwej ilości łączników oraz ich dobre rozmieszczenie. Najlepiej kierować się tutaj wytycznymi z instrukcji montażowej montowanego produktu
  3. dopasowanie wkrętów do techniki montażu oraz do rodzaju podłoża. W zależności od tego, czy stolarkę okienno-drzwiową montujemy np. w ścianie z betonu, w podłożu ceramicznym lub też w budownictwie drewnianym konieczne może być wykorzystanie innego typu wkrętów, które zapewnią trwałe połączenie mechaniczne stolarki z podłożem. Błędem jest natomiast użycie tzw. kołków szybkiego montażu, które nie nadają się do przenoszenia dużych obciążeń, jakie występują w przypadku okien i drzwi.

Dobry montaż ma bardzo duże znaczenie dla komfortowego użytkowania stolarki okienno-drzwiowej i ograniczenie strat ciepła w budynku. O tym, jak ważny przy pracach montażowych jest dobór odpowiednich łączników, możemy przekonać się chociażby podczas samodzielnego skręcania mebli. Dopasowane kołki i wkręty ułatwią stabilne zamocowanie okien oraz drzwi, dzięki czemu ich codzienna obsługa będzie wygodna i bezproblemowa.

Zobacz również