Co-living – nowy trend na polskim rynku wynajmu mieszkań?

W czasie, gdy rynek kredytów hipotecznych skurczył się wg niektórych analiz w ostatnich miesiącach nawet o 70%, instytucjonalny najem mieszkań - PRS (z ang. Private Rented Sector) zaczyna odgrywać pewną rolę na rynku nieruchomości w Polsce. Inwestorzy decydują się budować obiekty, w których mieszkania przeznaczone będą na wynajem długoterminowy. Mieszkania pozostaną w portfelu inwestorów, którzy będą czerpać zyski z wynajmu. Jednym z wariantów rynku PRS są co-livingi.

Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja
Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.

Podziel się

Sytuacja rynkowa wymusiła przyspieszenie rozwoju segmentu profesjonalnego najmu długoterminowego. Jeszcze kilka lat temu większość transakcji najmu w Polsce koncentrowała się w obszarze mieszkań wynajmowanych od osób fizycznych, co wiązało się z brakiem standaryzacji jego warunków i nieprzewidywalnością ostatecznych kosztów. Ograniczenie dostępności kredytów hipotecznych spowodowało wzrost zainteresowania najmem lokali od profesjonalnie działających podmiotów, gwarantujących stabilność umowy, wysoki standard i dużą elastyczność w konstrukcji umowy, pozwalającej dopasować wynajmowany lokal do zmieniającej się sytuacji rodzinnej najemców.

W efekcie, ilość inwestycji w tym segmencie rośnie, dlatego można spodziewać się zaostrzenia się konkurencji pomiędzy inwestorami. Jednym z rozwiązań pozwalających przyciągać klientów ofertą, a nie obniżką ceny są co-livingi - osiedla złożone z domów lub apartamentów skupionych w rękach jednego operatora, których oferta rozbudowywana jest o dodatkowe usługi kierowane do określonych segmentów rynku.

Na czym polega Co-living?

Termin co-living jest stosunkowo nowy i określa nowy koncept planowania mieszkań, który w ostatnich latach zyskuje sporą popularność. Jest to forma wynajmu w pełni wyposażonych mieszkań wraz z dostępem do rozległych przestrzeni wspólnych, których funkcja ma na celu stworzenie społeczności wśród mieszkańców.
Co-livingiem można nazwać pewną liczbę mieszkań z większymi współdzielonymi częściami zlokalizowanymi w obrębie jednej inwestycji. Przestrzenie wspólne są tak zaaranżowane i wyposażone, aby w pełni realizować swoją funkcję – wypoczynku, wspólnego spędzania czasu i integracji oraz animowania społeczności. Ponadto w strukturze co-livingu powinny pojawić się usługi dodatkowe np. sprzątanie, pomoc techniczna czy recepcja.

Prywatne akademiki

Ciekawym segmentem rynku profesjonalnego najmu jest równie dynamicznie rozwijający się sektor prywatnych akademików, który opiera się na bardzo zbliżonych założeniach. Studenci zmuszeni do poszukiwania lokali na własną rękę oczekują stabilnych zasad najmu, wysokiego standardu i nierzadko - usług dodatkowych. Ta rosnąca potrzeba standaryzacji w naturalny sposób zaowocowała dynamicznym rozwojem tego sektora.

Na polskim rynku prekursorem tego segmentu jest gdańska spółka Silver Rock, która już 3 lata temu oddała do użytku prywatny akademik Collegia, przyjmującym pod swój dach polskich, ale też zagranicznych studentów Politechniki Gdańskiej i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, których do Collegii przyciągają m.in liczne usługi dodatkowe.

- Odczytywane z rynku sygnały wskazały potrzebę zapewnienia młodym ludziom prywatnej przestrzeni mieszkalnej w komfortowo wyposażonych pokojach oraz stworzenia wspólnych przestrzeni, służących do integracji podczas spędzania wolnego czasu, w czasie wspólnej nauki czy podczas rozwijania pasji – mówi Karol Wojtas, członek zarządu Silver Rock.

W obiekcie oferowana jest profesjonalna sala fitness, sala muzyczna wyposażona w instrumenty oraz duży, ogólnodostępny foodcourt, w którym oprócz funkcji podstawowej można organizować różnorodne eventy.


- Całość została zaprojektowana tak, aby zapewnić mieszkańcom prywatność w pokojach i zaspokoić potrzeby integracyjne w przestrzeniach wspólnych. Dużą popularnością cieszą się tzw. playroomy, w których są ogólnodostępne konsole do gier, kanapy i stoły do ping ponad i piłkarzyki. - dodaje Karol Wojtas.

Młodzi rodzice

Odmiennym wariantem co-livingu są obiekty przeznaczone dla młodych rodziców. Co-livingi skierowane do tej grupy zapewniają przede wszystkim opiekę nad dziećmi. Takie rozwiązanie umożliwia wszystkim rodzicom mieszkającym w kompleksie dzielenie się jej kosztami: w specjalnie zaaranżowanych salach zabaw czy klubach opieki opiekunki zajmują się kilkorgiem dzieci. Jest to więc rozwiązanie łączące w sobie opiekę domową i kameralne przedszkole, pozwalające dzieciom na integrację z rówieśnikami w pobliżu domu.

Oczywiście zakres tej opieki uzależniony jest od wielkości danego obiektu i co za tym idzie – ilości przestrzeni do tego przeznaczonych. Dodatkowo, rozwiązanie to całkowicie eliminuje konieczność dowożenia dzieci do żłobków czy przedszkoli, co pozwala zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy, szczególnie w czasie, gdy rodzice wykonują pracę z domu i nie odwożą już dzieci do przedszkola w drodze do pracy. Dzieci mają opiekę zapewnioną na miejscu, w przestrzeniach które znają, a rodzice mogą liczyć na znacznie niższe koszty i wyższy komfort. Równocześnie dla inwestora jest to nie tylko okazja do wyróżnienia się na rynku, ale także szansa na dodatkowy przychód wynikający z zapewnienia klientom rozszerzonej oferty usług.

Mieszkania dla singli

Kolejnym segmentem rynku PRS są obiekty przeznaczone dla singli. Również w tym wypadku, dobrą inspiracją mogą być rozwiązania przyjęte w gdańskiej Collegii, co również ma znaczenie, gdyż znaczną częścią rynku najmu długoterminowego są studenci, dla których akademiki są już niedostępne, a sytuacja na rynku powoduje, że na własne M będą mogli sobie pozwolić dopiero za kilka lat. Szukają więc oferty, która zapewni im swobodę, którą znają z akademików oraz społeczność, z którą na co dzień będą mogli spędzać czas w swoim miejscu zamieszkania. Dla operatorów co-livingów przyjęte w Colegii rozwiązania stanowią gotowy zestaw usług przyciągających młodych ludzi.

Mieszkania dla seniorów

Dla opieki nad seniorami ciekawym rozwiązaniem mogą być np. osady domów jednorodzinnych zlokalizowane z dala od centrów miast, gdzie dostępna jest również pełna infrastruktura towarzysząca, przygotowana w osobnych, przeznaczonych do tego budynkach. Pozwala to zapewnić intymny charakter życia w podmiejskich willach, przy jednoczesnym zapewnieniu profesjonalnej opieki na terenie kompleksu.

Co-livingi dla przedstawicieli srebrnego pokolenia od lat działają w zachodniej Europie, a oferowana w nich oferta najmu apartamentów lub domów uzupełniona jest o stały dostęp do opieki medycznej (pielęgniarek, fizjoterapeutów, rehabilitantów) oraz osób specjalizujących się w aktywizacji i animacji ich czasu wolnego czy też pomocy przy bieżących codziennych sprawach jak np. zakupy. Na rozwiązanie to często decydują się również dzieci seniorów, chcąc zapewnić im profesjonalną opiekę poza domami spokojnej starości. Jeden z najpopularniejszych tego typu obiektów w Polsce zlokalizowany jest pod Poznaniem, a stale rosnące zapotrzebowanie sprawia, że już w najbliższych latach powstanie ich zdecydowanie więcej.

Co-livingi okiem ekspertów

- Rynek profesjonalnego najmu rozwija się w Polsce wyjątkowo dynamicznie Wpływa na to ma coraz większa świadomość najemców i potrzeba życia w komfortowych warunkach w oparciu o przejrzyste i stabilne umowy. Z drugiej strony nabywcy apartamentów poszukują również komfortowych dla siebie rozwiązań wymagających od nich minimalnego zaangażowania i stałych przychodów. Inwestycja w co-livingi może być doskonałym rozwiązaniem dla właścicieli apartamentów w jednym budynku, którzy zdecydują się na oddanie ich w zarządzanie jednemu operatorowi, ale także dla inwestorów budujących z myślą o rozwoju własnych projektów z obszaru pasywnego dochodu - mówi Justyna Rachuba, managerka aparthoteli INA Management.


Jak dodała, doświadczenie pokazuje, że ciekawie zaprezentowana oferta dodatkowych rozwiązań, które czekają na najemców stanowi najczęściej ten decydujący argument dla wyboru o korzystaniu z co-livingu. Młodzi ludzie, otrzymujący gotowe rozwiązania w obiekcie, seniorzy, dla których przygotowano profesjonalną opiekę i rodziny z dziećmi, którzy kosztami opieki mogą się podzielić z innymi rodzicami będą stanowić rosnącą grupę klientów, dla których obiekty pozbawione tych funkcji nie będą atrakcyjne.

Źródło: Newseria