Co musisz wiedzieć o izolacji wdmuchiwanej?

Izolacja wdmuchiwana jest stosunkowo mało popularną technologią. A szkoda, bo w wielu przypadków taki rodzaj ocieplenia może okazać się najlepszy dla naszego domu. Dlaczego? Pochylimy się nad tym tematem w niniejszym artykule!

Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja
Zdjęcie autora: Redakcja Termomodernizacja

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.

Podziel się

Czym w ogóle jest izolacja wdmuchiwana, zwana również izolacją blow-in? Otóż jest to rodzaj ocieplenia, którego montaż polega na wdmuchiwaniu pod ciśnieniem materiału izolacyjnego do wnęk ściennych lub dachowych. Dzięki temu materiał jest w stanie dotrzeć nawet do najmniejszych i najbardziej niedostępnych miejsc. Dokładne wypełnienie wnęk sprawia, że termoizolacja jest skuteczna i idealnie szczelna. Izolacja wdmuchiwana ma kilka kluczowych zalet, które stanowią o tym, że jest ona bardzo popularna np. w Australii. Oto niektóre z nich:

Łatwość montażu

Izolacja wdmuchiwana doskonale sprawdza się zarówno w nowych, jak i istniejących budynkach. Ta technologia nie wymaga od nas pracy z ciężkimi płytami lub rozwijania rolek z izolacją. Wystarczy, że wypełnimy specjalistyczny sprzęt odpowiednim materiałem i możemy go w prosty sposób zaaplikować w danym miejscu. 

Brak mostków termicznych

Powstawanie mostków termicznych jest jednym z największych problemów przy ocieplaniu budynku. Ich powstawanie wynika głównie z niedociągnięć na różnych etapach inwestycji. Największe ryzyko powstania mostka cieplnego występuje w węzłach konstrukcyjnych, czyli w miejscach tj. szczeliny przy oknach lub drzwiach, wieńce i nadproża czy chociażby cokół. Wystąpienie mostków termicznych wiąże się nie tylko ze stratami cieplnymi, ale także z zagrożeniami w postaci kondensacji pary wodnej w przegrodach. 

Izolacja wdmuchiwana bazuje na wykorzystaniu materiału o bardzo małych średnicach cząstek. Jak już wspomniano, umożliwia to dokładne wypełnienie wszystkich szczelin, przez które może uciekać ciepło. Dzięki temu tak wykonana izolacja zapewnia pełną ochronę budynku przed stratami termicznymi. 

Idealna dla istniejących budynków

W przypadku starych budynków dostęp do niektórych obszarów może być utrudniony. Głównie jest to spowodowane przez już istniejącą izolację. Technologia wdmuchiwania wymaga użycia jedynie pistoletu, który wtłacza materiał pod ciśnieniem. Dlatego też ta metoda zdecydowanie lepiej radzi sobie w już istniejących budynkach niż inne techniki montażowe. Mowa tutaj przede wszystkim o sytuacjach, gdy do zaizolowania pozostają jedynie małe szczeliny. Wtedy to wycinanie fragmentów np. z płyt jest nie tylko dużo bardziej kłopotliwe, ale także kosztowne. Należy również podkreślić, że wdmuchanie izolacji wyklucza problem związany z usuwaniem dużych fragmentów przegrody w celu zainstalowania standardowego ocieplenia. W celu skorzystania z techniki blow-in wystarczy wywiercić dwa otwory w ścianie i wtłoczyć tam materiał. 

Specjalistyczny sprzęt

Przy tej metodzie konieczne jest zatrudnienie ekipy budowlanej, która będzie posiadała odpowiedni sprzęt. Materiał izolacyjny stosowany przy technologii wdmuchiwania musi mieć formę granulatu o właściwej gęstości. Tylko właściwe zagęszczenie materiału sprawi, że izolacja będzie spełniała swoją funkcję. Dlatego tak ważne jest skorzystanie z właściwego sprzętu, który pozwoli na regulację przepływu materiału izolacyjnego oraz zapewni dostateczną objętość powietrza i ciśnienie wdmuchiwania. Do prac montażowych zazwyczaj potrzebne są dwie osoby. Jeden pracownik odpowiedzialny jest za nadmuchiwanie materiału izolacyjnego za pomocą węża agregatu. Natomiast drugi pracownik obsługuje agregat poprzez dosypywanie granulatu do zbiornika. 

Różne rodzaje materiałów - włókna celulozowe

Wśród najczęściej stosowanych materiałów izolacyjnych przy tej metodzie można wymienić granulaty z wełny mineralnej, włókien celulozowych lub włókna szklanego. Współczynnik przewodzenia ciepła λ dla wszystkich trzech rodzajów granulatu jest porównywalny i mieści się w przedziale 0,037-0,042 W/(m*K). 

Zdecydowanie najlepszym materiałem do izolacji typu blow-in jest celuloza. Jest to także opcja najbardziej przyjazna dla środowiska, gdyż jest najczęściej wykonywana na bazie papieru pochodzącego z recyklingu. W drobinach granulatu nie ma mikroskopijnych kawałków pyłu z minerałów, skał lub szkła, które mogłyby dostać się do płuc. Dzięki impregnacji ognioodpornymi substancjami jest to także bardzo bezpieczny materiał izolacyjny. Nie można jednak zapomnieć o wadach wdmuchiwania celulozy. Otóż jeśli dojdzie do zawilgocenia takiego materiału, to proces wysychania zajmie bardzo dużo czasu. O ile izolacja w ogóle wyschnie. Materiał powinien być zabezpieczony przed powstawaniem pleśni, jednak nie zawsze przynosi to rezultaty. Jeśli izolacja celulozowa ulegnie pleśnieniu, konieczna będzie jej całkowita wymiana.

Izolacja z wełny i włókno szklane

Tutaj także mamy do czynienia z materiałem, który w dużej mierze pochodzi z recyklingu, głównie surowców takich jak żużel i skała drobnoziarnista. Zarówno granulat z wełny skalna, jak i mineralnej wykazuje się większą gęstością niż granulat celulozowy. Dlatego też najpewniej zużyjemy mniej izolacji z wełny niż w przypadku wdmuchiwania materiału celulozowego. Wełna wygrywa także w kwestii łatwości montażu, ponieważ ze względu na swój ciężar lepiej wypełnia szczeliny. Jednocześnie ta cecha może być niepożądana, gdyż materiał z wełny skalnej może osadzać się na ścianach, tworząc przy tym kieszenie powietrzne. To zjawisko negatywnie wpływa na skuteczność izolacji. 

Mimo że jest to dość popularna opcja, to włókno szklane nie jest tak przyjazne dla środowiska, jak poprzednie materiały. Ten rodzaj granulatu składa się z małych cząsteczek szkła, które mogą być niebezpieczne, gdy dostaną się do ludzkiego układu oddechowego. Również przez wzgląd na nieco gorsze parametry termiczne poleca się stosowanie innych materiałów do izolacji wdmuchiwanej. 

Wady

Metoda wdmuchiwania ma niewątpliwie wiele zalet, jednak na pewno nie jest to rozwiązanie całkowicie idealne. W niektórych przypadkach we wnękach występują np. przewody elektryczne, które uniemożliwiają zastosowanie metody blow-in. Z drugiej strony fachowcy będą wiedzieli w jaki sposób ominąć podobne przeszkody. Niezależnie od tego, jak dobrze zostanie zainstalowana, wdmuchiwana izolacja z czasem nieco osiada, co wpływa negatywnie na jej parametry. Jednak mało które ocieplenie zachowuje swoje pierwotne właściwości w stu procentach po tym, gdy zostanie już zamontowane. Lista wad nie jest więc długa. Technologia wdmuchiwania izolacji niesie ze sobą wiele korzyści, które przyćmiewają większość niedogodności. 

Źródło: architectureanddesign.com.au, thespruce.com

Zobacz również